banner29
24 Mart 2019 Pazar

İHSANGAZİ’NİN ‘KÖY MİMARİSİ’ DERS KONUSU OLDU

İhsangazi Belediye Başkanı Zühtü Danacı, ilçesini Siyez buğdayı ile tanıtmayı başarırken bu seferde ilçenin ‘Köy Mimarisi’ni üniversitelerde ders konusu haline getirdi.

09 Kasım 2018 Cuma 09:37
 İHSANGAZİ’NİN ‘KÖY MİMARİSİ’ DERS KONUSU OLDU
İhsangazi Belediye Başkanı Zühtü Danacı, ilçesini Siyez buğdayı ile tanıtmayı başarırken bu seferde ilçenin ‘Köy Mimarisi’ni üniversitelerde ders konusu haline getirdi.

İstanbul Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile iyi ilişkileri olan Belediye Başkanı Zühtü Danacı, geçtiğimiz yaz aylarında Prof.Dr.Suphi Saatçi ve beraberindeki akademisyenlerden oluşan ekibe bir hafta boyunca ilçede saha çalışması yaptırdı.

Prof. Dr. Suphi Saatçi, Prof. Dr. Seçil Satır, Yrd. Doç. Dr. Mine Esmer ve Uzman Hayriye İsmailoğlu ile 24 fakülte öğrencisinden oluşan ekibin saha çalışmaları ‘Köy Mimarisi’ isimli kitap haline getirildi. Kitapta, İhsangazi ilçemizin ahşaptan yapılan köy evleri, konak ve yapılarının Kastamonu, Safranbolu ve diğer bölgelerdeki evlerin farklılıkları fotoğraflarla ve çizimlerle anlatıldı.


İLÇEDEKİ EVLERDE KURTBOĞAZI SİSTEMİ KULLANILMIŞ

Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Bölümü Başkanı Prof.Dr.Suphi Saatçi, ‘Köy Mimarisi’ konulu  derslerin öncesinde geçtiğimiz Temmuz ayı içinde İhsangazi Belediye Başkanı Zühtü Danacı’nın daveti üzerine ilçeye geldiğini ve son derece başarılı bir alan çalışması yaptıklarını söyledi. Saatçi,  konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı; “İhsangazi İlçesinin vizyoner bir başkanı var. İlçesi için her türlü fedakarlığı yaptığına şahit olduk. Bizlere beklentilerimizin ötesinde ev sahipliği yaptılar. Kendilerine ve tüm mesai arkadaşlarına teşekkür ediyoruz. Bu vesile ile Kastamonu salnamesini, folklorunu ve mimarisini yakından inceleme fırsatı bulduk. Kırsal kesimlerde, köylerde karşılaşılan evleri inşa eden ve dünya mimarisinin gidişatından haberi olmayan becerikli ve deneyimli ustaların gösterdikleri başarıyı da görmüş olduk. Bunun dışında ilçedeki evlerde genelde ağaçların bir birine geçirilmesinde Kurtboğazı sisteminin kullanıldığını gördük ve belgeledik.”


BAŞKAN DANACI: ÇALIŞMA İLÇEYE KATKI SAĞLADI

İhsangazi Belediye Başkanı Zühtü Danacı ise, akademisyenlerden oluşan konuklarının ilçeye ve ilçenin köy mimarisine çok büyük katkı sağladıklarını ve ‘İhsangazi Köy Mimarisi’ adı altında fakültede  öğrencilere ders verilmesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV