banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
17 Ocak 2019 Perşembe

ILGAZ’IN DAVOS OLMASINDA HiÇBiR ENGEL YOK

Kastamonu ve Çankırı illerinin kültür ve turizm potansiyellerini masaya yatırmak üzere çalıştay düzenlendi.

10 Mayıs 2018 Perşembe 11:18
ILGAZ’IN DAVOS OLMASINDA HiÇBiR ENGEL YOK

 Kastamonu ve Çankırı illerinin kültür ve turizm potansiyellerini masaya yatırmak üzere çalıştay düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Ferko Ilgaz Mountain Otel’de gerçekleştireceği ‘Kültür ve Turizm Çalıştayı’ bölge turizmine yön verecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy’un başkanlığında turizm sektörü ile akademisyenler ve uzmanları bir araya getiren çalıştay, dünya turizminin yeni eğilimleri ve 2023 turizm stratejisi doğrultusunda, turizmin dört mevsime yayılması, turizm ürünlerinde çeşitlendirilmeye gidilmesi, bölgesel ve yerel olarak turizm marka ve imajı oluşturulması amaçlarıyla gerçekleştirildi.
Çalıştay kapsamında, bölge genelindeki turizm paydaşlarının üst düzey temsilcileriyle birlikte, Çankırı ve Kastamonu’nun sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihi özelliklerinin turizm potansiyeli içinde ele alınması ve ilerleyen süreçlerde bölge genelinde turizm ürünlerinin çeşitlendirilmesine yönelik çalışmalar planlandı.

ARISOY: TURİZMİN 12 AYA VE BÜTÜN BÖLGEYE YAYILMASI ÖNEMLİ

Çalıştayda konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy şunları söyledi; “Bildiğiniz üzere turizm bir küresel rekabet unsurudur. Dünyada bir turizm kitlesi, birde turizm ülkeleri var. Yani bunlarla rekabet etmek zorundasınız. Bunu yaparken turizmden kazancı devamlı hale getirmek zorundasınız. Türkiye büyük bir turizm ülkesidir. Belirli nedenlere turizmde bir duraklama dönemi geçirsek de, 2018 yılı kendi rekorumuzu yenilediğimiz yıl olacaktır. Bunu hem geçtiğimiz yılın ikinci yarısında ki verilerden hem de bu zamana kadar olan rezervasyonlardan görüyoruz. Bu yıl 40 milyonun üzerinde turiste ev sahipliği yapacağımızı ümit ediyoruz. 30 milyon dolar civarında da turizm geliri elde etmeyi hedefliyoruz. Bakanlığımız turizmin bütün ülkeye ve bütün yıla yayılmasını kendisine vizyon olarak seçti. Bu toplantıda turizmin 12 aya ve bütün bölgeye yayılmasında ki önemli adımlardan birisidir. Ülkemizin bütün bölgeleri aslında turizm merkezidir. Turizm meselesi sadece bakanlığımızın, valiliğin ve turizm sektörünün altında kalkabileceği bir durum değildir. Bütün dünyada turizm sektörü kamu-özel sektör işbirliğinde gidiyor. Biz turizm sektörünü çok önemsiyoruz. Bu bölgede de çok önemli turizm alt yapısı var. 

“ILGAZ’IN BİR DAVOS OLMASININ ÖNÜNDE HİÇBİR ENGEL YOK”

Bu bölge fazlasıyla bölgesel destinasyonu hak eden bir bölgedir. Ankara’dan 2 saatte ulaşılabiliyor. Esenboğa Havalimanı’na 1 buçuk saat mesafede. Bu bölge barındırdığı kültürel zenginlik bakımından hem de içinde bulunduğumuz doğal zenginlikler bakımından bölgesel destinasyon olma özelliğini fevkalade barındırıyor. Ama bunun biraz bu çalıştayla birlikte bizim himayemizle, bakanlığımızın bünyesinde, bakanlığımızın bilgi ve tecrübeleri ile bir sinerji, işbirliği oluşturmamız gerekiyor. Ilgaz’ın bir Davos olmasının önünde hiçbir engel yok. Bunu biz, siz hepimiz yapacağız. Biz buna katkı vermek için buradayız. Ilgaz Dağı’nın tesisi yenilenecek ve 2 bin kişilik kongre merkezi ortaya çıkacaktır. Bu bölgeye hareket getirecektir. Kış turizmi ve yaz aylarında trekking yapmak isteyenler için uygun bir yer olacaktır. Bu sayede Ilgaz 12 ay turizm potansiyeline kavuşacaktır.”

AKTAŞ: ILGAZ 12 AY YAŞANASI BİR YERDİR

Ilgaz Dağı ve İstiklal Yolu projesi hakkında değerlendirmelerde bulunan Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş; “İstiklal Yolu projesi Türkiye’nin projesidir. Çok önemli manevi değerleri olan Kurtuluş Savaşı döneminde Karadeniz’i Ankara’ya bağlayan İstiklal Yolu’nun projesidir. Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan da destek bekliyoruz. Ilgaz’ın 3’te 2’lik kesimi Kastamonu sınırları içerisinde kalıyor. Her iki bölge iki valiliği ilgilendiriyor ama Ilgaz hem Orman ve Su İşleri Bakanlığımızı hem de Kültür ve Turizm Bakanlığımızı ilgilendiriyor. Benim arzum Ilgaz Dağı’na profesyonel şekilde müdahale edilmesidir. Ilgaz’da kış turizmi ön plana çıksa da Ilgaz 12 ay yaşanası bir yerdir.”

KARADENİZ: BÖLGENİN DESTİNASYON OLARAK İYİ BİR PLANLAMAYA TABİ TUTULMASI GEREKİYOR

Turizmin Kastamonu açısından olmazsa olmaz olduğunu ifade eden Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz ise şöyle konuştu: “Turizm ekonomik gelişme olarak ilk önce ele almamız gereken konudur. Turizmin gelişmesinde gelen ziyaretçi sayısının arttırılması hem de gelen turistlerin konaklaması ve yükselen bir trendle gitmesi ana hedeflerimizdir. Bunların olabilmesi için bölgenin bir destinasyon olarak iyi bir planlamaya tabi tutulması gerekiyor. İl merkezi ve ilçelerde değil her iki ilin bütün alanlarındaki turizm potansiyelini oluşturan unsurların bu planlama içinde yer alması ve yıllar için turizme kazandırılması gerekiyor.”

VALİ KARADENİZ’DEN TURİZM RAPORU

Kastamonu’da turizm açısından devam eden ve hayata geçirilen çalışmalar hakkında bilgiler veren Vali Karadeniz, “2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olmamız turizm açısından çok önemli olmuştur. İl seçiminde bizi destekleyen ve kültür başkenti olmamızda kararlılık gösteren Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a ve bakanlık çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bizim taleplerimizin bazılarına bakanlığımız sahip çıktı. Kale restorasyon çalışmaları başladı. Kültür Merkezi proje çalışmaları başladı. Kalkınma Bakanlığı’na proje sunuldu. Yine ilimizin Kent Müzesi’nin yenilenmesinde proje desteği sağlandı. Proje sona erdiğinde yapım aşamasında da destek bekliyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız iki yolu turizm yolu statüsüne aldı. Birisi Ilgaz Dağı Yurdun Tepe Yolu, ikincisi ise Pınarbaşı Valla Kanyon yoludur. Birincisi ihale edildi ve yapım süreci de başladı. Önümüzde ki kış sezonuna burada bin 200 metrelik pistin yanına 6 bin metrelik pisti de faaliyete almayı düşünüyoruz. Bu da Ilgaz’ın gelişimi için önemli olacaktır. Pınarbaşı Valla Kanyonu Yolu’da bizim için çok önemlidir. Bununda ihale dokümanları hazırlandı. 23 kilometrelik yol bu hafta içinde ihale edilecektir. Bu yolda bitiğinde Küre Dağları Milli Parkı’na ulaşım sorunu çözülecektir” diye konuştu. 
Çalıştaya Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahmut Kocameşe ve Müsteşar Yardımcısı Vekili Ziya Taşkent, Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Can ile turizm sektörü temsilcileri, akademisyenler ve uzmanlar katıldı.
Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV