İhsan Ozanoğlu, kabri başında anıldı

1907 Kastamonu doğumlu olan ve Kastamonu’da kaleme aldığı “Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı” türküsü ile bilinen İhsan Ozanoğlu, vefatının 37’inci yıldönümünde dün kabri başında anıldı.

İhsan Ozanoğlu, kabri başında anıldı

 

   1907 Kastamonu doğumlu olan ve Kastamonu’da kaleme aldığı “Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı” türküsü ile bilinen İhsan Ozanoğlu, vefatının 37’inci yıldönümünde dün kabri başında anıldı. Duaların okunduğu anma törenine Vali Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Milli Eğitim Müdürü Cengiz Baçacıoğlu, Kastamonu İl Müftüsü Osman Aydın, kurum temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Anma programı Kastamonu Üniversitesi’nde “İhsan Ozanoğlu” konferansı ile devam etti.

KARADENİZ: OZANOĞLU İLE 
16 YIL ÖNCE TANIŞTIM 

İhsan Ozanoğlu adıyla yaklaşık 16 yıl önce tanıştığını vurgulayarak, Ozanoğlu’nun edebiyata yaptığı katkılardan söz eden Vali Yaşar Karadeniz, “Çanakkale’nin türküsü Çanakkale’nin olduğunu bilirdim. Çanakkale Ecebat’ta görevdeyken bu türkünün İhsan Ozanoğlu’na ait  olduğunu öğrendim. Ozanoğlu sadece türkü ile kalmamış Kastamonu kültürü, Kastamonu halk müziğine çok büyük katkıları olmuş güçlü bir şair ve güçlü bir halk ozanı. Ozanoğlu’nun unutulmaması gerekiyor ve nesilden nesile bilgileri aktarılmalı. Sadece Ozanoğlu değil Kastamonu’nun yetiştirmiş olduğu ulus düzeye yansıyan edebiyatçılarımız var. Kültür Başkentliği sırasında bunları dikkate alma ve programları yapmak durumdayız. Kültür Başkenti olmak kolay değil. Öncelikle iyi bir birikim olacak. Kastamonu’da o birikim var. O birikimi değerlendirerek kültürel değerler çıkarmak önemli. Ozanoğlu’na ve Afrin’de şehit olanlara Allah’tan rahmet diliyorum” dedi. 

BABAŞ: OZANOĞLU 
KASTAMONU BEYFENDİSİDİR

Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, şunları belirtti: “Kastamonu’nun değerleri çok. Bizim de değerleri yaşatmamızın geleceğimize faydası çoktur. Kastamonu kadim bir şehirdir. Ama bazı eksiklerimiz olabilir. Kişisel, manevi ve fiziki değerlerimizi korumalıyız. Ozanoğlu iyi bir edebiyatçı, iyi bir dost, iyi bir halk şairi, iyi bir Kastamonu beyfendisidir. Kastamonu’nun yüzünü yansıtan bir değerdir. Ozanoğlu’na Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesine de onu yaşattığı için teşekkür ediyorum.”

AYDIN:  KASTAMONU 
NE KADAR ÖVÜNSE AZDIR

“İhsan Ozanoğlu’nu rahmetle, minnetle anıyorum” diyerek konuşmasına başlayan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’da şöyle konuştu: “Ailesinin mensupları Ozanoğlu ile ne kadar övünse azdır. 74 senelik ömrüne sığdırdığı işler ile insanları hayrete düşürecek performans ve çalışma görüyoruz. Kastamonu ne kadar övünse azdır. Böyle bir insan Kastamonu’da yetişmiştir. Bize düşen Ozanoğlu’nun kıymetini bilip ve bilinir hale getirmektir. Nurettin Topçu ve benzeri büyüklerimizin seviyesinde anma programı ve tanınma halini yakalamaktır. İnşallah bizde üniversitemizin üzerine düşen şekliyle, anma programını akademik anlamda yapacağız. Ozanoğlu tefsirde, hadiste, müzikte, edebiyatta, gazetecilikte var. Her insanın olabileceği bir seviye değil. Allah rahmet eylesin. Bizlere düşende Ozanoğlu’nun tanınması ve keşfedilmesi için gerekeni yapmaktır.”
İhsan Ozanoğlu’nun oğlu Güney Ozanoğlu ise kısa bir konuşma yaparak yapılan anma programlarından dolayı teşekkürlerini iletti. Tören İl Müftüsü Osman Aydın tarafından yapılan dua ile sona erdi.
Tuğçe Yerdelen
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2018, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER