İGM Başkanı Güray Parçal afiliasyonu değerlendirdi

Haziran ayı oturumlarını sürdüren İl Genel Meclisi (İGM), tek gündem maddesi görüştü. Toplantı bitiminde konuşan İGM Başkanı Güray Parçal, afiliasyon süreci ve Korona süreci hakkında bilgiler verdi. Parçal, “Sayın Cumhurbaşkanımızın sayesinde bu süreçten de geçtik. Umarım yeni yılda da Tıp Fakültesi öğrencilerimiz burada eğitim almaya başlar. Daha önceden yapılan binaları da ödenek çıkartılarak, hastaneye entegre ederek hizmete sokmaya çalışacağız” dedi.

 İGM Başkanı Güray Parçal  afiliasyonu değerlendirdi

 

Haziran ayı oturumlarını sürdüren İl Genel Meclisi (İGM), tek gündem maddesi görüştü.  Toplantı bitiminde konuşan İGM Başkanı Güray Parçal, afiliasyon süreci ve Korona süreci hakkında bilgiler verdi. Parçal, “Sayın Cumhurbaşkanımızın sayesinde bu süreçten de geçtik. Umarım yeni yılda da Tıp Fakültesi öğrencilerimiz burada eğitim almaya başlar. Daha önceden yapılan binaları da ödenek çıkartılarak, hastaneye entegre ederek hizmete sokmaya çalışacağız” dedi.

İGM, Çevre ve sağlık Komisyonu tarafından hazırlanan raporu gündem maddesi olarak görüştü. Meclisin bilgisine sunulan raporun ardından İGM Başkanı Güray Parçal, açıklamalarda bulundu.

“HASTANEYE ENTEGRE EDİLEREK HİZMETE GİRECEK”

Geçtiğimiz gece Valilik kararnamesi ile Manisa Valisi olarak atanan Vali Yaşar Karadeniz’e yeni görev yerinde başarılar dileyen İGM Başkanı Güray Parçal, “Yeni Valimiz Avni Çakır’a da hayırlı ve uğurlu olsun. Afiliasyon ile ilgili bir süreç yaşadık. YÖK ile Sağlık Bakanlığı arasında bununla ilgili olarak da protokol yapıldı. Bu kısa zamanda gerçekleşti. Bu işin başından sonuna kadar her görüşmeye katıldım. Bu sürecin başlaması, ilk milletvekillerimiz, rektörümüz ve AK Parti İl Başkanımız Doğan Ünlü ile Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’ya gittiğimizde, Sağlık Bakanlığı ile YÖK arasında bazı problemlerin olduğu, yönetmeliklerin uymaması gibi sorunları aktardık. Sağlık Bakanımız sorunların aşılması gerektiğini ifade etti. Görüşmeler sürdü. En son yapılan AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda Doğan Ünlü söz isteyerek, Cumhurbaşkanımıza hızlı adım atılması konusunda, yönetmelikteki uyuşmazlığın kaldırılması konusunda talepte bulundu. Cumhurbaşkanımızda bununla ilgili uğraşacağını söyledi. Bir gün öncesinde de gerekli yönetmelik çıktı ve gerekli belgeler yarım saat içerisinde Cumhurbaşkanlığımızın görevlileri tarafından verildi. Cumhurbaşkanımızda, Sağlık Bakanlığımıza bu sürecin daha fazla uzatılmadan tamamlanması yönünde talimatlarını verdi. Sayın Cumhurbaşkanımızın sayesinde de bu süreçten geçtik. Umarım yeni yılda da Tıp Fakültesi öğrencilerimiz burada eğitim almaya başlar. Daha önceden yapılan binaları da ödenek çıkartılarak, hastaneye entegre ederek hizmete sokmaya çalışacağız. Bu süreçte milletvekillerimizin de çok büyük gayretleri oldu. Onlara da gayretlerinden ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

“BİREBİR TAKİP EDİYORUZ”

“Fizik, Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi içinde girişimler olmuştu” diyen Parçal, “Milletvekillerimiz Hakkı Köylü ile Metin Çelik’in girişimleri ile yeni hastane yapılması onaylanmıştı. Sağlık Bakanlığımızdan da Fizik, Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde, Kastamonu Devlet Hastanesi’ne afiliasyon edilmesi yönünde görüş çıkmıştı. Fizik, Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin de ilerleyen günlerde proje ihalesi yapılacak. Onu da birebir takip ediyoruz. Fizik, Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin yeni yeri tam olarak kesin değil ama eski devlet hastanesinin yerine yapılacak gibi duruyor. Bende Kastamonu merkezini dengelemesi açısından da Fizik, Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin eski devlet hastanesinin yerine yapılmasından yanayım. Fizik, Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi içinde Kastamonu Devlet Hastanesi’ne yakın bölgede arazi arayışları da sürüyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sağlık Bakanımıza da bu süreçleri hızlandırdıkları için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“KORONA SÜRECİNDE DEVLET HASTANEMİZ YETERLİ OLDU”

İGM Başkanı Güray Parçal, açıklamasını şöyle tamamladı: “Korona sürecinde devlet hastanemiz yeterli oldu. En başından hazırlıklar yapıldı. 800 kişiye aynı anda solunum cihazıyla hizmet verebilecek şekilde gerekli hazırlıklar yapılmıştı. Sayın Valimizin talimatları ile süreç güzel bir şekilde takip edildi. Valimizin talimatları ile Kastamonu bu sürece hazırdı. Sıkıntılı bir süreç olmadı. Sağlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat bey ve Kredi Yurtlar Kurumu çalışanları da çok üstün bir gayret gösterdiler. Diğer kurum çalışanlarımız da üstün bir gayret gösterdi. Yurtlarda konaklamada herhangi bir sorun yaşanmadı. Esnaflarımızda vatandaşlarımıza çok yardımcı oldular. Kastamonu olarak Kovid sürecini kontrollü bir şekilde atlattık. Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak’ta Korona sürecinde yurtları vatandaşların kullanımına açarak, Kastamonu’ya büyük bir hizmet yapmıştır” diye konuştu.

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2020, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER