İGM’de Nisan maratonu tamamlandı

Kastamonu İl Genel Meclisi (İGM) Nisan ayı toplantılarının son birleşimini gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Güray Parçal başkanlığındaki toplantının gündeminde 4 madde yer aldı.

banner72

İlk gündem maddesinde İl Özel İdaresi’nin 2021 yılı gelir-gider hesapları ile ilgili Denetim Komisyonu raporu meclisin bilgisine sunuldu. Okunan raporun sonuç kısmında şu ifadelere yer verildi; “Kastamonu İl Özel İdaresi 2021 yılı gelir-gider hesap ve işlemleri, komisyonumuzca denetlenmiş olup, tespit ve önerilerimiz raporumuzda ayrı ayrı belirtilmiştir. İl Özel İdaresi’nin 2021 yılına ait harcama belgelerinde, iş ve işlemlerinde kanunlar ve ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli hassasiyet gösterildiği görüş ve kanaatine varıldı.”

Toplantının ikinci gündem maddesinde mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan Bozkurt ilçesi Merkez Mahallesi Yukarı Bahçe Mevkiinde ilgili parsele kayıtlı 2 bin 200 metrekare yüzölçümü vasfı kargir okul binası ve arsası İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ilgi yazısı ile bahse konu taşınmazın anaokulu olarak kullanılmak üzere müdürlüklerine teslim edilmesi talep edildi. Söz konusu taşınmazın anaokulu olarak kullanılmak üzere her türlü masrafları ve giderlerinin kendilerince karşılanmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğüne tahsis edilmesi ile ilgili İl Özel İdaresi’nin ilgili teklifi görüşüldü. Söz konusu teklif oy çokluğu ile Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonuna gönderilmesi kabul edildi.

Cide ilçesi Mencekli Köyü sınırları içerisinde bulunan 10 bin 100 kilometrekarelik alanda 1 (a) grubu maden (kum, çakıl) 5 yıl süreli olarak Üretim İzin Belgesi verilmesi hakkındaki İl Özel İdaresi’nin ilgili teklifi görüşüldü. Söz konusu teklif meclisin oy çokluğuyla Hukuk İşleri Komisyonu’na gönderildi.

Toplantının son gündem maddesinde ise Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki sanayi parsellerinde yer alan işletmelerin kapalı alanlarının yüksek olması sebebiyle, İl Özel İdaresi tarafından bildirilen hizmet bedelleri üzerinden hesaplama yapıldığında işletmelerden alınacak bedellerin yüksek rakamlara tekabül ettiği görüldü. Bu nedenle OSB Müdürlüklerince temin edilecek harç bedelleri için İGM’de görüşme yapılarak fiyatlandırmaların ayrı tutulması, güncel harç bedellerinin 2021 yılı bedelleri olarak kabul edilmesi ve artış miktarlarının minimum seviyede tutulması hakkındaki İl Özel İdaresi’nin ilgili teklifi görüşüldü. Söz konusu teklif meclisin oy çokluğuyla Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderildi. (CNGHaber.com)

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2022, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER