Müzik indir

04 Aralık 2020 Cuma

''Şov yapmak yerine; sağlık sistemine odaklanmalı''

HZ. PİR’DE YARDIM KUMBARASI KALDIRILDI

Hz. Pir. Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Dr. Muharrem Avcı, vakfın çalışmalarını aktarmak için basın toplantısı düzenledi. Başkan Avcı, vakıf olarak 12’inci Genel Kurullarını yaptıklarını söyleyerek vakıf olarak neler hedeflediklerinden bahsetti.

04 Kasım 2019 Pazartesi 11:01
 HZ. PİR’DE YARDIM KUMBARASI KALDIRILDI
 

Hz. Pir. Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Dr. Muharrem Avcı, vakfın çalışmalarını aktarmak için basın toplantısı düzenledi. Başkan Avcı, vakıf olarak 12’inci Genel Kurullarını yaptıklarını söyleyerek vakıf olarak neler hedeflediklerinden bahsetti.

Hz. Pir. Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Dr. Muharrem Avcı, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “6. Dönem İlim Hikmet Sofrası Cumartesi Sohbetlerimizin, doğal afetten hasar gören Bayraklı Konakta tadilat sebebiyle 2020 yılı Ocak ayında başlatılmasına karar verilmiştir. Kasım 2014’ den beri 5 Dönem 151 Haftadır  ‘İlim Hikmet Softası Cumartesi Sohbetleri’ devam etmekte olup; İlmi, İnsani, İslami, Milli ve Mahalli sohbetlerle toplumumuza hizmet verilmektedir. Bu vesileyle, bu anlamlı etkinliğe fikriyattan fiiliyata emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. Hz. Pir Sevdalılarının 65. Yılı Etkinliği - Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli’nin Vefatının 450. Yılı Etkinliği ve Araştırmacı Hacı Hüseyin Eroğlu Anısına Araştırmacılar Günü Etkinliği Kastamonu Programı, Kasım-2019 ayı içerisinde uygun olan bir gün; İstanbul Programı Aralık-2019’da uygun olan bir tarihte gerçekleştirilmesine yönelik çalışmalarımız sürmektedir.

“NASİP DEĞİLMİŞ, OLMADI”

1954’den 2019’a 65 yıllık bir hizmet kervanı. 65 yıl önce, daha sivil toplum ve gönüllülük gibi kavramların AB tarafından projelendirilmediği dönemde, kıymetli büyüklerimiz, sırf Allah rızası için çok güzel hizmetlere imza atmışlar; sonra ise, bu yüce inanç önderine ve mekânına hizmet çabaları, 1996 yılında dernekten vakfa ulaştırılmıştır. Bu vesileyle öncelikle, Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli gönüllülük kervanına emek veren, gönül veren bütün hizmet erlerine şükranlarımızı sunuyor; ebedi âleme göçenlerin ruhları şad olsun, yaşayanlara da Allah sağlıklı ve huzurlu ömürler versin diyoruz. Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli ( K.S )’nin vefatının 450. Yıl dönümü için UNESCO-2019, TÜRSOY-2019 Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Yılı ilan edilmesine ilişkin çalışmalarda aktif rol aldık. Ancak bize nasip değilmiş, olmadı. Kasım 2015 yılından itibaren Hacı Hüseyin Eroğlu Anısına Araştırmacılar Günü etkinliklerini yapıyoruz. Bu yıl, merhum büyümüzün hatırasına 5. Araştırmacılar Gününü gerçekleştireceğiz. 2019 yılı, Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı açısından, iki önemli zaman dilimini bir araya getirmiş bulunmaktadır: Bu yıl, memleketimizde metfun bulunan, Anadolu'nun dört manevi muhafızından biri olan; Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli ( K.S )’nun Vuslatının 450. yılıdır. Aynı zamanda, 2019 yılı, bu yüce inanç önderimize hizmet eden Hz. Pir Sevdalılarının gönüllü kuruluşlarının 65. yıl dönümüdür. Bu anlamlı tarihlere kıymetli büyüğümüz Hacı Hüseyin Eroğlu anısına gerçekleştirilen Araştırmacılar Günü etkinliğini de ekleyerek büyük bir salon programı gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Bu etkinliğimizin hem Kastamonu hem de İstanbul’da yapılması gönülden arzu ettiğimiz bir husus. Çalışıyoruz, inşallah gerçekleştireceğiz. Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli İnanç Destinasyonu Algısını güçlendirmeye yönelik çalışmalarımız var. Bunlar; Tezler, kitaplar, İnanç Turizmi CBS çalışması, Kastamonu inanç ziyaretgâhları haritalandırma çalışması, İnanç Turizmi Ziyaret edilecek yer panosu, İnanç Turizmi Gezi Rehberi, Külliye broşürü, Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli İnanç Rotası, Hz. Pir’e yönelik hediyelik eşya üretimi gerçekleşecek.”

“YAZ BOYU BAZI SIKINTILAR YAŞADIK”

“Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kitaplığı oluşturma çalışmamız devam ediyor” diyen Avcı, “Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Tasavvuf Müzesi (Dijital) kurulma çalışması üzerinde kafa yoruyoruz. Şeyh Şaban-ı Veli Camii’nin tadilata gireceği bilgisine yönelik olarak iki senedir beklettiğimiz halılarının, hayırseverlerin katkılarıyla yenilenmesi işini de gerçekleştireceğiz inşallah bu yıl içerinde. Hayra hizmet edenlere, hayra vesile olanlara şükranlarımızı sunuyoruz. T.C Vakıflar Genel Müdürlüğü Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü’yle külliyeye yönelik ilişkiler konusunda bazı sıkıntılar yaşadık yaz boyu, konunun detayına girmek istemiyoruz. Sadece şunları söylemekle yetiniyoruz. Şeyh Şaban-ı Veli Sevdalılarının 65 yıldır büyük bir ihtimamla ve heyecanla gerçekleştirdiği hizmetleri göz ardı eden bir yaklaşımla ele alınmış olan bu tavır, bizi üzmüş ve bir anlam verilememiştir. Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı, elinde ki kıt imkânlarla; konakların onarımını yapmış, külliyeye tuvalet imkânı sağlamış, tanıtımdan temizliğe pek çok hizmetleri gerçekleştirmiş gerçekleştirmeye devam etmektedir. Vakfımız tüm faaliyetlerde Bölge Müdürlüğümüzle işbirliği içerisinde olmuş, bu güzide kurumumuzun paydaşı olarak çalışmıştır. Bu vesileyle Emekli olan kıymetli Bölge Müdürümüz Sayın Yavuz Yücebıyığa şükranlarımızı sunuyor, yeni hayatında sağlık ve afiyetler diliyoruz. Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfının;  külliyeye, Kastamonu Mana İklimine yönelik hizmetlerini de bu vesileyle sizlerle paylaşmak istiyoruz: Külliyenin; su, elektrik, yakıt ve temizlik masrafları vakıfça karşılanmaktadır. Abdestliklere ve mutfağa sıcak su temini vakıfça sağlanmaktadır. Tuvaletlerin, külliyenin temizliği ve mevsimine göre çiçeklendirilmesi, vakıfça yapılmaktadır. Külliyenin küçük onarımına katkı verilmesi; Haremlik, Selamlık ve Mutfak Konakların onarımının yaptırılması, vakıfça gerçekleştirilmektedir. Camiye namaza gelenler ve külliyeyi ziyaret edenler için 40 gözlü tuvaletin yaptırılması vakıfça gerçekleştirilmiştir. 1992’den bu yana 28 yıldır sürmekte olan Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası Etkinlilerini planlama ve uygulamasıdır” diye konuştu.

“KAYNAK YETERSİZLİĞİ SEBEBİYLE BAZI HİZMETLER YÜRÜTÜLEMEMEKTEDİR”

27. Anma Yılından itibaren her yıl ayrı bir tema kullanıldığını ifade eden Dr. Muharrem Avcı, “2017- Tevazu, 2018- Şefkattir. 2017’den beri Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli İnanç Rotası üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir. Cuma namazında, Pazar sabahında cami cemaatine yönelik, Cumartesi ikindi namazına müteakip İlim Hikmet Sofrası katılımcılarına çorba ikramı yapılmaktadır. 2015 yılından beri Kasımın ilk haftası ‘Hacı Hüseyin Eroğlu Araştırmacılar Günü’ faaliyeti Vakfımızca tertip edilmektedir. Kastamonu’nun manevi iklimiyle ilgili eserler hazırlanmakta ve yayın hayatına aktarılmaktadır. Vakfın geliştirilmesi, manevi önderin tanıtılmasına ilişkin her türlü faaliyetin planlanması ve organize edilmesi çalışmaları yapılmaktadır. Tüm bu çalışmalar; gönüllü yönetim kurulu, gönüllü mütevelli heyeti ve 2 ücretli çalışan tarafından gerçekleştirilmektedir. Finans kaynakları ise; türbe önünde ziyaretçilerin kumbaraya attığı bozuk paralar, Külliye içerinde yer alan kitap kulübesinde ziyaretçilerin ihtiyaçlarının temininden elde edilen cüzi miktarda gelirlerden, Hz. Pir Sevdalıların bağışları ve gönüllü yöneticilerin katkılarından sağlanmaktadır. Haziran- 2019’dan itibaren türbe önündeki kumbara, Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğünden gelen yazı üzerine kaldırıldığından kaynak yetersizliği sebebiyle bazı hizmetler yürütülememektedir” şeklinde konuştu.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV