banner29
26 Mart 2019 Salı

Hürriyet’ten Kastamonu tanıtımı - DOĞANIN İÇİNDE HUZUR DOLU TATİL

Türkiye’nin en çok okunan gazetelerinden Hürriyet, Seyahat ekinde Kastamonu tanıtımı yaptı. Yapılan haberde ilimizden övgü dolu sözlerle bahsedilerek, ilimizin turistlik ve tatil bölgeleri tanıtıldı. Hürriyet’in haberi şöyle:

03 Temmuz 2018 Salı 09:36
Hürriyet’ten Kastamonu tanıtımı  - DOĞANIN İÇİNDE HUZUR DOLU TATİL
 


Türkiye’nin en çok okunan gazetelerinden Hürriyet, Seyahat ekinde Kastamonu tanıtımı yaptı. Yapılan haberde ilimizden övgü dolu sözlerle bahsedilerek, ilimizin turistlik ve tatil bölgeleri tanıtıldı. Hürriyet’in haberi şöyle:

Türkiye'nin cennet köşelerinden biri olan Kastamonu, büyük şehirlerin gürültüsünden kaçmak isteyenlerin sığınabilecekleri bir huzur bölgesi. Zengin kültürel varlıklarıyla turistlerin şüphesiz en uğrak noktası.

GİDEROS KOYU

Gezinize ilk başladığınız sırada sizi ilk karşılayan Gideros Kalesi olacak. İlk merhabayı aldığınız sırasında yavaş yavaş yaklaştığınız koy görünecek. Keşfedilmeyi bekleyen güzellikleri düşünmek sizi daha o ilk dakikalarda heyecanlandıracak. Şiirsel bir doğa, yavaş yavaş akan deniz ve denizle hiç bağlarını koparmayan masmavi gökyüzü.

ILICA ŞELALESİ

Türkiye’nin en çekici doğal alanlarını içinde barındıran Kastamonu Ilıca Şelalesi ile ziyaretçi sayısı artmaktadır. Kastamonu tatilinizde Ilıca Şelalesi yakınında bulunan oteller sizlere kapılarına sonuna kadar açarken hem keyifli zamanlar yaşamanızı hem de doğal güzelliklere şahit olmanızı sağlayacak.

VALLA KANYONU

Kastamonu’nun en güzel manzaralarından biri olan Valla Kanyonu, görebileceğiniz en muhteşem yerlerden biridir. Kendinizi doğanın kollarına bırakıp, yaşayabileceğiniz en unutulmaz anlara adım atıp Valla Kanyonu yakınında bulunan otellerin veya pansiyonların birinde kalabilirsiniz. Pınarbaşı ilçesindeki bu huzurlu ortam her misafiri gibi sizi de sarıp sarmalayacak. Yeşillikler, akan şelale, tertemiz bir hava… Ruhunuzu ve bedeninizi tüm stresten arındıracağınız vakitleri yaşamak için çok beklemeyin.

KASTAMONU KALESİ

Kastamonu’nun en önemli tarihi miraslarından birisi olan kale, Kommenler Hanedanı zamanında 12. yüzyıl içerisinde Türklerin bölgeye yaptıkları akınlar neticesinde yapılmıştır. Kalenin alt yapısı Orta Çağ Son Dönem Bizansmimari özelliğini taşırken; günümüze kadar ulaşan kısmı beylikler döneminde esaslı tamirattan geçirilmiştir. En son ise 2005 yılı içerisinde Kastamonu Belediye Başkanlığı tarafından restorasyon ve onarımı yapılmıştır.

İSTİKLAL YOLU

Bahar aylarında meyve ağaçları ve çiçek bahçeleriyle bezenen İstiklal Yolu, belki de şimdiye kadar görüp görebileceğiniz en güzel manzaralara ev sahipliği yapıyor. Tarihi dokuyu iliklerinize kadar hissedeceğiniz bu yürüyüş parkurunun Kurtuluş Savaşı açısından da bir hayli önem taşıdığını söyleyebiliriz. Öyle ki, takalarla İnebolu’ya ulaştırılan cephaneler, bu yol üzerinden Anadolu’nun her yanına dağıtılıyormuş. 1800’lü yıllarda mahkumların kazma kürekle çalışarak oluşturdukları İstiklal Yolu, İnebolu’dan başlıyor, Kastamonu’dan Çankırı’ya dek uzanıyor ve Ankara‘da son buluyordu.

KASTAMONU ARKEOLOJİ MÜZESİ

Hitit, Frig, Hellen, Bizans ve Roma gibi birçok medeniyetin izlerini bünyesinde barındıran Kastamonu Arkeoloji Müzesi, merkeze bağlı olan Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Kastamonu ve Çankırı çevresinde yapılan arkeolojik eserlerin bulunduğu müzede Atatürk’ün Kastamonu gezisinde kullandığı eşyalar da sergilenene eserler arasındadır. Pişmiş topraklar, lahitler, figürinler, mezar taşları, heykeller ve cam eserler müzenin koleksiyonunu oluşturan parçaların birkaçıdır. Merkezde bulunmasından dolayı kolay bir ulaşım yolu sunan Kastamonu Arkeoloji Müzesi, şehirde gezebileceğiniz ilk yerlerden biri olabilir.
(Hürriyet)

 


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV