Hurma da zamlardan nasibini aldı

Ramazan ayının gelişiyle, iftar sofralarının vazgeçilmezi olan hurmanın fiyatları vatandaşlar tarafından merak edilen bir konu haline geldi.

Hurma da zamlardan nasibini aldı
banner72

Ramazan ayının göz bebeği olan hurmanın fiyatları, türüne göre çeşitlilik gösteriyor. Hurma fiyatlarında yüzde 30 artış yaşandığı kaydedildi. 

Çarşı pazarda hareketlilik alım gücünün düşmesiyle birlikte bir önceki yıllara göre azaldı. Ramazan sofralarının vazgeçilmezi hurma fiyatları da zamlardan nasibini aldı. Kastamonu’da, geçen sene kilosu 90 liradan satılan hurmanın fiyatı bu sene 140 liraya kadar çıktı. Geçen seneki fiyatlara göre yüzde 30 zam geldiğini söyleyen esnaflar, vatandaşın ortalama yarım kilo hurma aldığını belirtti.

Tezgâhlarda yerini alan hurmanın fiyatları türüne göre değiştiği ve hurmaların tanesinin 3 liraya denk geldiği görüldü. Türüne göre farklılık gösteren hurmaların fiyatlarında farklar bulunduğunu söyleyen Kastamonu esnafı, Medine hurmasının geçen sene 90 liraya satılırken bu sene 120 liraya satıldığını kaydetti. Kudüs hurmasının 120 liradan 150 liraya, İran hurmasının da 20 liradan 37 liraya çıktığını belirtti. Taneyle de satış yaptıklarını kaydeden esnaf, hurmanın tanesinin 3 liraya denk geldiğini ve en çok Medine hurmasının tercih edildiğini söyledi. (CNGHaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER