Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Muharrem Avcı: - KASTAMONU’YA ORHUN ABİDELERİ DİKİLMELİ

Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Muharrem Avcı, basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda Kastamonu’nun Kültür Başkenti ilan edilmesini değerlendirdi. Yapılacak faaliyetlerin şenlik havasında geçmesini dileyen Avcı, Türk Dünyası Kültür Birliği oluşturduklarını ve Kastamonu’ya katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirtti. Kastamonu’nun birinci planda olması gerektiğini söyleyen Avcı, Kastamonu’ya Orhun Abidelerinin dikilebileceğini vurguladı.

Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Muharrem Avcı: - KASTAMONU’YA ORHUN ABİDELERİ DİKİLMELİHz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Muharrem Avcı, basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda Kastamonu’nun Kültür Başkenti ilan edilmesini değerlendirdi. Yapılacak faaliyetlerin şenlik havasında geçmesini dileyen Avcı, Türk Dünyası Kültür Birliği oluşturduklarını ve Kastamonu’ya katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirtti. Kastamonu’nun birinci planda olması gerektiğini söyleyen Avcı, Kastamonu’ya Orhun Abidelerinin dikilebileceğini vurguladı.

Türk Dünyası Kültür Başkentliği’nin Kastamonu’ya çok yakıştığını ifade eden Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Muharrem Avcı, “Kastamonu çok farklı bir yer. Sırlar ve nurlar şehridir. Gittikçe derinleşen ve sırları ortaya çıkmaya başlayan bir yapıdır. Türk Dünyası Kültür Başkentliği, Türklük sevdalıların hayali, rüyası ve hedefidir. Türk sevdalısı arkadaşlarla yaptığımız bir toplantıda Türk Dünyası Kültür Birliği oluşturmaya karar verdik. Sivil ayak olarak üzerine düşen projeleri gerçekleştirme noktasında destek olacağız. Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı, Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV), Kastamonu Türk Ocağı, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı İl Başkanlığı, Türkiye Kamu Çalışanları Konfederasyonu (Türkiye Kamu-Sen) ve bağlı 12 şube başkanlığıyla bir araya geldik” dedi.

“ŞEYH ŞA’BAN-I VELİ KÜLTÜR MERKEZİ’DE YAPILABİLİR”

Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Muharrem Avcı konuşmasına şöyle devam etti: “Kastamonu’ya Kültür Başkenti olması nedeniyle kalıcı eserler muhakkak yapmalıdır. Kongre Merkezimiz olabilir. Şeyh Şa’ban-ı Veli Kültür Merkezi’de yapılabilir.

Şeyh Şa’ban-ı Veli ve Kastamonu Evliyaları Anma Haftası, Mevlana ve Yunus Emre gibi Kültür ve Turizm Bakanlığının bünyesinde değerlendirilecek. Mayıs ayının ilk haftasında Türkiye’nin her tarafında Şeyh Şa’ban-ı Veli Haftasının yapılacağını Kültür ve Turizm Bakanımız Prof. Dr. Numan Kurtulmuş söyleyince, gözlerim doldu. Gayret ettiğimiz zaman birileri duyup sahip çıkıyor. Bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğumuza göre Kastamonu’ya Orhun Abideleri dikilmelidir. Mevcut faaliyetlerimizde Kastamonu birinci planda olmalıdır. Sempozyumlarla, panellerle boğulmadan şenlikle ve şölenlerle etkinlikleri yapmalıyız. Yeni yeni fikirlerle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

“TÜRK DÜNYASI BİRLİĞİ NEDEN OLMASIN?”

Türk Dünyası Kültür Günlerinden bahseden Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Muharrem Avcı, “Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmeden önce, Türk Dünyası Kültür Günlerini kutluyordu. Yaklaşık 20 yıldır, Türk Dünyası Kültür Günlerini icra ettik. Ancak Başkent ilan edilmemiz ile taçlandırıldık. Gençlikten beri hayalimiz, Türk Dünyası Birliğinin gerçekleşmesidir. Avrupa Birliği, Afrika Birliği, Arap Birliği var. Neden Türk Dünyası Birliği olmasın” ifadelerini kullandı.

 

Tuğçe Yerdelen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2018, 17:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER