‘İHH Arama ve Kurtarma Ekibi’ kuruldu

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) Kastamonu Derneğinin kurduğu ‘İHH Arama ve Kurtarma Ekibi’, Serdar Topaç başkanlığında eğitimlerine başladı

‘İHH Arama ve Kurtarma Ekibi’ kuruldu

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) Kastamonu Derneğinin kurduğu ‘İHH Arama ve Kurtarma Ekibi’, Serdar Topaç başkanlığında eğitimlerine başladı. 11 Ağustos’ta Bozkurt’ta meydana gelen ve 64 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketi sonrası gönüllü destek veren vatandaşlar, meydana gelebilecek afetlerde gönüllü faaliyetlerine devam etme kararı vererek İHH Kastamonu Derneği Arama ve Kurtarma Ekibi’ni kurdu.

Ekip ilk olarak ilkyardım eğitimlerini tamamlayıp zaman kaybetmeden İHH Vakfı Afet Eğitim Akademisi bünyesinde Antalya Belek’te bulunan eğitim merkezinde sel baskınlarında ve suda arama-kurtarma eğitimlerini tamamlayarak Kastamonu’ya dönen ekip, Kasım ayı içerisinde yapılması planlanan kentsel arama ve kurtarma eğitiminin birinci seviyesini ilimizde yapmayı planlıyor. Kastamonu merkezli kurulan ekibin, gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında her canlıya yardımcı olmak adına eğitimlerine başladığı bildirildi. Kastamonu İHH Derneği ekipleri, AFAD ve İHH Vakfı Arama ve Kurtarma ile yaptıkları protokol gereği eğitimlerine başladı.

Dernek ekibi, hafta sonlarını arama-kurtarma eğitimlerine ayırırken, Kastamonu İHH Başkanı Kadir Horuz ve Sar Başkanı Serdar Topaç faaliyetleriyle ilgili açıklamada bulundu. Topaç, 11 Ağustos'ta Bozkurt ilçemizde yaşanan sel felaketinin kendileri için bir milat olduğunu, yaşadıklarından ve gördüklerinden çok etkilenen bir grup arkadaşıyla bu yolda canla başla çalışacaklarını söyledi.

“AFET SIRASINDA GÖNÜLLÜ EKİPLER ÇOK BÜYÜK FAYDA SAĞLIYOR”

Topaç ayrıca, kendilerinin henüz profesyonel bir ekip olmadıklarını ama İHH Vakfı ve İl Afet Müdürlüğü ile yaptıkları işbirliğiyle kısa sürede ihtiyaç duyan herkese profesyonel destek verebileceklerini de sözlerine ekledi. İHH Arama Kurtarma Ekip Lideri Serdar Topaç, arama kurtarma ekibi kurulmasından büyük mutluluk duyduğunu, gönüllü her kuruma canı gönülden destek vermeye devam edeceğini aktardı.

Uzun zamandır profesyonel arama kurtarma faaliyetleri içinde olduğunu bildiren Topaç; “Ülkemizde acil durum ve afet anlamında devletin yoğun bir çaba içinde bulunmaktadır. Fakat yaşanan olaylardan görüldüğü üzere vatandaşların da bu konuda bilinçlenmesi gerektiği anlaşılmıştır. Bir afet sırasında gönüllü ekipler çok büyük fayda sağlamaktadır. İHH Kastamonu Derneği olarak vatandaşlara ve kurumlara gönüllü destek vermeye devam ediyoruz. Amacımız acılarımızı mümkün olduğunca aza indirmek. Bu konuda duyarlı insanlarımızla bir araya gelmek ve bilgi paylaşımı yapmak bizi çok mutlu ediyor. İHH Vakfı Afet Akademi ile yaptığımız ilk eğitim su da arama kurtarma üzerine oldu. İlerleyen zamanlarda diğer afet ve acil durum eğitimlerini de gönüllü personellerimize eğitim aldırmaya devam edeceğiz. Önemli olan insanlarımızın bu konuda duyarlı olması" sözlerine yer verdi. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER