İGM’DE BÜTÇE TARTIŞMASI

Kasım ayı toplantılarına devam eden İl Genel Meclisi (İGM), İl Özel İdaresi bünyesinde genel kamu hizmetlerine yönelik faaliyet gösteren Ruhsat ve Denetim, İmar ve Kentsel İyileştirme ile Yatırım ve İnşaat müdürlüklerinin 2018 yılı gider bütçeleri görüşüldü. Yatırım ve İnşaat Müdürlüğü'nün 3 milyon 687 bin TL olan 2018 yılı gider bütçesini meclis üyeleri uzun süre tartıştı.

İGM’DE BÜTÇE TARTIŞMASI

 

Kasım ayı toplantılarına devam eden İl Genel Meclisi (İGM),  İl Özel İdaresi bünyesinde genel kamu hizmetlerine yönelik faaliyet gösteren Ruhsat ve Denetim, İmar ve Kentsel İyileştirme ile Yatırım ve İnşaat müdürlüklerinin 2018 yılı gider bütçeleri görüşüldü. Yatırım ve İnşaat Müdürlüğü'nün 3 milyon 687 bin TL olan 2018 yılı gider bütçesini meclis üyeleri uzun süre tartıştı. 
Ruhsat ve Denetim Şube Müdürü Yılmaz Erdal Hebipoğlu, İmar ve Kentsel İyileştirme Şube Müdürü Mustafa Sinan Ulaşan ile Yatırım ve İnşaat Şube Müdürü Tuğrul Alp Akdemir, Meclis üyelerine 2008 yılında hangi kalemde tahmini ne kadar harcama yapacaklarını aktardı.  İl Özel İdaresi'nin Abana’daki gayrimenkullerine ödenek ayrılmaması, ayrıca Taşköprü Kaymakam Lojmanı yapımı için 400 bin TL kaynak aktarılması İGM üyelerince görüşüldü. 

ALADAĞ: HAZIR PARA KIRSALA HİZMET OLSUN

AK Parti İhsangazi İGM üyesi Necmi Aladağ, İl Özel İdaresiyle ilgili AK Parti İl Başkanı Halil Uluay’ın geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamaya benzer konuşarak, “Ne yaptığımızı bilmekle alakalı bir sıkıntımız var. Biz İl Özel İdaresi olarak Belediye mücavir alanı dışındaki kırsala hizmet götürmekle görevli bir kurumuz. Kırsal altyapıya hizmet ederken nasıl rasyonel bir dağılım yapabiliriz bunu hedeflemeliyiz. Kaynağını çeşitli noktalardan bulabileceğimiz yatırımlar için Özel İdare kaynaklarını kullanmayalım istiyoruz. Özel İdare'nin elindeki hazır parayı kırsala hizmet olarak sunalım” dedi.

TIĞLI: ABANA’YA BİR ÇİVİ ÇAKILMADI

Abana CHP İGM Üyesi Hasan Tığlı ise, “Özel İdaresi'nin Abana'da gayrimenkulleri var. Ya bunları yıkın, yada bunlara sahip çıkın. Vali Mustafa Kara'nın döneminden sonra Özel İdaresi'nin Abana'ya diktiği bir çöp, çaktığı bir çivi olmadı. Yatırım yapılmasından geçtik, istemiyoruz. Özel İdare kendi malına sahip çıksın sadece bunu istiyoruz. Özel İdaresi'ne ait yerlerdeki mezbelelik lütfen artık görülsün. Hacı Veli Konağı'na baktığımda içim sızlıyor. Gidildiğinde oturacak yer bulamıyorduk. Şimdi sarhoşların mekanı oldu. Bu gayrimenkullere sahip çıkılmayacaksa da elden çıkarılsın. Beşevler'deki sosyal tesisler için daha önce bütçeye 400 bin TL kaynak ayrılmıştı ama o bu amaçta kullanılmadı buhar oldu” şeklinde konuştu. 
Yatırım ve İnşaat Şube Müdürü Tuğrul Alp Akdemir ise, “Bu sene 750 bin TL bütçe talep etmiştik ama bu bütçe Meclis'e gelene kadar bin TL'ye kadar düştü. Söz konusu konulara dikkat edeceğiz. Yaklaşık maliyet çalışması yapıp yıl içinde ek bütçe teklif edilebilir” diye konuştu.

DEĞİRMENCİ: ALATARLA’YA HALI SAHA İSTİYORUZ

Halı Saha projesi için ayrılan 160 bin TL ödeneğin akıbetinin belli olmamasına ise Taşköprü MHP İGM Üyesi Salim Değirmenci tepki göstererek, “Artık Alatarla'ya bu halı sahanın yapılmasını istiyoruz” dedi. 

BAYRAMOĞLU: 26 MİLYON TL KAYNAK AYRILMIŞ

Yatırım ve İnşaat Şube Müdürlüğü'nün bütçesi görüşülürken AK Parti Grup Başkanı Sabri Bayramoğlu şöyle konuştu: “Köylere daha çok hizmet edelim ama bu şehirde hizmet etmemiz gerekiyor. Kırsala 5 yapıyorsak, merkezde 1 yapmak mecburiyetimiz var. Bunu göz ardı edemeyiz. 26 milyon TL kaynak sadece kırsalda yol yapımına ayrılmış. Bu böyle iken merkeze 1 milyon lira kaynak ayırmak çok değil. Bunu yapmayalım dersek biz ayıp etmiş oluruz.” 
 Ayrıca, İl Özel İdaresi'nin 2017 yılından kalan işleri tamamlamak için talep ettiği 4 milyon TL'lik ek bütçe kabul edildi. İGM’nin diğer maddesi ise Gençlik Spor ve Turizm Komisyonu’nu raporu oldu. İnebolu Geriş Tepesi ile Apaş Tepesi'nin turizme kazandırılması için neler yapılmasının aktarıldığı Gençlik Spor ve Turizm Komisyonu’nu raporu İnebolu Kaymakamlığı, İnebolu Belediyesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü ile Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne sevk edildi. 
Tuğçe Yerdelen
Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2017, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER