banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
21 Ocak 2019 Pazartesi

İGM’den “Zeytin Dalı Harekatı”na destek

Şubat ayı toplantılarını gerçekleştiren İl Genel Meclisi (İGM), dünkü oturumunda 4 gündem maddesini görüştü. Gündem maddelerine geçilmeden önce Afrin’de süren Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili konuşan İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı, harekatın Türkiye’nin güvenliği açısından önemli olduğunun altını çizip, desteklediklerini söyledi.

06 Şubat 2018 Salı 09:59
İGM’den “Zeytin Dalı Harekatı”na destek
 

Şubat ayı toplantılarını gerçekleştiren İl Genel Meclisi (İGM), dünkü oturumunda 4 gündem maddesini görüştü. Gündem maddelerine geçilmeden önce Afrin’de süren Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili konuşan İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı, harekatın Türkiye’nin güvenliği açısından önemli olduğunun altını çizip, desteklediklerini söyledi.

Kayıkcı, “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak amacıyla Suriye'nin kuzeybatısında Afrin Bölgesi'nde PKK, YPG ve DAEŞ'e mensup teröristleri etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere 20 Ocak 2018 Cumartesi saat 17.00 itibariyle ‘Zeytin Dalı Harekatı’ başlatılmıştır. Harekatın başlangıcından itibaren 935 terörist etkisiz hale getirilmiş, terör örgütlerine ait birçok sığınak, mühimmat deposu ve barınaklar imha edilmiştir. Sivil kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir. İdlib ve Afrin'de huzur ve güven iklimi tesis edildiğinde yüzbinlerce Suriyeli kardeşimiz kendi yurtlarında, kendi evlerinde hayatlarını sürdürebilecek, bölge Türkiye için bir terör tehdidi olmaktan çıkıp, insanların huzur içinde yaşayabilecekleri bir yer haline gelecektir. Operasyon bugün itibariyle 17'nci gününe girmiştir. Bugüne kadar toplamda 8 şehidimiz ve birçok yaralımızda olmuştur. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olaylarda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ve Türk milletine başsağlığı diler, yaralanan asker ve sivillerimize acil şifalar dileriz” dedi.

Kayıkcı’nın yaptığı konuşmanın ardından gündem maddeleri görüşüldü.

TURİZM YOLU ZARAR GÖREBİLİR ENDİŞESİ

Çevre Sağlık Komisyonu ve İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun raporlarının yer aldığı meclisin ilk gündem maddesi, Devlet Su İşleri (DSİ) 23. Bölge Müdürlüğü’nün Pınarbaşı’nda yapılan Aşağısökü Göleti Projesi’nde kullanılmak üzere kum-çakıl üretim izni teklifi oldu. Çevre Sağlık Komisyonu tarafından paylaşılan raporun ardından İGM Pınarbaşı MHP üyesi Yavuz Gök ve AK Parti Grup Başkanı Sabri Bayramoğlu, bölgede yapılacak çalışma ile Turizm Yolu’nun zarar görmesinden endişe ettiklerini ifade etti.

Gök, “Hammadde üretim izni verilirken Turizm Yolu’na zarar vermemesi için tedbir alındı mı? Pınarbaşı için önemli bir nokta olan Turizm Yolu’nun yüksek tonajlı kamyonlar tarafından bozulması kabul edilebilir değil. Çevre ve Sağlık Komisyonu raporuna şerh konulması daha uygun olacak” dedi.

Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Cemalettin Sarı ise, komisyon olarak şerh koyma yetkilerinin olmadığını ifade etti. Yapılan müzakereler sonucunda İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı, “Turizm yoluna özen gösterilmesi’ tavsiyesinin eklenmesini talep ediyorum” dedi. Kayıkcı’nın sözleri üzerine oy birliğiyle ‘Turizm yoluna özen gösterilmesi’ maddesi eklendi.

MECLİS ÜYELERİ DE SİLAH VERGİLERİ VE HARÇLARDAN MUAF OLMAK İSTİYOR

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından Türkiye İl Genel Meclisi Üyeleri Derneği tarafından gelen yazı meclis üyelerine okundu. Yazı da şu ifadeler yer aldı: “27 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 696 sayılı Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamındaki kanun hükmündeki kararnamenin (KHK) 4. Maddesindeki ateşli silahlar hakkında yapılan değişiklikteki en az bir dönem muhtarlık veya belediye başkanlığı yapmış olanlar ibaresine en az bir dönem İl Genel Meclisi üyeliği yapmış olanların da eklenmesini, görev bitimlerinde de ateşli silah bulundurma ve taşıma ruhsatlarının vergi ve harçlardan muaf tutulması ibaresinin eklenmesi arzu ve temenni ediyoruz.”

Meclise sunulan yazının ardından silah vergileri ve harçlardan muafiyet isteyen üyeler imza atarak Türkiye İl Genel Meclisi Üyeleri Derneği’ne destek verdiler.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV