İGM Üyesi MHP Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu UYGULAMA YANLIŞ

Kastamonu İGM Üyesi MHP Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu, ‘Büyükşehir’ ve ‘Bütünşehir’ uygulaması hakkında açıklama yaptı.

İGM Üyesi MHP Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu UYGULAMA YANLIŞ
banner72


Kastamonu İGM Üyesi MHP Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu, ‘Büyükşehir’ ve ‘Bütünşehir’ uygulaması hakkında açıklama yaptı. Bu uygulamanın AK Parti’nin seçim uygulaması olduğunu ileri süren Bozahmetoğlu, “Sadece oy hesabına göre böyle bir çalışmanın yapılmasının yanlış olduğunu düşünmekteyiz” dedi.
Bozahmetoğlu, şu açıklamayı yaptı: “Son çıkarılan yasa ile büyükşehir veya ‘bütünşehir’ sayısını 30 ile çıkaran AKP, büyükşehir belediyesi için yalnızca il merkezindeki seçmenin değil il sınırları içindeki tüm seçmenin oy vermesini sağlayarak, kırsalda oy oranı yüksek olmasından dolayı AKP böylece ülke genelinde aldığı belediye sayısını artırdı. AKP’nin şimdi de benzer bir hamleye hazırlandığı belirtiliyor. AKP’nin tüm illeri ‘bütünşehir’ yapmak için bir yasa değişikliği üzerinde çalıştığı konuşuluyor. Bunun dışında bir ilin büyükşehir olabilmesi için gerekli olan nüfus kriterinin 750 binden 300 bine düşürülmesiyle büyükşehir sayısının artırılması da üzerinde çalışılan formüller arasında bulunuyor.
Sadece oy hesabına göre böyle bir çalışmanın yapılmasının yanlış olduğunu düşünmekteyiz. Büyükşehir kapsamında olan Diyarbakır Büyükşehir belediyesine kayyum atanmış, Ankara, İstanbul ve Bursa Büyükşehir Belediye başkanları istifa ettirilmiştir. Bu uyulama iyi bir uygulama ise bu olaylar neden gerçekleşmiştir.
Büyükşehir belediyesi modeli kullanılarak, Türkiye, merkezi il idaresinden yerel il idaresine evrilecek. Bunun son adımı, merkezi il idaresinin, valilik sisteminin ortadan kaldırılmasıdır; alan bölge yönetiminin ‘yerel’lere terk edilmesidir; yani devletin eyaletleştirilmesidir.
Kayıkçı Özel İdareler misyonunu tamamladı derken herhalde AKP’nin misyonunu tamamladığını ifade etmiş olsa gerek. Çünkü Köy-Des projesi ve şuan ki uygulamada olan 5302 sayılı kanun AKP’nin asırlık projesi idi bu projenin misyonunu tamamlamış olması demek AKP’nin misyonunu tamamlamış olması demek manasına gelir.
Açılım projesi nasıl bir FETO projesi ise bu bütün şehir proje ve yasasıda aynı şekilde bir FETO projesi olduğunu düşünmekteyiz. Yine bu proje, yapılan hizmet ve işleri kişilere indirgeyerek devlet bilincini yok etmeye yönelik hazırlanmış bir projedir. Bu projeyi savunanların en büyük iddiası hizmetin seçilmişler tarafından verilmesinin iyi olacağı iddiasıdır. Bu da ne kadar oy o kadar hizmet manasına gelir ki bu çok büyük bir tehlikedir.
Bence bütün şehir yasası kaldırılmalı. Sadece dediğim gibi birlik beraberlik sağlama konusunda imar uygulamalarında çevreyi korumada rant olayını önlemede bir tedbir olarak düşünülmeli. Bu yasa belediye başkanlarına sormadan, halka sormadan 
çıkarılmış bir yasadır. Güneydoğu’da şehir savaşlarında 100 küsur yıllık tecrübesi olan il özel idarelerin kapatılıp, il özel idarenin himayesindeki o iş makinelerinin Güneydoğu’daki bazı hainlere teslim edilmesi sonrası açılan hendeklerle şehit olan evlatlarımızın, askerlerimizin, polislerimizin kanında büyükşehir yasasının vebali vardır.
6360 sayılı Kanunla birlikte, Türk kamu yönetiminde idari taksimatın özünü oluşturan il-ilçe ve köy sisteminden uzaklaşılmaktadır. Valinin denetleyici gücünden vazgeçilmekte, bütünşehir uygulamasıyla birlikte ‘güçlü belediye başkanı’ modeline geçilmektedir. Ancak bu model ülke genelinde yalnızca büyükşehir belediyelerinde uygulanmakta, bu anlamda ikili bir durum yaratılmaktadır. Bütünşehir uygulaması yerel demokrasi ve halk katılımı için de sorun yaratacaktır. Yaşadığı ilçede belediye başkanına ulaşım imkanı olan yurttaşların şimdi sorunlarını çözmek için kent merkezine gitmesi gerekecektir. Yurttaş ile belediye arasına iletişim kopukluğu yaşanacaktır. Önceden park yapmak, kamulaştırma kararı almak ya da imar planları üzerinde yetkili olan ilçe belediyeleri artık bu konularda büyükşehir belediyesinin denetimi ya da onayına tabi olacaktır. Hizmet ölçeği genişletildiğinde toplu ulaşım, arıtma, numerataj gibi hizmetleri vermek zorlaşacaktır. Bu model belediye hizmetlerinin aksamasına ve hizmetlerin aşırı derecede pahalılaşmasına yol açacaktır.
Üstelik 6360 sayılı Kanunla büyükşehir belediye sınırları içinde yapılan genel bütçe vergi gelirleri tahsilatı toplamından büyükşehir belediyelerinin aldığı pay % 5'den % 6'ya çıkarılmıştır. Büyükşehir belediyelerine ayrılan bu % 6'lık payın, % 60'ı doğrudan ilgili büyükşehir belediyesine aktarılırken, kalan % 40'lık kısmının % 70'i nüfusa, % 30'u yüzölçümü esasına göre büyükşehirler arasında paylaştırılacaktır.
Bu itibarla İGM üyemiz sayın Metin Yamalı’nın da ifade ettiği gibi Bütünşehir projesi daha iyi hizmet yapma projesi değildir. Sadece AK Parti'nin İl merkezlerinde seçim kaybetme korkusu ile hazırlamış olduğu bir seçim hilesi seçim cambazlığı projesidir sözlerine ve yine İGM üyemiz sayın Metin Yamalı’nın Kastamonu genelinde görev yapan tüm Muhtarlarımıza çağrıda bulunuyorum siz siz olun bu oyuna gelmeyin çok geçmeden imza toplayarak yada toplu bir şekilde sayın Cumhurbaşkanımıza mektup yazarak ilimizin bu projeye uygun olmadığını bir şekilde iletmemiz lazım. Sayın milletvekillerimize ricam bu konunun geniş kapsamlı bir toplantı yapılarak tartışılmasını sağlamaları gerekmektedir bu proje ilimizde oldu bit tiye getirilmemelidir. Yönündeki görüş ve önerisine katıldığımı beyan ediyor. Kamu oyuna saygıyla arz ediyorum.”
Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2017, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER