banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
15 Kasım 2019 Cuma

İGM Üyesi ve Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur TARSİM’İN ZORUNLU HALE GELMESİ TALEBİMİZDİR

Temmuz ayı toplantılarını sürdüren İl Genel Meclisi (İGM)’nin dünkü gündemini Tarım, Orman ve Hayvancılık Komisyonunun raporu oluşturdu. Raporu sunan AK Parti İGM üyesi Mehmet Butur, doludan zarar gören çiftçiler için 1 buçuk milyon TL yardım geldiğini hatırlatırken, çiftçilere ise mutlaka TARSİM’i yaptırmaları çağrısında bulundu.

04 Temmuz 2019 Perşembe 11:58
İGM Üyesi ve Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur  TARSİM’İN ZORUNLU HALE GELMESİ TALEBİMİZDİR
 

Temmuz ayı toplantılarını sürdüren İl Genel Meclisi  (İGM)’nin dünkü gündemini Tarım, Orman ve Hayvancılık Komisyonunun raporu oluşturdu. Raporu sunan AK Parti İGM üyesi Mehmet Butur, doludan zarar gören çiftçiler için 1 buçuk milyon TL yardım geldiğini hatırlatırken, çiftçilere ise mutlaka TARSİM’i yaptırmaları çağrısında bulundu.

Gündemin ilk maddesinde Taşköprü Obrucak Köyü’nde köy yerleşik alan tespiti çalışmalarında Sergenler Mahallesi’nde sehven unutulan yerlerden dolayı yeniden köy yerleşik alan tespiti çalışması yapılması yönündeki teklif yer aldı. Görüşülen teklif, İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na gönderildi.

BUTUR: GÖNLÜMÜZ DAHA FAZLA ARZU EDERDİ

Diğer gündem maddesi ise Tarım, Orman ve Hayvancılık Komisyonu raporu oldu. Raporu okuyan AK Parti İGM Üyesi ve Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, “Taşköprü, İhsangazi, Araç, Daday, Devrekani, Seydiler ve Kastamonu merkez ilçelerinde dolu yağışı sonucunda 137 köyümüzde 2 bin 573 çiftçimiz tarım alanında ekimlerini yapmışlardır. Buğday, arpa, sarımsak, yem bitkisi, sebze ve meyve bahçelerinin olduğu arazide yüzde 30’un üzerinde hasar olduğu görülmüştür. Hasarın yüzde 30’u geçmediği takdirde hasar ödemesi ve borç ertelenmesi yapılmamaktadır. Kastamonu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından tespit edilen dolu zararına ilişkin raporlar Tarım ve Orman Bakanlığına gönderilmiştir. Tarım İl Müdürlüğünce gönderilen raporların değerlendirilmesi sonucunda afetten zarar görenler Tarım Kredi ve Ziraat Bankasına olan borçları ertelemeye tabi olunacaktır. Bakanlar Kurulu kararı çıktığı zaman tüm karar sistemi bağlıyor. 2019 yılında yeşil ot olarak dikilmesi kaydıyla buğday ve arpa eklendi. Dolu zararı görenler dekar başına 75 lira yararlanması konusunda gerekli müracaatlar yapıldı. Bazı sigortaları yeniden güncelledik. Doludan zarar gören vatandaşların zararının karşılanması için 1 buçuk milyon TL ödenek geldi. Gönlümüz  daha fazla arzu ederdi. Ancak bu gelen ödenekte iyi. Küresel ısınma nedeniyle ilerki yıllarda da dolu yağışının geleceği tahmin edildiğinden TARSİM yaptıran çiftçilerin ürünlerine yüzde 50 destek veriyor. TARSİM çok önemli. Maalesef bu sigortayı yaptırmakta zorlanıyoruz.

“ÇİFTÇİMİZ TARSİM’E ALIŞMALI”

Çiftçimiz TARSİM’e alışmalı. TARSİM’in yaptırılmasıyla ilgili basın ve yayın organlarının etkisi büyüktür. TARSİM’in yaptırılmasını çiftçilere ilettiriyoruz. TARSİM’in zorunlu haline getirilmesi bizim talebimiz. TARSİM bir paket sigara parası bile değil. Dolu, don, kuraklık, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan, sel ve su baskınıyla olan zararlar sigorta tarafından karşılanacaktır. TARSİM kapsam alanını genişletti. 2-3 yıldır afet yaşanıyor. Tarım ve Orman Bakanlığında afetten zarar görenler için bir kalem yok. Zaman zaman Ziraat Odası ne iş yapar diye eleştirenler var. Ziraat Odası bu tür çalışmaları yapıyor ancak basın önünde çığlık atmıyor. Üzerimize düşeni yapacağız. Arpa ve buğday destekleme kapsamında ve bakanlık bu işin önünü açtı. Maalesef kurumda hala buna direnenler var. Destek vermeyeceğiz diyenler oluyor. Üzüntüyle karşılıyorum” dedi.

Yapılan görüşmelerin ardından rapor Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne sevk edildi.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV