Hz Pir Camii özüne dönecek

İş adamı Hasan Gürsoy'un da desteğiyle restore edilecek

Hz Pir Camii özüne dönecek

 

KASTAMONU'nun en önemli ibadet yerlerinden biri olan ve Anadolu'nun dört manevi direğinden biri kabul edilen Hz Pir Şeyh Şaban-ı Veli'nin Türbesi'nin de bahçesinde yer aldığı Şeyh Şaban-ı Veli Camii, restorasyona hazırlanıyor. 1580 yılında inşasının tamamlandığı tahmin edilen ve 1702, 1748 ve 1950 yıllarında tamir gören camiinin, gerçekleşecek restorasyonla birlikte ilk halini alacağın öğrenildi. İnebolulu iş adamı Hasan Gürsoy'ın masraflarını üstleneceği restorasyonun 2021 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor. 2020 yılı içerisinde başlanması planlanan restorasyon, pandemi nedeniyle ertelenirken, görüşmelerin sürdüğü ve henüz resmi anlaşmanın yapılmadığı bilgisine ulaşıldı. Tavan ve tabanındaki ahşapların restore edilerek onarılacağı çalışmaların, yapılacak anlaşmayla birlikte başlaması bekleniyor.

Restorasyon öncesinde Şeyh Şaban-ı Veli Camii'nin en ince detaylarına kadar fotoğraflandığı öğrenilirken, restorasyon sonrasında Kastamonu'nun tarihi mabedinin ilk yapıldığı halini alması planlanıyor.

'BADANA' POLEMİĞİ YAŞANMIŞTI

Yine hayırsever iş adamı Hasan Gürsoy'un üstlendiği Nasrullah Camii restorasyonu sonrasında 'badana' polemiği yaşanmıştı. Yaklaşık 2 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından başta sosyal medyada olmak üzere bir çok kişi, restorasyonu eleştirmişti. Fakat yapılan açıklamada Nasrullah Camii'nin en eski haline döndürüldüğü ifade edilmişti. Hasan Gürsoy da, restorasyonunu gerçekleştirdiği Kastamonu Nasrullah Kadı Camii ve Külliyesi'ni kitaplaştırmıştı.

İNANÇ TURİZMİN MERKEZİ

Evliyalar şehri Kastamonu'muzun, inanç turizmi noktasında merkezi halini alan Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi, şehrimize gelen hemen herkesin uğrak noktası olurken, üst düzey ziyaretlerde de bürokrat ve siyasetçilerin es geçmediği mekanlar arasında yer alıyor. (Burak Yumukoğlu)

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2020, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER