İKİ SENDİKA ARASINDA ‘YETKİ’ TARTIŞMASI

Türk-Eğitim-Sen Kastamonu Şube Başkanı Nedim Afacan, geçtiğimiz günlerde yetkili sendika olduklarını açıklayan Eğitim-Bir-Sen Kastamonu Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu’na sosyal medya hesabı üzerinden cevap verdi.

İKİ SENDİKA ARASINDA ‘YETKİ’ TARTIŞMASI

 

Türk-Eğitim-Sen Kastamonu Şube Başkanı Nedim Afacan, geçtiğimiz günlerde yetkili sendika olduklarını açıklayan Eğitim-Bir-Sen Kastamonu Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu’na sosyal medya hesabı üzerinden cevap verdi.

AFACAN: DOĞRUYU YANSITMIYOR!

Afacan, şu açıklamayı yaptı: “Kamuoyu bilgisine… İlimiz basınına da yansıyan ve ilimiz genel yetkili sendikanın Eğitim Bir Sen olduğuna dair haberler doğruyu yansıtmamaktadır. 22 Temmuz 2020 tarihinde şahsımın da imzası olan bir mutabakat metni imzalanmıştır. Bu imza aşamasında ilimizde ve ilçelerimizde üye sayılarını gösteren liste sendikalara dağıtılmıştır. Bu listeler şubemizde incelenmiş kasıtlı olup olmadığını bilemediğimiz iki büyük hata yapıldığı sendikamızca tespit edilmiştir. Milli Eğitim Müdürlüğümüzde tutanak imzalayan komisyon başkanlığını yapan ilgili müdür yardımcımız aranarak aynı gün 18.00 civarı durum anlatılmış düzeltme talep edilmiştir. Sonrasında bu tespit yazılı olarakta Milli Eğitim Müdürlüğüne aktarılmış ancak hata düzeltilmemiştir. İnancımız o dur ki bu hata düzeltilecek ve gerçek sayılar kamuoyuna aktarılacaktır.

“48 FAZLA ÜYE YAZILMIŞTIR”
2078 üyesi olduğunu ve yetkili olduğunu açıklayan EBS’nin kayıtlara bizim tespitimiz 48 fazla üye yazılmıştır. Yani gerçek üye sayısı 2030 dur. Türk Eğitim Sen Kastamonu şubemizin üye sayısı ise 2037’dir. Yani bu sonuçla bu ilin yetkili eğitim sendikası Türk Eğitim Sen’dir. Bu gerçek bir başarı öyküsüdür. Bu öyküde yerini alan herkes kutsaldır, yüreklidir, sevdadır, huzurdur, adalettir, kul hakkının koruyucusudur, adamlığın ve cesaretin temsilcisidir. Ben şube başkanı olarak hepsi ile gurur duyuyorum. Biz kocaman bir aileyiz; Siz ne kadar oyunlarla, baskılarla üye yapmaya çalışırsanız çalışın bu çöküşün başlangıcıdır. Bu efsanenin ana unsurları her biri ayrı ayrı değer olan yönetim kurulu üyelerime, kadın komisyonlarımıza, İlçe yönetim kurulu üyelerime, iş yeri temsilcilerimize, Kastamonu Üniversitesi’nin tüm teşkilatına ve tüm eğitim çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu teşkilatın bir parçası olmaktan gurur duyuyorum. Var olsun Türk Eğitim Sen.

“HATAMIZ VARSA HESABINI TEŞKİLATIMIZA VERİRİZ”

Üyelerimin soracağı her soruya açığız, eksiğimiz hatamız varsa hesabını teşkilatımıza veririz. Peki toplantı esnasında kendisine soru sorarak sizin bu kadar üyeniz olmaması gerekir dediğimde daha 4 tane daha eksik dediğinde bir öğretmen bir sendikacı yalan söylemez diye düşünmüştük, hata etmişiz. Cide İlçe Milli Eğitim Müdürü iki mutabakat imzalayıp TES 80. EBS 63 iken bunu 
TES 77 - EBS 74 olarak göndermişse, merkez ilçede görev yapan sözleşmeli öğretmenler hem görev yaptıkları okulda sayılıp, hem de maaşlarının yapıldığı il milli eğitim müdürlüğünde sayıya dahil edilmişse siz bu kuruma güvenmeyin mi diyorsunuz. Yüreğiniz yetiyor, sahtekarlıkla işimiz yok diyorsanız bir yazıda siz yazın sayıların tekrar sayılmasını isteyin. Yok bunları yapamazsınız en iyisi şöyle söyleyin, kandırıla kandırıla kandırmayı da öğrendik deyin.”

ORHAN SANCAKTAROĞLU’NDAN CEVAP GECİKMEDİ

Eğitim-Bir-Sen Kastamonu Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu ise yine sosyal medya hesabı üzerinden Türk-Eğitim-Sen Kastamonu Şube Başkanı Nedim Afacan’a şu cevabı verdi: “Bırakın yüreğini bu yalanla soğutsun. Ama yapacak bir şey yok, yetki yine Eğitim-Bir-Sen’de. Her sene mutabakat toplantısı yapılır. Aşağıda görülen fotoğraflara mutabakat toplantı tutanağı denir. Her sene bütün sendika başkanları bu belgeyi imzalar. Toplantı sırasında sendika başkanlarından biri veya bir kaçı eğer sayılar konusunda itirazı olursa şerh koyar. (Hani o çok bildikleri şerh). Bu sene ne oldu? Bu sene de mutabakat için toplanıldı. Sendika başkanları geldi. Sayılar incelendi. Başkanlar şerh koymadan imzaladı. Ertesi gün birisi benim canım sıkıldı, oynamıyorum arkadaş dedi. İnceleyip altına imza attığı belgedeki sayıları değiştirip yayınladı. Sizce buna ne denir? Bırakın yüreğini böyle soğutsun denir. Başka ne denir? 
Kendi teşkilatını kandırmak denir. Şunu da üyeleri demeli; ‘sen nasıl sendika başkanısın?’

Saygıdeğer Türk Eğitim Sen İşyeri temsilcisi arkadaşlar; Kurumlarınızda imzaladığınız kurum mutabakatlarına şerh düştünüz mü? (Ki bize gelen nüshalarda şerh yok). Eğer şerh düşmediyseniz, başkanınız size yalancı diyor. Yalancı demekle kalmıyor bir de hakaret ediyor. Biz bizim teşkilatımızın imzaladığı her metnin arkasındayız. Sizin başkanınız kendi imzasının bile arkasında değil.Sadece haberiniz olsun diye söyledim. Bu kadar konuşacağına hizmet üretseydin belki olurdu bu iş.” (Haber Merkezi)Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2020, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER