banner38

Müzik indir

banner46

banner47

05 Temmuz 2020 Pazar

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan ELEŞTİRİ YAPILIRKEN İNSAFLI VE GERÇEKÇİ OLMAKTA FAYDA VAR

İçişleri Bakanlığının genelgesi doğrultusunda gerçekleşen halk, mahalle ve köy muhtarlarının toplantısı, Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda Vali Vekili Vedat Yılmaz başkanlığında yapıldı.

25 Temmuz 2019 Perşembe 09:45
 İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan  ELEŞTİRİ YAPILIRKEN İNSAFLI VE GERÇEKÇİ OLMAKTA FAYDA VAR
İçişleri Bakanlığının genelgesi doğrultusunda gerçekleşen halk, mahalle ve köy muhtarlarının toplantısı, Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda Vali Vekili Vedat Yılmaz başkanlığında yapıldı.

Belediye Başkan Yardımcısı Nuray Çolak, kurum amirleri, STK temsilcileri, İGM üyeleri, muhtarlar ve vatandaşların yer aldığı toplantı da sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu.

Vali Vekili Vedat Yılmaz ve Belediye Başkan Yardımcısı Nuray Çolak açılış konuşması yaparak, toplantının içeriğinden bahsetti.

Terzi Köyü Muhtarı Çetin Taşçıoğlu, asfaltın bozulduğu için yama yapılmasını, ayrıca köylerindeki türbenin yolunun yapılmasını istedi. Ortaboğaz Köyü Muhtarı İhsan Çilingiroğlu’da köylerinde GSM vericilerinin kurulduğunu ama 10 aydır hizmet alamadıklarını söyleyerek sorunun çözülmesini istedi. Çilingiroğlu, grup köy yollarının asfaltının yapıldığını ama karayolu bağlantısında sıkıntı yaşandığını ifade etti.

“BEKÇİLER ARA SOKAKLARDA DA GEZSİN”

Mahallesindeki elektrik kablolarının risk oluşturduğunu ve sorunun çözülmesini isteyen Cebrail Mahallesi Muhtarı İsmail Soner Dibekoğlu da bekçilerin ara sokaklarda da gezmesini talep etti. Beyçelebi Mahallesi Muhtarı Rıfat Cozuroğlu’da mahallesindeki sokak hayvanlarından dolayı sıkıntılar yaşandığını ve insanların rahat hareket edemediğini belirtti. Muhtar Cozuroğlu, Bisiklet Yolu’nun da amacı doğrultusunda kullanılmadığından mahallelinin rahatsız olduğunu ifade etti.

Cebrail Mahallesi sakinlerinden Ahmet Fikri Tansever, Valiliğe verdikleri dilekçe sayesinde sokağındaki sorunun çözüldüğü için teşekkür etti. Ayrıca Tansever, Göbelek Sokak’ta yeterli levha olmadığından yabancı vatandaşların Saat Kulesi’ne çıkışı bulamadıklarını belirterek, levhalandırma çalışması istedi. Tansever, son olarak mahallelerindeki mültecilerden dolayı rahatsız olduklarını belirtti. Saraçlar Mahallesi Muhtarı Ali İhsan Yapan ise, mahallelinin Olukbaşı mevkiine yüzme havuzu yapılmasını talep ettiğini iletti. Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Muhtarı Metin Kuşçu’da mahallesine bankamatik yapılacağını ve bu konuda belediyenin yardımcı olmasını istedi.

Göçmen Dairesi’ne gelen yabancılardan dolayı sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Hepkebirler Mahallesi Muhtarı Ramis Küçüktarakçı, tercümen bürolarının da denetlenmesini talep etti. Çiğil Köyü Muhtarı Ercan Bezirkan, su kanallarında sıkıntı olduğunu belirterek, konu hakkında çözüm istedi.

Kuzeykent Mahallesi Muhtarı Hakan Çölez, mahallesine telekomünikasyon hizmetleri noktasında bir ödeme noktası, Nüfus İl Müdürlüğü’nün bir şubesini, mahallesindeki yeşil alanın fazla olmasından dolayı ayrı bir çim biçme ekibi ve denetimlerin sağlıklı yapılması için zabıta birimi istedi.

“40 KİŞİ ÜLKELERİNE GÖNDERİLDİ”

İl Emniyet Müdürlüğü yetkilisi, yabancı uyruklu vatandaşların işlemlerini Kastamonu’da tamamlandıktan sonra gittiklerini, önceki gün 40 kişinin ülkelerine gönderildiğini ifade etti. Bekçiler hususunda ise, suç işleme olasılığının yüksek olduğu kesimlere göre görevlendirme yapıldığını ama her sokağa bekçi görevlendirme imkanlarının olmadığını vurguladı.

Halime Çavuş Kapalı Yüzme Havuzu’nun yıkım ihalesi sürecinde olduğunu söyleyen Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak, Kuzeykent Mahallesi’nde yapımı yüzde 50 oranında tamamlanmış yüzme havuzunun olduğunu ifade etti. 2’nci bir yüzme havuzu talebinin karşılığının olmayacağının altını çizen Asrak, yıkılan havuzun yerine başka bir spor tesisi talebinin talep edilmesinin daha doğru olacağını belirtti.

YILMAZ: TALEBİ YERİNE GETİRMEK MÜMKÜN DEĞİL

Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz, ise şöyle konuştu: “İçişleri Bakanlığımız tarafından 3’ü bir arada projesi başlatıldı. Bu proje kapsamında sürücü belgesi, kimlik kartı ve pasaport işlemlerini tek bir noktadan yapabilecek. Dolayısıyla bu proje kapsamında bu işlemler tek merkez üstünden yapılıyor. Bu doğrultuda şube talebinizi yerine getirmek mümkün değil.”

KARAHASAN: ULAŞILAMAYAN HİÇBİR NOKTA YOK

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan ise, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Çok soru yok. Demek ki birçok konu çözülmüş durumda. Bundan mutluluk duydum. Kastamonu ili coğrafya olarak Türkiye’nin en büyük illerinden birisidir. Merkezle birlikte 20 ilçeden oluşuyoruz. En büyük ilçemiz ise merkez ilçedir. Merkez ilçenin 177 köy ve bağlarıyla birlikte 554 köyümüz var. Türkiye’deki 51 İl Özel İdarenin içinde 30 adet ilden büyük bir merkezimiz var. 10 sene de çok ciddi bir çalışma yapıldı. Bozuk yollar olabilir ancak ulaşılamayan hiçbir nokta yok. Muhtar arkadaşlarımıza önemli görev düşüyor. 2 büyük fabrikamız var. Yolları yapıyoruz ancak bir yandan da yollar bozuluyor. Denetim ve kontrollerde muhtarlarımızdan aktif olmalarını bekliyoruz. Herkes asfalt istiyor. Her köyün asfaltlı ulaşımı olacak. Bunlarda BSK’lı olacak. Çalışmayı 2 yıl önce başlattık. 170 kilometre yol beton, BSK ve parke taştan oluşuyor. 2023 yılına ulaştığımızda en az bir yolu ve bağlantısı BSK’lı olacak. 5 yıllık planlamamızın doğrultusunda yapıyoruz. Bakım çalışmalarımız da yoğun bir şekilde devam edecek. 2 yama ekibimiz var. 1 ekip tüm sezon boyunca merkez ağırlıklı çalışıyor.

“YAMA İŞLEMLERİNİ EN KISA SÜREDE YAPACAĞIZ”

Terzi Köyündeki Adil Bey Türbesi, Candaroğlu’ndan kalma 800-900 yıllık mekan notlarımızda. Ortaboğaz Köyünün yollarını BSK yaptık. Uzunoluk Köyü’nün yolunu yeni yaptık. 50 yıllık virajlar düzeltilmeli, ancak bunun bir sırası var. Eleştiri yapılırken insaflı ve gerçekçi olmakta fayda var. Yama işlemlerini en kısa sürede yapacağız. Çili Köyünün sulama kanalında 300 metrelik kısmında çökme olmuş. Bu kısmının onarılması ayrı bir hadise, kanal çok eski, kanalın tekrardan elden geçirilmesi ise ayrı bir hadisedir. Yama taleplerini bir program dahilinde yapacağız. Koru Köyü’nün yolu BSK, karayolları bir kısmını yapmış. Yolu inceleyeceğiz. Ya karayollarıyla biz yapacağız ya da sadece biz yapacağız. Kanalizasyonla ilgili Hüseyinli Köyü’nün talebi var. İmkanlar ölçüsünde program dahilinde kanalizasyon yapıyoruz. Kanalizasyon yapımı için 3 önemli kriter var. Bu kriterleri taşıyan köyler önceliğimiz. Onlar tamamlandığında diğer köylere geçiş yapılabilir. Nüfusu az olan köylerde fosseptik yapmak daha uygun. Çünkü kanalizasyon yaparken, çevrenizi kirletiyorsunuz. Fakat fosseptik ile bu atığı yok etmeniz mümkün.”

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV