İHH'dan Türkmenlere un desteği

İHH’nın 500 çuval un yüklü 22. yardım tırı, Kuzeykent Ulu Cami önünde düzenlenen törenle Suriye’deki Türkmenlere ulaştırılmak üzere Hatay'ın Reyhanlı ilçesine gönderildi

İHH'dan Türkmenlere un desteği

 

HER 10 KİŞİDEN 6’SININ ŞİDDETLİ YOKSULLUK ÇEKTİĞİ SURİYE'DEKİ TÜRKMENLERE 500 ÇUVAL UN DAHA GÖNDERİLDİ

İHH'dan Türkmenlere un desteği

İHH’nın 500 çuval un yüklü 22. yardım tırı, Kuzeykent Ulu Cami önünde düzenlenen törenle Suriye’deki Türkmenlere ulaştırılmak üzere Hatay'ın Reyhanlı ilçesine gönderildi.

Yılbaşından önce 2 yardım tırını daha bölgeye göndermeyi planladıklarını kaydeden İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) Derneği Kastamonu Şube Başkanı Mücahit Dağdelenoğlu, uğurlama töreninde konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Suriye'de her 10 kişiden 6'sının şiddetli yoksulluk yaşadığını vurgulayarak; “Yeni evler inşa edelim, çadırları ısıtalım, çocuklara mont ve bot ulaştıralım, gıdasız kalan insanlara gıda ulaştıralım,  kapısından ekmek girmeyen kapılara umut olalım. Eğitim görmek isteyen çocuklara kalem olalım, defter olalım, kitap olalım, sınıf olalım, okul olalım. Onlara umut olalım” dedi.

“ROTAMIZ İYİLİK, YÜKÜMÜZ İNSANLIK”

10 Aralık'ın Dünya İnsan Hakları Günü olduğunu hatırlatan Dağdelenoğlu; “Dünyanın farklı coğrafyalarında devam eden savaşlar, çatışmalar, kuraklık, doğal afetler, siyasi ve ekonomik problemler gibi nedenlerle milyonlarca insan çok zor şartlar altında hayata tutunmaya çalışıyor. Dünya İnsan Hakları Günü’nde dünyanın insan hakları karnesine bakıldığında özellikle bazı coğrafyalarda kan ve gözyaşının arttığı bir dönemi yaşıyoruz.  Gönül coğrafyalarımız olan Suriye’de, Filistin’de, Yemen’de, Libya’da, Afganistan’da, Irak’ta, Somali’de, Mısır’da, Doğu Türkistan’da, Arakan’da, Kudüs’te yaşanan acılar bugün hala tazeliğini koruyor” dedi.

Suriye'de 2011 yılından bu yana savaşta 600 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Şube Başkanı Mücahit Dağdelenoğlu; “12 milyon kişi mülteci konumuna düştü. Ülkede kalanların 11 milyondan fazlası ise insani yardıma muhtaç durumda. Evlerin üçte ikisi yıkıldı. Kış geldi, mülteci kamplarında ve harabe şehirlerde insanlar ağır kış şartlarından olumsuz etkileniyor. Soğuk ve koronavirüs salgını mülteci kamplarındaki insanları daha zorlu şartlarda yaşamaya mecbur bırakıyor. Bu durumdan en fazla etkilenenler ise çocuklar, kadınlar ve yaşlılar. Her ne kadar onlar için bugüne kadar 20 bine yakın briket ev inşa etsek dehâlen çadır kamplarda yaşayan on binlerce insan bulunuyor. Ülkede temel gıda fiyatları 2019’un sonundan bu yana yüzde yüzün üzerinde artış gösterdi. Bugün gıda fiyatlarının çatışmalardan önceki döneme göre 20 kat daha yüksek olduğu Suriye’de, her 10 kişiden 6’sı şiddetli yoksulluk içerisinde yaşıyor” diye konuştu.

“KAPISINDAN EKMEK GİRMEYENLERE UMUT OLALIM”

Suriye'de çadırlarda yaşayan insanların ihtiyaçlarına değinen Dağdelenoğlu; “Suriye’de çadırlarda yaşayan insanların başta un olmak üzere, gıda maddeleri, temizlik maddeleri, soba, yakacak,  battaniye, sünger yatak, mutfak araç ve gereçleri, ev mefruşatı, kışlık giysi, ayakkabı, bebek bezi, süt tozu, bebek bisküvisi, çocuk ve hasta bezi gibi acil ihtiyaçları devam ediyor. Tüm halkımızdan, kurumlarımızdan ve hayırsever insanlarımızdan beklentimiz bugün başlangıcını yaptığımız bu kampanyaya destek olmalarıdır. Bugün yetim ve öksüz çocukların, kimsesiz kalmış yaşlıların, tedavi olamayan hastaların ve çaresiz kalmış tüm insanların ellerinden tutma zamanıdır. Yeni evler inşa edelim, çadırları ısıtalım, çocuklara mont ve bot ulaştıralım, gıdasız kalan insanlara gıda ulaştıralım, kapısından ekmek girmeyen kapılara umut olalım. Eğitim görmek isteyen çocuklara kalem olalım, defter olalım, kitap olalım, sınıf olalım, okul olalım. Onlara umut olalım” diye konuştu. (Alperen Erkuş)

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2020, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER