İHH Arama Kurtarma’dan gönüllülere çağrı…

İHH İnsani Yardım Derneği Arama Kurtarma Başkanlığı Kastamonu Ekibi, gönüllü alımına başladı. Koronavirüs pandemisi ve yasaklar nedeniyle bir süredir yeni gönüllü alımı yapamayan İHH Arama Kurtarma ekibi, yeniden gönüllü alımına başladı.

İHH Arama Kurtarma’dan gönüllülere çağrı…
banner72

İHH Arama Kurtarma Başkanı Serdar Topaç, ilk etapta yaklaşık 15 kişiden oluşan gönüllü adaylarının gerekli eğitimlerini tamamlayarak arama kurtarma faaliyetlerinde aktif olarak görev yapmaya başladığını kaydetti.

Topaç, konuyla ilgili şunları ifade etti; “Kastamonu İHH tarafından afet ve acil durumlarda görev yapmak üzere gönüllü vatandaşların katılımı ile arama kurtarma ekip kapasitesini artıracağını duyurdu, ilk koşulu Kastamonu’da ikamet etmek. Bunun yanı sıra başvuracak adayların 18-40 yaş aralığında, sağlık durumu elverişli, herhangi bir bedensel engeli bulunmayan, yükseklik korkusu, kapalı alan korkusu ve kan tutması gibi rahatsızlıkları olmayan bireyler olması gerek.”

EKİP ÜYELERİNE EĞİTİM VERİLECEK

“Koşulları sağlayan adaylar arama kurtarma ekip üyesi olabilmek için başvurabilecek. Başvurunun kabul edilmesinin ardından ekibe katılan üyeler, alacakları eğitimler sonrasında ilimizde veya ülkemizde yaşanabilecek afet gibi felaketlerin ardından arama kurtarma faaliyetlerinde görev alacaklar.”

“AFET BÖLGELERİNE GEREKLİ DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ”

İHH Arama Kurtarma Başkanı Serdar Topaç; “Yangın, sanayi kazaları, deprem ve diğer doğal afetlerden korunmak, bunların zararlarını azaltmak amacıyla ilimizin özelliklerini de dikkate alarak ekip ve donanımımızı oluşturuyoruz. Böylelikle de İlimiz sınırları içinde ya da dışında yangın ve doğal afetler meydana gelmesi durumunda, bu bölgelere gerekli yardımı ve desteği daha iyi sağlayabileceğiz. Kastamonu halkımızın gönüllü arama kurtarma ekibimizde görev almak isteyenleri derneğimize bizzat başvurmaları gerek. İlimizde gönüllük faaliyetleri ve arama kurtarma ekipleri yeterli değil. Halkımızın bu konuda daha duyarlı olması gerek” dedi.

“TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYACAĞIZ”

Topaç, şöyle devam etti; “En riskli fay hatları olarak bilinen San Andreas ve Pasifik Fay Hattı dışında Türkiye’nin de üzerinde bulunduğu Kuzey Anadolu Fay hattı oldukça tehlikeli aktif hatlardan biri İran’ın başkenti Tahran da bu tehlikeli hattın üzerinde bulunuyor. ‘Deprem değil tedbirsizlik öldürür’ sözünü aklımızdan çıkarmadan, en etkin deprem yüksek riskli fay hatları üzerinde yer alan ülkemizde tedbiri elden bırakmamalıyız. Tedbirli olmak, öğrenilen bilgiler doğrultusunda olası bir deprem anında sarsıntı bitene kadar güvende kalmaktır. Tedbirli olmak, afetlerin ardından yaşanacak kayıpları en aza indirgeyecek eğitime ve donanıma sahip olmaktır. Arama kurtarma ekibimizi kurmamızdaki temel amacımız da budur.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER