banner38

Müzik indir

banner46

banner47

10 Temmuz 2020 Cuma

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan YATIRIMLARDA BİRİNCİ SIRADAYIZ

Bütçe görüşmeleriyle uzun mesai harcayan İl Genel Meclisi (İGM) dünkü oturumuyla, Kasım ayı toplantılarını bitirdi. Son oturuma gelen İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, 2020 yılı bütçesinin hayırlar getirmesini diledi. Ayrıca Karahasan, İl Özel İdaresi’nin, sadece kendi programıyla ilgili değil, ilin kalkınmasına yönelik tüm hamleleri yapan bir kurum olduğunu vurguladı. Karahasan ayrıca Kastamonu İl Özel İdaresi’nin yapılan yatırımlarda 51 Özel İdare içinde 1’inci sırada olduğunu söyledi.

30 Kasım 2019 Cumartesi 10:45
 İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan  YATIRIMLARDA BİRİNCİ SIRADAYIZ
Bütçe görüşmeleriyle uzun mesai harcayan İl Genel Meclisi (İGM) dünkü oturumuyla, Kasım ayı toplantılarını bitirdi. Son oturuma gelen İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, 2020 yılı bütçesinin hayırlar getirmesini diledi. Ayrıca Karahasan, İl Özel İdaresi’nin, sadece kendi programıyla ilgili değil, ilin kalkınmasına yönelik tüm hamleleri yapan bir kurum olduğunu vurguladı. Karahasan ayrıca Kastamonu İl Özel İdaresi’nin yapılan yatırımlarda 51 Özel İdare içinde 1’inci sırada olduğunu söyledi.

“BÜTÇE YETERLİ DEĞİL”

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Karahasan, bütçenin yeterli olmasını ifade ederek, bütçe rakamlarının arttırılması gerektiğini hatırlatarak şöyle konuştu: “Özel İdareler sadece kendi öz kaynakları ile yatırım yapan kurumlar değildir. Burada oylanan bizim öz bütçemizdir. Burada basın kuruluşları konuyu tam olarak bilmiyor. Paydaş kuruluşların yatırımlarını biz yapıyoruz. Ayrıca adı konmayan, plan dışı olan, yarım kalmış yatırımları da kurum olarak biz yapıyoruz. Dolayısıyla kurum olarak işimiz çok yoğun. Kurum olarak yapılan yatırım, bütçe, KÖYDES ödenekleri, makine parkı, bitilen projeler olarak değerlendirildiğinde 51 İl Özel İdaresi arasında ilk 3’teyiz.

“3 BİN 600 KİLOMETREYİ ASFALT YAPMAK YETERLİDİR, BUNUN HARİCİNDE YAPILACAK HER ŞEY KAYDA DEĞER DEĞİLDİR”

Basında yer alan yatırıma yarılan ödeneğin 50 milyon TL olduğuna yönelik bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır. 2020 yılı bütçesi gerçekleşirse 109 milyon 309 bin TL’si doğrudan yatırıma gidecek. Bu rakama KÖYDES dahil değildir. Yeni dönemde KÖYDES ödeneklerinin arttırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne teklif sunulmuş durumda. Teklif onaylanırsa 2020 yılında ciddi bir ödenek geleceğini düşünüyoruz. Şu ana kadar yarım kalan, bitirilememiş projemiz olmadı. Bütçeyi son kuruşuna kadar yatırıma kullandık. Yol ağı bakımından Türkiye’de ilk sıralarda yer alıyoruz. Bizim teknik bir çalışmamız var. Bu teknik çalışmamızın nihai neticesi şudur, 9 bin 358 kilometre yol ağımız var, 3 bin 600 kilometreyi asfalt yapmak yeterlidir. Bunun haricindeki yapılacak her şey kayda değer değildir, yazıktır. Ekonomik kaynakları düzgün kullanmamak anlamına gelir. Diğer yolları da kaliteli stabilize yaptığımız zaman Kastamonu’nun yol sorunu çözülmüş olacak. Bu 50 ya da 100 yıllık hadiseler değildir, İl Özel İdaresi kendisine 2023 hedefini koymuştur. Asfaltı olmayan yaklaşık 400 kilometrelik yolumuz vardır. Maliyet açısından tartışılabilir, ancak bundan sonra asfalt yapılmasının ne size ne bize ne de ülke ekonomisine faydası yoktur. Teknik yönden, doğru olan çalışmada budur. Ancak bu bir süreçtir, bir adımdır. Bu yolda yürümesi gerekir, ancak bu şekilde Kastamonu’da yolu problem olmaktan çıkartabiliriz. KÖYDES ödeneklerinden gelen katkı paylarının 3’te 2’si yollara harcanmaktadır. Bu çalışmalar bütünleştiği zaman Kastamonu’da yol problem olmaktan çıkacaktır. Teknik olarak, bir kanalizasyonun çalışabilmesi için en az 100 nüfus kriteri gerekiyor. Kanalizasyon aktif çalışmazsa içinde birikinti ve tortu yapıyor. Bekleyen 400 civarında kanalizasyon projemiz hazırdır. Bu noktada biraz geriyiz. KÖYDES ödeneklerinde kanalizasyon kalemimiz yok.  Zaman zaman muhtarlardan ve İGM Üyelerimizden talepler geliyor.”

“YATIRIMLARDA 51 ÖZEL İDARE İÇİNDE 1’İNCİ SIRADAYIZ”

Çöp meselesine pilot olarak başlandığını, ardından ağın genişletildiğini ifade eden Karahasan, “Çöp hizmeti, İl Özel İdaresi’nin yapması gereken bir hizmet. En başta akaryakıt meselemiz var. Çöpün en büyük gideri akaryakıttır. Çöpü aldıktan sonra bir bedel karşılığında Katı Atık Bertaraf Tesisine teslim ediyoruz, muhtarların bunu ödemesi lazım. Ödemediği zaman hizmeti askıya alıyoruz. Muhtarların hassas olmaları ve çevre temizliğine katkı sağlamaları elzemdir. İl Özel İdaresi, sadece kendi programıyla ilgili değil, ilin kalkınmasına yönelik tüm hamleleri yapan bir kurumdur. Yapılan yatırımlarla 51 Özel İdare içinde 1’inci sıradayız. Türkiye’de tek havalimanı yapan kuruluş Kastamonu İl Özel İdaresi’dir.

“YURDUN TEPE’YE PARASAL OLARAK VERDİĞİMİZ KATKI YÜZDE 10 BİLE DEĞİL”

Yurdun Tepe gibi bir tesisi, Kastamonu’ya, Ilgaz’a değil, Türkiye’ye kazandırdık. Hava limanı yapılırken de tartışmalar olmuştu, şimdi de var. Yurdun Tepe’ye parasal olarak verdiğimiz katkı yüzde 10’u bile değil. Bu paranın büyük bir kısmı Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan geldi. Biz bu projenin ortaya çıkması için planından projesinden tüm izinlerinden, siyasi iradesinden, makinenin çalışmasına kadar, ana işlerini yaptık. Mekanik tesisler 11 milyon 400 bin TL’ye mal oldu. 40 milyon TL’lik bir yatırım 11 milyona mal oldu. 7 buçuk milyon lirası Spor Loto’dan, 6 milyon lirası ise Kültür ve Turizm Bakanlığından geldi. Kastamonu İl Özel İdaresinin verdiği tek bir kuruş yoktur.  Yol altyapı üst çalışmaları yaklaşık 50 milyon TL’ye mal olmuştur. Bu 50 milyon TL’nin 35 milyon TL’si bir fiil Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan tahsil edilmiştir. 15 milyon TL’si peyder pey akaryakıt, makine ve personel gideri olarak kurumumuzun kendi içinden karşılanmıştır. Rakamsal olarak bir giderimiz akaryakıt olmuştur. Bizim eserimiz olan 70 milyon TL’lik bir yatırımı Özel İdare’nin bütçe olarak yaptığı yüzde 10 civarında çıkışı olmuştur. Bu bir beceridir. Bu bir başarıdır. Bunu başka türlü değerlendirmenin bir anlamı yoktur. Yurdun Tepe Türkiye’ye hayırlı olsun. Göreceksiniz burası faaliyete geçtiği zaman Kastamonu kültürüne, kış turizmine ne kadar katkı sağladığını hep birlikte göreceğiz. Biz yine çıtayı çok yüksek tuttuk. Orada imar planları yaparken, tesis alanı tutmuştuk. Çünkü dağlarda izin almak çok zor. Biz imar planı içinde uzun vadeli olarak bunu da düşünmüştük. Bu tesisin yanında bir otel alanı mutlaka olmalı diyerekten, bu tahsis alanını geniş tutarak, imar planı yapmış ve izinlerimizi buna göre almıştık. Şimdi Kültür Bakanlığı yetkisi altında olan bir otel alanımız var.

“BİZ BU TESİSİ RAYINA SOKACAĞIZ”

Biz buraya bir otel yapılabilsin düşüncesiyle, buraya turizm devlerinden biri gelsin diye bir ihaleye çıktık. Bu ihaleye bugün itibariyle bir talip olmadı. Bu tesisi biz çalıştırmayacağız. Biz bu tesisi rayına sokacağız, yoluna devam edecek, tekrar ihaleye çıkacağız. Türkiye’de ses getirecek, Kastamonu’yu tanıtacak, Ilgaz’ı tanıtacak bir büyük deve ihale edeceğiz. O devde buraya gelecek hem bu tesisi işletecek, hem de 5 yıldızlı otel yapacak. Amacımız budur. Bu bugün itibariyle yerini bulmamıştır ama bir süre sonra yerini bulacaktır” şeklinde konuştu.

“YAPMAK BİZİM BOYNUMUZUN BORCU”

KUZKA Projeleri’nden de söz eden Karahasan, şunları belirtti: “Kastamonu için elimizden ne geliyorsa, onu ortaya koymaya çalışıyoruz. Turizm altyapısını geliştirmek adına KUZKA bir proje yarışması düzenlemişti. 8 tane proje destek gördü. Bunlardan 4 tanesi İl Özel İdaresi’nin yapmış olduğu proje. 4 tane projemize destek aldık. İnebolu Türk Ocağı Binası ve İstiklal Yolu Müzesi yapımı bunlardan biri. İstiklal Yolu Milli Parkı kuruldu. Buranında müdürlüğünün de Kastamonu’da olması lazım. Siyasilerde bunun mücadelesini veriyor. Bu Milli Parkın başlangıcında bir müzenin turizme sunulması gerekiyor. Bu çok önemli. Bu müzenin yapılması gerekiyordu. Bu proje hibe kazandı. Bu projenin maliyeti 3 milyon 826 bin TL, bunun bir kısmı KUZKA tarafından verilecek. Ilgaz Yurdun Tepe’yi geliştirmek adına orada günübirlik bir tesis yapıyoruz. Onunda maliyeti 4 milyon 326 bin TL, ona da 3 milyon TL hibe aldık. Daday’da Atlı Terapi Merkezi ve Binicilik Merkezi yapıyoruz. Ona da 3 milyon TL katkı aldık. Kastamonu Kent Müzesi’ni yapıyoruz. Orası da ses getirecek bir yer olacak. Oraya da yaklaşık 2 milyon TL’lik bir katkı aldık. Bu kadar katkı aldıktan sonra bunları yapmak da bizim boynumuzun borcu.

“26 PROJENİN TAMAMI 2020 YILI İÇERİSİNDE BİTMİŞ OLACAK”

Şu anda Milli Eğitim ile ilgili 26 tane sıfırdan okul ve müştemilat devam ediyor. Bu rakamla 51 özel idare içinde 2’nci sıradayız. Bu yatırımlarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Bunların içinde 10 tanesini bugün itibariyle tamamladık. 7 tanesi devam ediyor. 1 tanesini feshettik, yeniden ikmal ihalesini çıkacağız. 8 tanesini durdurduk. Baharda devam edecek. 8 tane okulumuz 2020-2021 eğitim-öğretim dönemine hazır hale gelecek. 26 tane projenin tamamı 2020 yılı içerisinde bitmiş olacak. Bu çok önemli bir yatırım. Bu yatırımlar devletin eliyle İl Özel İdaresi tarafından yapılmaktadır. Personelimiz yoğun bir şekilde çalışmaktadır.

“TÜRKİYE’YE ÖRNEK BİR HUZUREVİ YAPIYORUZ”

Kuzeykent’te Emniyet Müdürlüğü binası yapım ihalesini iptal etmek zorunda kaldık. Yeni ikmal ihalesini yapıyoruz. İl Sağlık Müdürlüğü kapsamında 5 tane ASM devam ediyor. 1 tanesi bitti. 4 tanesi 2020’de bitecek. 100 kişilik Huzuevi’nin temelini attık. Türkiye’ye örnek bir huzurevi yapıyoruz. Site İş Hanı’nı da 2020 yılında tamamlayacağız.”

Karahasan’ın yaptığı konuşmanın ardından İGM Üyeleri de bütçenin hayırlar getirmesini temenni eden, konuşmalar yaptı.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV