İGM'nin Mart mesaisi sona erdi

Kastamonu İl Genel Meclisi Mart ayı olağan toplantıları, geçtiğimiz günlerde yapılan oturumlarla son buldu

İGM'nin Mart mesaisi sona erdi

 

İGM'nin Mart mesaisi sona erdi

Kastamonu İl Genel Meclisi Mart ayı olağan toplantıları, geçtiğimiz günlerde yapılan oturumlarla son buldu. Gerçekleşen toplantılarda İl Özel İdaresi laboratuarında yapılacak analizlerin ücretlendirilmesi, resmi piknik alanlarının temizlik durumu, pilot uygulama olan şantiye birliği, il ve ilçe turizmi, köylerdeki arsa ve araziler, yaşanan su sıkıntıları, Memur Kadro Cetveli gibi konuları içeren maddeler yer aldı.

2021 TOPRAK VERİMLİLİK ANALİZ ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

Perşembe günü yapılan toplantıda ilk olarak 2021 laboratuar analiz ücretlerinin belirlenmesine yönelik hazırlanan Plan ve Bütçe Komisyonu raporu görüşüldü. Raporda; 2021 Toprak Verimlilik Analiz ücretinin şehir içi 25 TL, şehir dışı 90 TL, Toprak Bünye Analiz ücretinin 75 TL, Sulama Suyu Analiz ücretinin 180 TL alınması, İl Özel İdaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü’nden gelen analiz taleplerinden ücret alınmaması uygun görüldü. Rapor oy birliğiyle kabul edildi.

“TEMİZ ÇEVRE, TEMİZ KASTAMONU” PROJESİ

Toplantının diğer bir gündem maddesinde, il genelinde resmi piknik alanı olarak belirlenen bölgelerin temizlik durumu hakkında hazırlanan Çevre ve Sağlık Komisyonu raporu görüşüldü. Raporda; söz konusu piknik alanlarında çevre kirliliğinin ciddi sıkıntılar oluşturduğu ve mevcut durumun ilimizin itibarını zedelediği vurgulandı. Raporun devamında ilgili kurumlar tarafından sorunun çözümü için “Temiz çevre, temiz Kastamonu” etkinliğinin düzenlenmesi gerektiği, Katı Atık Yönetimi Yönetmeliği’ne ilgili alanlarında eklenmesi gerektiği ifade edildi. Rapor oy birliğiyle İl Özel İdaresi’ne, belediyelere, kaymakamlıklara, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, Orman Bölge Müdürlüğü’ne, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’ne gönderildi.

“PİLOT UYGULAMA BAŞARISIZ OLDU”

Toplantının devamında 2020 yılında pilot uygulama olarak Ağlı, Seydiler ve Devrekani şantiyelerinin birleştirilmesinden yeterli verim alınamamasında dolayı, şantiyelerin tekrardan ayrılması için hazırlanan AR-GE Komisyonu raporu görüşüldü. Raporda; söz konusu pilot uygulamadan vazgeçilerek, şantiyelerinin ayrılması ve şantiyelerin güçlendirilerek eski yönteme dönülmesi gerektiği vurgulandı. Yapılan müzakereler neticesinde pilot uygulamadan vazgeçilip, birleştirilen şantiyelerinin ayrılması oy çokluğu ile kabul edildi.

“TURİZM SORUNUNA REHBER ÇÖZÜMÜ”

İl Genel Meclisi’nin devamında ilimizin turizmi ele alındı. Toplantıda pandemi sürecinin il turizmine etkisi ve yapılması gerekenler hakkında hazırlana Gençlik, Spor ve Turizm Komisyonu raporu görüşüldü. Raporda; ilimizin turizminde yüzde 60-70 oranında düşüş yaşandığı, 2019 yılında ilimizde 719 bin 817 yerli turistin, 43 bin 862 yabancı turistin konakladığı, 2020 yılı içerisinde de ilimizde 159 bin 24 yerli turistin, 3 bin 806 yabancı turistin konakladığı belirtildi. Raporun devamında turizmdeki düşüşün önüne geçilebilmesi için rehber sıkıntısının bir an önce çözülmesi gerektiği, Turizm ve Otelcilik mezunlarının istihdam edilmesi gerektiği, kısıtlama döneminde seyahat izin taleplerinin cevaplandırılma sürecinin hızlandırılması gerektiği vurgulandı. Söz konusu rapor oy birliğiyle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne gönderildi.

Toplantıda son olarak Sepetçioğlu Konağı’nın Dernek Merkezi olarak kullanılması için tahsis talebi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na gönderilirken, İl Özel İdaresi yetki alanında ruhsatsız işyeri açanlara İl Encümeni tarafından idari para cezası verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

“KOVİD-19, KÖYLERE TEŞVİK ETTİ”

Cuma günü Güray Parçal Başkanlığı’nda gerçekleşen Kastamonu İl Genel Meclisi Mart ayı olağan toplantılarının son oturumunda 3 gündem maddesi yer aldı.

Toplantının ilk maddesinde, Kovid-19 salgınının başladığı günden bu yana, köylere dönüşlerin başlamasından dolayı köylerde bulunan arsa ve tarım arazilerine taleplerin arttığı belirtildi. Köyde yaşayan ve üreten çiftçilerin üretimlerini artırabilmeleri, ev ve müştemilatlarını yapabilecekleri araziler sağlamak amacıyla köylerde bulunan hazineye ait veya vakıf arazilerinin olduğu köylerde, köyde ikamet edip üreten çiftçilere veya köy tüzel kişiliklerine satışı ya da tahsisi yapılabilmesi için hazırlanan Köylere Yönelik Hizmetler Komisyon Raporu görüşüldü. En önemli sorunun duyurulma kısmında olduğunu belirten Meclis Üyeleri, ilgili bölgelere bu ilanların duyurulmasını önerdi. Sonuç olarak söz konusu madde, ilçeler de dâhil olmak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Muhtarlık Dernekleri’ne gönderilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

“SU SIKINTISI YAŞANIYOR”

Gündemin ikinci maddesinde Kastamonu ve Küre başta olmak üzere diğer ilçelerde de su sıkıntısının yaşandığına dikkat çekildi. Yaşanan orman yangınlarında, erken muhtarlık müdahaleleriyle köylerdeki su sıkıntılarına çözüm olunuyor. Birbirine yakın en az 2 veya 3 adet 3-5 tonluk motorlu su tankerinin, Orman İdaresi Bölgesi veya ORKÖY kanalı ile verilebilmesinin araştırılarak Meclis Başkanlığı’na rapor hazırlanıp, girişimlerin başlatılmasını içeren yazılı önerge hakkında hazırlanan Tarım ve Orman Komisyon Raporu görüşüldü. Söz konusu rapor, Tarım Orman Bakanlığı ve Tarım Orman İl Müdürlüğü’ne oybirliğiyle gönderildi.

Gündemin son maddesinde ise İl Özel İdaresi’nin ihtiyacına istinaden hazırlanan Memur Kadro cetvelinin görüşülmesi teklifi yer aldı. Söz konusu teklif meclis oylamasına sunularak, kadro değişikliği oy birliğiyle kabul edildi. 

İl Genel Meclisi Mart ayı olağan toplantıları, Abana Meclis Üyesi Denetim Komisyonu Başkanı Mustafa Kartal’ın Denetim Komisyon Raporu’nu İl Genel Meclis Başkanı Güray Parçal’a vermesiyle son buldu. (Zehra Beyza Güler)

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2021, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER