İGM’de konuşan Vali Yaşar Karadeniz OLACAK DUAYA AMİN DİYELİM

İl Genel Meclisi, Kasım ayı toplantıları bütçe görüşmelerine dünkü oturumla devam etti. Toplantıya Vali Yaşar Karadeniz ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan’da katılarak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 İGM’de konuşan Vali Yaşar Karadeniz OLACAK DUAYA AMİN DİYELİM


İl Genel Meclisi, Kasım ayı toplantıları bütçe görüşmelerine dünkü oturumla devam etti. Toplantıya Vali Yaşar Karadeniz ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan’da katılarak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Toplantının tek gündem maddesinde İl Özel İdaresi 2018 yılı bütçesinin savunma hizmetleri kalemine aktarılan ödenek meclisin bilgisine sunuldu. Toplantıya katılan İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ekrem Küçükbayram 690 bin 260 TL’lik ödeneği kalem kalem nasıl kullanılacağı hakkında bilgi verdi.

Toplantıya katılan Vali Yaşar Karadeniz ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan ise, Kastamonu’nun çözülmesi beklenen sorunlara değindi. Vali Karadeniz, ‘Bütünşehir Yasası’ndan söz ederek, “Yasa çıkarsa Kastamonu İl Özel İdaresi ve dolayısıyla İl Genel Meclisi hükmünü yitirecek. Belki bu görevleri son kez yerine getireceksiniz. Bu sebeple çalışmalarınızı ona göre tamamlayın. Temponuzu arttırın ve güzel bir final yapın” dedi.

KONSEPT DEĞİŞİKLİĞİ

İl Özel İdaresi bütçesinin çalışmalarından söz eden  T. Zafer Karahasan, “2018 yılı bütçemizde aslan payını yol ve ulaşım hizmetleri alacak. Yeni dönemde konsept değişikliğine gidiyoruz. Bütçe onaylanır onaylanmaz ilçelerimizde hızlı bir planlamaya gideceğiz ve planlamadan sonra yapılacak çalışmaları ilçelerimize bırakacağız. Hangi ilçeye ne zaman ne yapılacağının kararını ilçelerimiz verecek. Bu sayede kaynaklarımızı maksimim kullanmayı hedefliyoruz. Yeni dönemde inşallah çok güzel hizmetleri vatandaşlarımızla buluşturacağız.” dedi.

“SİTE İŞ HANI 10 GÜN İÇİNDE İHALEYE ÇIKACAK”

Site İş Hanı hakkında mücadele verdiklerini ifade eden Karahasan, şöyle konuştu: “2013 yılından beri Site İş Hanı için mücadele veriyoruz. Kurum olarak tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Bazı problemlerden ötürü gecikmeler yaşandı. Bunun sorumlusu bizden ve meclisimizden kaynaklanmıyor. Bir dönem belediyeye devri ile ilgili bir süreç yaşandı. Bu yaşanan süreç de yapım işini geciktirdi. Çalışmalarımız sonucunda tüm sıkıntılarımızı aştık. Site İş Hanı projesi 10 gün içerisinde ihaleye çıkacak.”

“TAKDİR BAKANLIĞIN”

İl Özel İdaresi’ndeki  taşınmazların takas yöntemiyle değerlendirilmesine açıklık getiren  Karahasan, “Mülkiyeti bize ait fakat kullanımı başka kurumlarda olan taşınmazlarımızın karşılıklı takas yöntemiyle kayıt altına alınması ile ilgili bir çalışma yürüttük. Çalışmalar tamamlandı. Kamuoyunda sanki bu arsalar satılacakmış gibi bir bilgi oluştu. Biz satacağız demedik. Kullanım hakkı bizde olmayan ancak tapusu bizde olan arsaların ilgili kurumlarla takas edilmesini gündeme getirdik. Bu bağlamda hazırlıklar tamamlanarak Maliye Bakanlığı’na gönderildi. Takdir bakanlığındır” diye konuştu.

“Kastamonu’da ben de çok şeyler öğrendim”  diyerek konuşmasına devam eden Karahasan, “Öğrenmeye de devam edeceğim. Bizim işimiz, gücümüz ve sevdamız Kastamonu olmalıdır. Kastamonu için yararlımı olacak tartışmaların içerisinde olmalıyız. Karşılıklı fikirlerimizi ortaya koyup tartışmalıyız. Bu tartışmaları yaparken de kişisel tartışmaları da bir kenara bırakalım. İşimize, ilimize bakalım. Çözüm üretelim. Çözüm üretmeden önce çözümü üretecek yöntemimizi belirleyelim. Yöntemimiz doğru olursa geri dönüp önceki yaptığımız işleri yeniden yapmak zorunda kalmayız. Yasalar çerçevesinde hangi hizmetler yapılması gerekiyorsa hizmetlerimizi vatandaşlarımızın ayağına götürelim. Greyderlerimizi yeniliyoruz. Yeni greyderlerimiz ile karla mücadele sürecine gireceğiz” diye konuştu.

KARADENİZ: HERKES İSTEKLİ VE AZİMLİ ÇALIŞSIN

‘Bütünşehir Yasası’ndan söz eden Vali Yaşar Karadeniz, “Böyle bir durum ne zaman olur tam olarak bilemiyorum. Çalışmaları bakanlığımız sürdürüyor. Yasa çıkarsa Kastamonu İl Özel İdaresi ve dolayısıyla İl Genel Meclisi hükmünü yitirecek. Belki bu görevleri son kez yerine getireceksiniz. Bu sebeple çalışmalarınızı ona göre tamamlayın. Temponuzu arttırın ve güzel bir final yapın. Eğer yasa gecikirse 2018 yılında yapılacak olan çalışmalara yol gösterici olur diye düşünüyorum. Yetkiler belediyeye devrolursa eğer Valilik Biriminde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Birimi diye bir birim kurulacak bu birimde görev yapacak bürokratları kendim seçeceğim. Hiçbir şekilde araya hatır, gönül girmesine müsaade etmeyeceğim. Bürokratların yapacağı çalışmalara not vereceğim ve bürokratların aldığı notlar birimde çalışıp çalışamayacaklarını etkileyecek. Ona göre herkes daha da istekli ve azimli çalışsın.

İl Özel İdaremizin arsa takası ile ilgili çalışmaları var. Çalışmalarda arsaların satımı ile ilgili bir takım ön yargılar var. Kaynak aktarımı gerekiyorsa kullanılması mümkün olmayan arsalar illaki satılabilir. Satılacak arsalar ile bütçeye girdi sağlanabilir. Lakin burada satılacak arsaların ileriki dönemlerde iş yapılması söz konusu olmayan arsalar olması gerekiyor. Eğer kaynak aktaracağız diye 3 liraya arsayı satıp 10 liraya okul yapmak için arsa atın alırsak bu tabi ki de olmaz. Üzerinde çalışılır ve ortak karara varılır” dedi.

BAYRAMOĞLU: SON MECLİS

AK Parti Grubu adına söz alan AK Parti Grup Başkanı Sabri Bayramoğlu, “Asfalt yama konusunda ağır kaldığımız ifade ediliyor. Bu konunun hızlanmasını talep ediyoruz. Bazı okullarımız yıkım sürecinde, bu okulların hızlı bir şekilde yapılması geleceğimiz açısından önem arz ediyor. Ayrıca il merkezindeki okulların yapımı esnasında okulların altına otopark eklenmesini talep ediyoruz. Susuz köyümüz varsa, bu konunun çözümü konusunda destek bekliyoruz. Biz bu meclisin son üyesi olacağımızı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“OTO PARK MÜMKÜN DEĞİL”

Vali Karadeniz okulların altına otopark yapılmasının mümkün olmadığını belirtti. Karadeniz, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konudaki tavrı net. Bakanlık olarak okul bünyesinde ileride mafyalaşmaya yol açacak olan uygulamalara kesinlikle izin vermeyeceğini belirtti. Bu konuyu Kastamonu gündeminden çıkarmamız lazım. Bu tür uygulama yapanlar hakkında da yasal işlem başlatılacaktır. Eğer bir köyde suyla ilgili bir problem varsa, ona muhakkak müdahale yapmak lazım. Fakat su var ve su yetmiyor. Çünkü tarımsal amaçlı sulama yapılıyor. İçme suyu için yapılan tesisten tarımsal sulama yapılırsa, haliyle su yetmez. İlk önce içme suyunu sadece içme suyu amaçlı olarak kullanmalıyız.”

Yol yapımında bir alternatif olarak parke yol yapımından söz eden MHP Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu, Kastamonu’nun pozitif ayrımcılığa ihtiyacı olduğunu bildirdi.

“OLACAK DUAYA AMİN DİYELİM”

Demiryolu ile ilgili olarak ise Vali Karadeniz, “Olacak duaya amin diyelim. Demiryolu ile neyi nereye taşıyacağız? Devlet Demiryollarının bu vaziyette Kastamonu’ya bir demiryolu yatırım programına alması mümkün değil” dedi. Vali Yaşar Karadeniz, Karaçomak ve Gökırmak üzerinde oluşan kirlilik araştırmalarının sürdüğünü ve kolektör yapımı için gereğinin yapılacağını belirtti.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2017, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER