İGM Başkanı Güray Parçal KAYNAK BULUNMAMIŞ BİR İŞİ HALKA SERVİS ETMEK DOĞRU DEĞİL

İl Genel Meclisi (İGM), Ağustos ayı toplantılarına devam ediyor. Ham madde üretim izni, Tarım, Orman ve Hayvancılık Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporunu görüşen İGM, Açık Hava Müzesi ve Yaban Parkı projesini tartıştı. İGM Başkanı Güray Parçal, “Açık Hava Müzesi ve Yaban Parkı’na da karşı değiliz ama henüz proje tamamlanmamış, kaynak bulunmamış bir işi halka servis etmek doğru değil” dedi.

İGM Başkanı Güray Parçal  KAYNAK BULUNMAMIŞ BİR İŞİ  HALKA SERVİS ETMEK DOĞRU DEĞİL

 

 

İl Genel Meclisi (İGM), Ağustos ayı toplantılarına devam ediyor.  Ham madde üretim izni, Tarım, Orman ve Hayvancılık Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporunu görüşen İGM, Açık Hava Müzesi ve Yaban Parkı projesini tartıştı. İGM Başkanı Güray Parçal, “Açık Hava Müzesi ve Yaban Parkı’na da karşı değiliz ama henüz proje tamamlanmamış, kaynak bulunmamış bir işi halka servis etmek doğru değil” dedi.

Ham madde üretim izni, Tarım, Orman ve Hayvancılık Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporunun görüşülmesinin ardından İGM üyeleri, gündem dışı konuştu.

ÖZDEMİR: BU TÜR PROJELERE RET OYU VERECEĞİM

Söz alan AK Parti Cide İGM Üyesi Mehmet Ali Özdemir, Açık Hava Müzesi ve Yaban Parkı projesinden söz etti. Özdemir, “Bir bayramda daha geçti. Gurbetteki vatandaşlarımız memleketlerine geldiler. Bu süreçte yollarla ilgili birçok şikayet aldık. Benzeri şikayetlerin tüm ilçelerde de olduğunu tahmin ediyorum. Hal böyle iken, önceki gün Sayın Genel Sekreterimiz burada çok güzel bir tablo çizdi. Fakat gerçek bu değil. Hal böyle iken Sayın Genel Sekreterin Yaban Parkı ile ilgili beyanatını okuduk. Kaynaklarımız yeterli olduğu zaman bunu yapalım ama biz şunu biliyoruz ki; hem havalimanından, hem Yurdun Tepe’den bu projeler gündeme gelip, yapılmaya başlandığında Özel İdare’nin en değerli kaynakları ve insanları oralara tahsis ediliyor. Dolayısıyla bizde yapmamız gereken asli görevimizi, yol yapımı ile ilgili, altyapı ile ilgili çalışmalarımızı yapamıyoruz. Bugünkü köy altyapısının, yol altyapısının bu durumda olmasının en önemli sebeplerinden biri projelere odaklanmamız. Sayın Genel Sekreter örnek verdi; Horma Kanyonu, Cam Teras gibi. Bunlar güzel, küçük küçük tüm ilçelere projeler yapalım ama Kastamonu’nun böyle bir ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü Kastamonu’nun her yanı park. Şimdi bu projenin ilham kaynağı olarak Sivrihisar’da böyle bir park var. Fakat orada bu proje gerekli ama Kastamonu’nun her yeri park. Onun için bu projede ısrarcı olmak halkımızın talepleri ile zıtlaşmak anlamına gelir. Bunun için bir halk oylaması yapsak, eminim buna onay verecek yüzde 2’yi geçmez. Artık insanlarımız bilinçli. Sivil Toplum Örgütleri oluşturdular. Tabiri caizse canımıza okuyorlar. İnsanlar artık talep ediyorlar. Tüm meclis arkadaşlarımın bu konuya özenli davranmalarını talep ediyorum. KUZKA’dan ya da diğer kurumlardan alınacak kaynaklarda bu ülkenin kaynaklarıdır. Elbette projeler yapılsın ama bu tarafta yola ihtiyacımız var iken, doğru olmadığını düşünüyorum. Bu benim şahsi görüşüm ve bunu da savunmaya devam edeceğim. Bundan sonrada bu tür projelere ret oyu vereceğim” dedi.

DINGILOĞLU: YAPILAN HİZMET, KASTAMONU’YA DÖNEN HİZMETTİR

MHP İGM Üyesi Hüsnü Dıngıloğlu ise, şunları belitti: “İhtiyaç olduğu için diğer kaynaklar alınarak yapılmasında şahsım adına sorun görmüyorum. Genel Sekreterde dış kaynaklarla bunun yapılmasının faydalı olduğunu söyledi. Kastamonu’ya yapılan hizmetler Kastamonu’ya dönen hizmetlerdir. Projeler önceden yapılır ve yatırım programına alınır. Arkadaşlar sanki bu proje İl Özel İdaresi’ne gelen paralarla yapılıyor şeklinde imaj çiziyor.”

PARÇAL: CEVAP VERMEKTE SIKINTI YAŞIYORUZ

Projelere karşı olmadıklarını dile getiren İGM Başkanı Güray Parçal, “Biz projelere karşı olsaydık, geçen sene Yurdun Tepe için İl Başkanımızla, Milletvekillerimizle yarım kalan projelerimizi bitirmek için, bu projelere para almak için bir siyasi çaba sarf etmekteyiz. Biz Milletvekillerimizle Yurdun Tepe’nin bitirilmesi için ısrarla çalıştık. Projelere karşılık söz konusu değil. Açık Hava Müzesi ve Yaban Parkı’na da karşı değiliz ama henüz proje tamamlanmamış, kaynak bulunmamış bir işi halka servis etmek doğru değil. Bunu miktarla halka servis ettiğiniz zaman bize ‘150 Milyonluk park yapıyorsunuz’ diyorlar. Buna biz cevap vermekte sıkıntı yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2020, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER