Horma Kanyonu, aylık 80 bin misafir ağırlıyor

Pınarbaşı Belediye Başkanı, Vali Avni Çakır ve basın mensuplarını ağırladı

Horma Kanyonu, aylık 80 bin misafir ağırlıyor
banner72

 

Vali Avni Çakır ve basın mensuplarını ilçede ağırlayan Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar da, yaptığı açıklamalarda ilçe hakkında değerlendirmelerde bulundu. Ziyaretçiler noktasında ilginin pandemiye rağmen yüksek olduğunu belirten Belediye Başkanı Yaşar; “Geçen sene kanyon Ilıca’ya inmemişti. Yıllık gelen kişi sayısı 100 bin kişi civarındaydı. Bu sene itibariyle işletmesi belediyeye geçti. Ağustos ayında biletli geçen kişi sayısı 40 bin 65 yaş üstü ve 18 yaş altından bilet kesmiyoruz. Bir ayda gelen kişi sayısı 80 bin kişi İlgi pandemiye rağmen yüksek ve henüz tanıtım anlamında bir şey yapmadık'' dedi.

Horma Kanyonu gezisi öncesinde açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Şenol Yaşar, pek çok doğal güzellikler barındıran Pınarbaşı ilçesinin Türkiye’nin dünyaya armağanı olduğunu vurgulayarak; “Bulunduğumuz nokta, Türkiye’nin dünyaya armağanı dediğimiz Pınarbaşı ilçesi. Neden dünyaya armağanı? Çünkü doğal güzellikleri bakımından içinde pek çok doğal güzelliği barındıran bir ilçe. Bunlardan önemlisi Horma Kanyonu… Vidalarla kayalara monte edilmiş 3 kilometrelik yürüyüş yolu ile birçok endemik bitki türünün olduğu çok çeşitliliğe sahip muazzam bir kanyon. Doğal akvaryum dediğimiz bir kanyon. Ilıca Şelalemiz, Zarı Çayı’nın döküldüğü nokta. Orası da saklı cennet diye nitelendirdiğimiz bir yer. Yine dünyanın 4’üncü büyük mağarası Ilgarini Mağarası. Hakikaten muhteşem bir yapı ve görüntüye sahip bir nokta. Ve en önemlisi Valla Kanyonu. Tanıtım noktasında da en başında söylediğimiz yer buydu; ‘İnsanların kanyon görmek için Amerika’nın Arizona’sına gitmesine gerek yok Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesine gelmesi yeterli’ demiştik. Çünkü birincisinin Amerika’nın Arizona’sında bulunduğu, dünyanın derinlikte 2’nci büyük kanyonu Pınarbaşı’nda. Valla Kanyonu, vahşi bir cennet. Kanyon sporu yapan kanyoncuların 2 gün bir gece konaklamak suretiyle tamamlayabildikleri duvar yüksekliği yer yer bin 200 metreyi bulan, 12 kilometre uzunluğundaki vahşi cennet dediğimiz Valla Kanyonu da Pınarbaşı ilçemizde. Bu tip güzellikleri görmek için yol çok önemliydi. 3.8 kilometrelik yerin ve otopark olarak kullandığımız 9 dönümlük arazinin asfaltlanması, bununla birlikte Kerte seyir terasındaki 13.5 kilometrelik yolun satıh kaplama şeklinde asfaltlanması ilçemiz için bu güzellikler için çok önemliydi. Bir tek Muratpaşa yolu kaldı. O da yaklaşık 12 kilometre, inşallah orasını da en kısa zamanda tamamlayacağız” şeklinde konuştu.

“HAYALİMİZ GERÇEKLEŞİRSE KASTAMONU’YU VE PINARBAŞI’NI DÜNYA TANIYACAK”

Bir hayal projesi olduğunu belirten Belediye Başkanı Şenol Yaşar; “Bu haylimizin bir örneği Çin’de. Valla Kanyonu’nun tam giriş noktasında, 730 metre mesafede 800 metre yükseklikte ‘Cam Zeminli Yürüyüş Köprüsü’ projemiz var. Cam Zeminli Yürüyüş Köprüsü’nü hayata geçirdiğimizde Kastamonu’yu ve Pınarbaşı’yı Dünya tanıyacak. Israrla bu hayalimizi gerçekleştirmek adına ilgili makam ve merciiler ile gerekli görüşmelerde bulunacağız.”

“BİR AYDA ZİYARETÇİ SAYIMIZ 80 BİN”

Ziyaretçiler noktasında ilginin pandemiye rağmen yüksek olduğunu belirten Belediye Başkanı Yaşar; “Geçen sene kanyon Ilıca’ya inmemişti. Yıllık gelen kişi sayısı 100 bin kişi civarındaydı. Bu sene itibariyle işletmesi belediyeye geçti. Ağustos ayında biletli geçen kişi sayısı 40 bin 65 yaş üstü ve 18 yaş altından bilet kesmiyoruz. Bir ayda gelen kişi sayısı 80 bin kişi İlgi pandemiye rağmen yüksek ve henüz tanıtım anlamında bir şey yapmadık. İçinde bulunduğumuz yüzde 75’ini KUZKA, yüzde 25’ini de bizim yapmış olduğumuz bir mesire alanı var ki ihalesini de bu yakın süreçte gerçekleştireceğiz. İnsanların da burada yiyip içebileceği dinlenebileceği alışveriş yapabileceği bir mekân. Bu ortamı da hayata geçirdiğimiz zaman ve gerekli reklamı da yaptığımız zaman biz 300 binli rakamları göreceğimize inanıyoruz. Mağaralarla ilgili Milli Parklar Ilgarini mağarasının yürüyüşünü kolaylaştırmak adına yürüyüş yolu yapmaya devam ediyorlar. Orayı da bitirdiler. Bu sayede mağaraların gezilmesi de bu vesileyle kolaylaşmış oldu” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2020, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER