İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T.Zafer Karahasan ILGAZ YURDUNTEPE’DE MUTLU SON ÇOK YAKIN

Kastamonu İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T.Zafer Karahasan, Ilgaz Yurduntepe Kayak tesisleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T.Zafer Karahasan  ILGAZ YURDUNTEPE’DE  MUTLU SON ÇOK YAKIN
banner72


Kastamonu İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T.Zafer Karahasan, Ilgaz Yurduntepe Kayak tesisleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İlimizin en büyük yatırımlarından biri olan ve uzun zamandır bitiş tarihi ile ilgili olarak kamuoyunun gündeminde yer alan tesisler ile ilgili merak edilenleri Genel Sekreter T.Zafer Karahasan, Ilgaz’da yerinde gazetecilere yaptığı açıklamalarda cevapladı.

Ferko Ilgaz Mountain Hotel Resort’ta İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T.Zafer Karahasan başkanlığında yapılan değerlendirme toplantısına Genel Sekreter Yardımcısı Nida Sinsi, Destek Hizmetleri Müdürü Osman Yıldız, Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Tuğrul Alp Akdemir, teknik elemanlar ile yüklenici firma adına Özcan Solmaz ve ekibi katıldı.

Otelde yapılan değerlendirme toplantısından sonra Yurduntepe bağlantısını sağlayan yolda incelemeler yapan Genel Sekreter Karahasan; yapılacak olan çalışmaları yüklenici firma ve kontrol elemanları ile birlikte tespit ederek yapılması gerekenlerin talimatını verdi.

“20 MİLYON TL’LİK DESTEKLE TESİSİMİZİ

BU SENE TAMAMLAMAYI PLANLIYORUZ”

Genel Sekreter T.Zafer Karahasan, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Şu anda Ilgaz dağımızda Mekanik Kayak tesislerindeyiz. Bilindiği gibi kamuoyunda bu sene bitip bitmeyeceği konusunda tereddütler vardı. Ancak şunu sevinçle söyleyebilirim ki, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un son ziyaretinde Kastamonu’muza, Ilgazımıza vermiş olduğu 20 Milyon TL’lik destekle bu sene tesisimizi tamamlamayı planlıyoruz. Son yapılması gereken işlerin toplantısını gerçekleştirdik. Verilen bu destekle tesisimiz 2019-2020 sezonunda hizmete girmiş olacak.

“TÜM SORUNLAR AŞILMIŞTIR”

2013 yılında çok zorlu bir coğrafya ve insan eli değmemiş bir yörede fizibilite ve etüt işlemlerini başlattığımız tesisimizin 2016 yılında hizmete girmesi planlanmıştı. Ancak bir takım hukuki sorunların da etkisiyle gecikme yaşandı. Şimdi tüm bu sorunlar aşılmıştır. Şimdiye kadar yapılan yatırımların değeri, bu senenin rakamlarıyla değerlendirmemiz gerekirse yaklaşık 150 Milyon TL’yi bulan bir maliyeti vardır. Burada yaklaşık 3 km uzunluğunda mekanik teleferik tesisi, 6 km uzunluğunda pistimiz bulunmakta ve 2 etaptan oluşmaktadır.

“EŞSİZ BİR TESİS KAZANDIRILMIŞ OLACAK”

2.350 koddan 1.800 koda inen başlangıç ile bitiş arasında 500 mt’lik bir rakım farkı bulunan çok az tesis olduğuna inanıyorum. İlk etapta yaklaşık 4 km olup 6 kişilik taşıma kapasiteli kabinlerimiz var, ikinci etabımız daha profesyonel bir eğime sahip olup 4 kişilik taşıma kapasiteli kabinlerle ulaşım sağlanacaktır. Kısaca 6 km’lik kesintisiz bir kayak imkânı sunulacak olan manzarasıyla eşsiz bir tesis kazandırılmış olacaktır.

“TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Bu tesisimizin Kastamonu’ya kazandırılmasında başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Kültür Bakanımıza, Kastamonu’daki siyasetçilerimize, Milletvekillerimize ve bu hizmetin tamamlanması için büyük gayret sarf eden Sayın Valimiz Yaşar Karadeniz’e teşekkür ediyorum. Bittiği zaman herkes görecek ki muhteşem bir coğrafya, mükemmel bir tesis ve tüm Türkiye’de ses getirecek bir turizm, spor tesisi olacaktır.”

Yalçın Karaosmanoğlu

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER