banner38

banner39

banner46

banner47

07 Nisan 2020 Salı

İL HIFZISSIHHA KURULU’NDAN KORONA TEDBİRLERİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı Kastamonu İl Hıfzıssıhha Kurulu dün Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz’ın başkanlığında toplanarak bazı kararlar aldı.

25 Mart 2020 Çarşamba 11:33
 İL HIFZISSIHHA KURULU’NDAN  KORONA TEDBİRLERİ
 

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı Kastamonu İl Hıfzıssıhha Kurulu dün Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz’ın başkanlığında toplanarak bazı kararlar aldı.

Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla İl Hıfzıssıhha Kurulu’nda yapılan değerlendirmeler sonucunda alınan kararlar, ilgili kurum-kuruluşlara ve kamuoyuna duyuruldu.

İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlar şöyle;

1-       İlimiz Merkez ve ilçelerinde 112 Komuta Kontrol Merkezi tarafından görevlendirilen 112 ekipleri hastaları yerinde değerIendirmektedir. 112 ekiplerince hastanın değerlendirmesi sonucunda Covid-19 bulguları belirlenmesi halinde hastanın hastaneye gitmemek yönünde direnç göstermesi durumlarında; hasta sağlığı ve salgın riski nedeniyle kolluk kuvvetleri yardımıyla hastaların hastaneye götürülmesine,

2-      İl Merkezi’ndeki tüm marketlerin 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet vermesine, market içindeki en fazla müşteri sayısının müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri kadar olmasına, tüm marketlerin hizmet alanı büyüklüğüne göre İçeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asılarak ilan etmelerine, içeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirleri almalarına, market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içeriden müşteri çıkmadan başka müşterilerin içeriye alınmamasına, marketlerin girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini müşterilerine sürekli hatırlatarak market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afişler asılmasına, kasiyer, manav reyonu çalışanı vb. müşterilerle temas eden görevlilerin de işveren tarafından koruyucu tedbirlerinin alınmasına,

3-      İl Merkez’indeki tüm şehir içi ve şehirler arası çalışan toplu taşıma araçlarının (şehirler arası yolcu otobüsleri dahil) araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50'si oranında yolcu kabul etmelerine, araç içindeki yolcuların oturma şeklinin mümkün olduğunca yan yana olanlarda bir koltuk boş, arka sıradakiler öndekinin çaprazı ve aynı sırada olanlarda bir koridor, diğeri cam kenarı gibi yolcuların birbiriyle temasım engelleyecek şekilde olmasına, alınan kararların Belediye, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve kolluk kuvvetlerince işbirliği içinde planlanması/uygulanması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine karar verildi. (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV