İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında yapıldı BÜYÜK PROJELERDE ÖDENEK SIKINTISI!

İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Toplantısında konuşan Vali Yaşar Karadeniz, projeler hakkında bilgi verdi. Vali Karadeniz, 364 projeden 70 tanesinin tamamlandığını açıklarken İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda bir önceki kurulda görüşülmüş konuların ele alınacağını ifade etti.

 İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında yapıldı  BÜYÜK PROJELERDE ÖDENEK SIKINTISI!
banner72

 

 

İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Toplantısında konuşan Vali Yaşar Karadeniz, projeler hakkında bilgi verdi. Vali Karadeniz, 364 projeden 70 tanesinin tamamlandığını açıklarken İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda bir önceki kurulda görüşülmüş konuların ele alınacağını ifade etti.

Başkanlığını Vali Yaşar Karadeniz’in üstlendiği İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında, kurumların temsilcileri gerçekleştirdikleri ve devam eden çalışmalar hakkında bilgi verdi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yaşar Karadeniz, “Bu yıl 364 projemizden 70 tanesi tamamlandı. 220 projemiz devam ediyor, 4 proje ihalesi yapılan, 20 ihale aşamasında olmak üzere 31 projemiz ihale sürecinde. Yer tespiti yapılan 2, 41 projeye ise başlanamadı. Proje tutarı 13 milyar 413 milyon 888 bin 434 liradır. Ödenek ise 447 milyon 12 bin liradır. Toplam harcamamız ise 2 milyar 422 milyon 801 bin liradır. Projelerin sektörel dağılımı ulaştırma ve haberleşme sektörü 42 proje 10 milyar 280 milyon 281 bin lira, tarım sektörü; 103 proje 1 milyar 745 milyon 892 bin lira,  enerji sektörü; 7 proje 415 milyon 842 bin lira, eğitim sektörü; 59 proje 332 milyon 684 bin lira, turizm sektörü; 24 proje 215 milyon 448 bin lira, sağlık sektörü; 20 proje 155 milyon 194 bin lira, madencilik sektörü; 2 proje 32 milyon 352 bin lira, imalat sektörü; 8 proje 5 milyon 267 bin lira, kamu hizmetleri ve sosyal projeler 87 proje, 205 milyon 261 bin lira, diğer kamu hizmetleri iktisadi projeler; 12 proje 27 milyon 661 bin liradır. Projelerin şu an itibariyle nakdi gerçekleşme oranı yüzde 18.6’dır.  Toplantımızda bir önceki koordinasyon kurulunda görüşülmüş konuları ele alacağız” dedi.

ÇOLAK: 2 PROJEMİZİ TAMAMLADIK

Belediye Başkan Yardımcısı Nuray Çolak ise, “Yatırım programına daha önceden alınmış olan 2 tane projemizi tamamladık. Teleferik projesi ise devam etmekte. Teleferik projesinin yaklaşık yüzde 85-90 kısmı tamamlandı. Geri kalan kısmı da inşallah en kısa sürede tamamlanacak. Tamamlanmış olan projeler ise sokak sağlıklaştırma ve Bakırcılar Çarşısı tamamlandı. Teknopark ve girişimkonteynerı tamamlandı” şeklinde konuştu.

ÖZER: TIP FAKÜLTESİ VE MORFOLOJİ BİNASI DEVAM EDİYOR

Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Genel Sekreter Vekili Mustafa Özer de, 2019 yılında ve devam eden projeleri anlattı. Derslikler ve merkezi birimler projelerinin olduğunu söyleyen Özer, “Kastamonu Tıp Fakültesi, çevre düzenlemesi ve morfoloji binası devam ediyor. Tosya Meslek Yüksekokulu’ndaki ikmal inşaatının geçici kabulü yapıldı. Bu yıl Ormancılık alanında İhtisas Üniversitesi ilan edildik” diye konuştu.

KARAHASAN: NE ZAMAN DEVRETMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Aynı zamanda Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin dernek başkan yardımcısı Özer’e soru yönelten Özel İdare Genel Sekreteri Zafer Karahasan,  “Şu anda Rektörlük binası olarak kullanılan Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin tarihi binasının devri ne zaman yapılacak. Bu bina aslında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Milli Lisesi olarak kurulmuş olan Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin öz mülküdür. Burası Anadolu’da kurulan ilk lisenin binasıdır. Kastamonu Üniversitesi kurulurken eğitime katkı anlamında üniversiteye tahsis edilmişti. Milli Eğitim Bakanı Kastamonu’ya geldiğinde bu konuyu kendisine aktardık ve aslına uygun olarak kullanılması gerektiğini ifade etmişti. Ardından da tahsis kaldırılarak Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsis edilmişti. Milli Eğitim Müdürlüğü de Abdurrahmanpaşa Lisesi’ne verdi. Ben burada Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin dernek başkan yardımcısı olarak konuşuyorum. Burada biz bir müze çalışması yapacağız. Burayı eğitim müzesi yapmayı planlıyoruz. Lisenin yaşatılması ve Türkiye’ye sembol olması açısından burayı böyle bir müze yapacağız. Ne zaman devretmeyi düşünüyorsunuz?”

ÖZER: KONUYU REKTÖRÜMÜZE İLETECEĞİM

Kastamonu Üniversitesi Genel Sekreter Vekili Mustafa Özer ise şu cevabı verdi: “Şu anda bu konuda net bir beyanda bulunamıyorum. Çünkü göreve başlayalı çok fazla olmadı. Bu konuda çok bir bilgim yok. Ancak Rektörümüze bu konuyu ileteceğim.”

KARADENİZ: BİNA BOŞALTILMALI SON DURUM BU

Vali Yaşar Karadeniz ise konu hakkında, “Şu anki süreçte üniversitenin bu binayı boşaltması gerekiyor. Son durum bu” ifadelerini kullandı.

OĞUZHAN: ÖDENEK YETERSİZLİĞİ NEDENİYLE ARA VERİLDİ

Yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Karayolları Bölge Müdürü Yüksel Oğuzhan da, şöyle konuştu: “Kırık Barajı Relokasyon Yolu 19,4 kilometre bitümlü sıcak kaplamalı bölünmüş yol ihalesi yapılmıştı. Çalışmalara ödenek yetersizliği nedeniyle ara verilmiştir. Projede 10 bin 653 metre uzunluğunda 1 çift tünel, 288 metre uzunluğunda 1 adet aç-kapa tek tüp tünel, 515 metre uzunluğunda 1 çift viyadük, toplam uzunluğu 175 metre olan 2 adet köprü, 5 farklı seviyeli kavşak, 2 adet hemzemin kavşak bulunuyor. Kırık Tüneli’nde ise giriş sağ tüh 525 metre, giriş sol tüp 547 metre, çıkış sağ tüp 31,5 metre, çıkış sol tüp ise 100,5 metre geride kaldı.”

“ÖNCEKİ YILLARDA TAMAMLANDI”

Yüksel Oğuzhan, İnebolu yolundaki çalışmalara değinerek; “Mevcut uzunluğu 87 kilometre olan Kastamonu İnebolu yolunun yeni proje ile 16 kilometre kısalması planlanıyor. Projenin 30 kilometresi BY-BSK, 3,2 kilometresi de BY-SK olarak önceki yıllarda tamamlandı. Kalan 37,8 kilometrelik kesimin de ihalesi yapılmıştı. Ödenek yetersizliği nedeniyle çalışmalara ara verildi. Bu kesimde toplam uzunluğu 36 kilometre olan 5 çift tüp tünel, 2x500 metre uzunluğunda gergin askılı Ersizlerdere Viyadüğü, 7 adet farklı seviyeli kavşak ve 4 adet hemzemin kavşak bulunmaktadır” diye konuştu.

Ayrıca Oğuzhan, Kastamonu Araç arası sathi kaplama üzerine bitümlü sıcak kaplama üst yapı yapım işinin de ödenek yetersizliği nedeniyle ara verildiğini ifade etti.

Araç’ta Kahin Tepe kazılarının sürdürüldüğü kazı alanının bölgede yapımı devam eden Araç Barajı’ndan etkilenip etkilenmeyeceği gündeme geldi.

TEKNELER ARACILIĞIYLA ULAŞIM

Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya’nın sorusu üzerine DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Çağatay Ergin, “Söz konusu kazı alanının bulunduğu bölge barajdan etkilenecek. Ancak kazı çalışmasının yapıldığı kesim su yüzeyinde kalacak. Bu arkeolojik alana da ulaşım tekneler aracılığıyla yapılabilecek” dedi. Çağatay Ergin, söz konusu kazıların da DSİ tarafından yaptırıldığını söyledi.

KARAHASAN: SANAT ESERİ ORTAYA KOYDUK

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, gerçekleştirdikleri çalışmaları anlatarak; “İl Özel İdare’mizin 2019 yılında 3’üncü dönem itibariyle yürüttüğü 159 projesi var. Bu projelerimizin toplam tutarı 478 milyon 448 bin 708 lira 51 kuruştur. Dönem itibariyle nakdi gerçekleşmemiz yüzde 57,81, fiziki gerçekleşmemiz yüzde 69,40’dır. Bu projelerin 55 tanesini tamamladık, 62 tanesi devam ediyor. 23 tanesi sözleşme aşamasında, 6’sının projesi proje aşamasında, 11 tanesini durdurduk, 2 tanesini feshettik. Kırsal kesimdeki yol ağımız ile 51 İl Özel İdaresi arasında 1’inci sıradayız. Dolayısıyla çalışmalarımızın büyük bir kısmını kırsal kesimdeki yol ağı çalışmaları oluşturuyor. 2018 yılında konsept değişikliğine gidip, mümkün mertebe 1’inci kat sathi katlama çalışması yapmayacağız. Çünkü hem coğrafyamıza uygun değil, hem de ekonomik değil. Dolayısıyla ana grup köy yollarımızı ve ilçelerle bağlantı yollarını temel prensip olarak, BSK olarak yapmayı planladık. Sadece bakım anlamında 1’inci kat ve 2’nci kat sathi kaplama çalışmalarımızı yapacağız. Bu bakımdan 1’inci kat ve 2’nci kat sathi kaplama çalışmalarımız çok azdı ve onları tamamladık. Kendi programımızda 60 kilometre BSK çalışmamızı tamamladık. Bir bu kadar da KÖYDES çalışmalarımız var. Bu sene itibariyle yaklaşık 115 km. BSK yol yapımını tamamlamış olacağız. Yol ve Ulaşım Hizmetlerinde 46 projemiz vardı. Bunun 21 tanesini tamamladık. 18 projemiz devam ediyor. 2 projemiz durduruldu. 2 tanesi sözleşme aşamasında. 1 işimiz feshedildi. Bu işler için toplam 115 milyon 796 bin 154 lira 25 kuruş harcandı. Dönem itibariyle de 41 milyon TL’lik bir harcamamız oldu. Buradaki en önemli çalışmamız Yurdun Tepe. Bu projeyle sadece Kastamonu’da değil, Türkiye’ye bir eser kazandırıyoruz. Çok önemli bir çalışmanın son aşamasındayız. Ilgaz Yurdun Tepe ulaşımını ve kayak tesislerini tamamlama aşamasındayız. Olağanüstü bir durum olmazsa bu sene açmayı planlıyoruz. Yurdun Tepe’nin ulaşım yolunun yüzde 80’ini tamamlandı. Ciddi bir çalışma oldu. Bir sanat eseri ortaya koyduk. Bütün heyelanları temizledik. Bu güzel coğrafyaya güzel bir eser kazandırdık. Pınarbaşı-Ilıca Şelalesi arasındaki yolun kalan kısmında da çalışmalarımız devam ediyor. Artık kırsal kesimde yaptığımız grup köy yollarımız karayolları standartlarında olacak.

“ÇARPIK YAPILAŞMANIN ÖNÜNE GEÇMEK İSTİYORUZ”

Bu kapsamda toplam 12 projemiz olup, 3 projemiz tamamlandı. 9 projemiz devam ediyor. Toplam 164 bin 573 TL bir harcama yapıldı. Kanalizasyon hizmetlerimizde 10 tane projemiz olup, 4 tane projemiz tamamlandı. 4 projemiz devam ediyor ve 2 projemiz ihale aşamasında. Toplam 766 bin 59 TL bir harcama yapıldı. Sulama hizmetlerimizde 5 projemizin tamamı bitirildi. Toplam 363 bin 310 TL harcama yapıldı. Sondaj hizmetlerimizde 4 tane projemiz olup, 2 projemiz tamamlandı. 2 tane projemiz devam ediyor. Toplam 41 bin 654 TL harcama yapıldı. Aktif çalışan bir laboratuvara sahibiz. İmar ve Kentsel İyileştirme Hizmetlerimizde 4 tane projemiz olup, 2 tanesi tamamlandı. 1 projemiz devam ediyor. 1 işimiz proje aşamasında. Buradaki en önemli çalışmamız Gölköy imar plan çalışmalarımız. Çarpık yapılaşmanın önüne geçmek istiyoruz. Oranın Kastamonu prestij, cazibe köyü haline gelmesini istiyoruz” dedi.

Gölköy’deki imar çalışmalarına değinen Vali Yaşar Karadeniz:  “Orada 2’şer katlı örnek bir imar alanı oluşturmak istiyoruz” diye konuştu.

“9 MİLYON 994 BİN TL HARCAMA YAPILDI”

Site İş Hanı hakkında bilgi veren İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, konuşmasını şöyle tamamladı: “Yerel yönetim, kamu hizmetleri kapsamında 9 tane projemiz var. 3 tanesi bitti, 3 tanesi devam ediyor. 1 tanesi ihale aşamasında. 1 işimiz proje aşamasında, 1 tanesi durduruldu. Buradaki en önemli projemiz Site İş Hanı’nın yerine yapılmakta olan çalışmamız. Buradaki çalışma devam ediyor. Seneye tamamlamayı hedefliyoruz. Bu projenin yanındaki Özelci Konağı’nı restore ediyoruz. Tarihi şehrimize tarihi bir değer olarak sunacağız. Ödeneği Vilayetler Birliği’nden karşılanıyor. Eğitim Hizmetleri kapsamında 44 projemiz olup, 12 tanesi tamamlandı. 17 projemiz devam ediyor. Yılsonuna kadar 3 tanede okulumuzu tamamlayacağız. 6 projemiz sözleşme aşamasında, 1 işimizi proje aşamasında, 8 tane işimiz durdurulmuş durumda. Bugüne kadar 95 milyon 609 bin TL’lik bir harcamamız oldu. Bu tutarın 55 milyon 916 bin TL’sinin 2019 yılında harcadık. 51 il arasında en çok okulu aynı anda yapıp tamamlayan 2’nci iliz. Sağlık hizmetlerinde de 6 projemiz devam ediyor. Doğanyurt’taki hastanemizin ihalesi yapıldı ama henüz sonuçlanmadı. Sağlık hizmetlerinde de 7 milyon 296 bin TL harcandı. Kültür ve Turizm Hizmetlerimizde de 11 tane projemiz var. 1 tanesi tamamlandı. 2 proje devam ediyor, 4 proje ihale aşamasında. 1 projemiz sözleşme aşamasında. 1 işimiz proje aşamasında. Toplam 9 milyon 994 bin TL harcama yapıldı”

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2019, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER