banner38

Müzik indir

banner46

banner47

03 Temmuz 2020 Cuma

Hizmet-İş Sendikası üyeleri kadınlara şiddeti kınadı

25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Hizmet-İş Sendikası üyeleri kadınlara şiddeti kınadı.

27 Kasım 2019 Çarşamba 10:11
 Hizmet-İş Sendikası üyeleri kadınlara şiddeti kınadı
 

 

25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Hizmet-İş Sendikası üyeleri kadınlara şiddeti kınadı.

Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Hizmet-İş Sendikası Başkanı Mustafa Çağlı ve Başkan Yardımcısı Zühre Çemekoğlu, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde kadınlara destek olmak için bir Hizmet İş Sendikası Başkan Yardımcısı Zühre Çemekoğlu, "Tarih, Cumhuriyet analarının düşmanlara karşı meydan okuyan direnişlerini yazmaktadır. Halime Çavuşların, Şerife Bacıların, Nene Hatunların evlatları olarak bu ülkenin kurtuluş mücadelesinin yanında olduk, şimdi de bu ülke ilelebet var olsun diye mücadele edeceğiz. Kadınlar, günümüzde siyasi ve toplumsal yalnızlaştırılma dahil bütün zorluklara göğüs gererek, toplum içinde varlığını kabul ettirmek istemektedir. Tüm cinsiyetçi engellemelere rağmen bunun mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedirler. Kadınlar hayat denilen bu dikenli yolda, kutlu bir yürüyüş gerçekleştirmektedir.

Tüm dünyada ataerkil yönetim yapıları, kültürel cinsiyetçi yaklaşımlar, kadınlar ile erkekler arasında çatışmaları daha da artırmaktadır. Kadınlar sanılanın aksine güçsüz ve muhtaç değil, erkekler kadar çalışma hayatına ve toplumsal yapıya katkı sağlamakta ve çaba sarf etmektedir. Kadınlar annelik gibi zor ve kutsal bir görevi gece gündüz demeden her saniye üstlenmektedir. Bilinmesini istiyoruz ki bizler, kadınlar olarak kararlı yürüyüşümüzden her ne olursa olsun vazgeçmeyeceğiz" dedi.

"KADINLARIN YANINDA OLMAYA DEVAM EDİYORUZ"

Çemekoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Bizler Edirne'den Kars'a, Sinop'tan Hatay'a tek yürek olmuş kadınlar ve anneler olarak 'kadına şiddet yakışır' etiketine kesinlikle karşı çıkıyoruz. Yerel, ulusal ve uluslararası kamuoyunu kadınların yanında olmaya davet ediyoruz. Türkiye, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) iş yerlerinde şiddet ve tacizin önlenmesini amaçlayan 190. sayılı sözleşmenin kabulünde öncülük etmelidir. Hak İş ve Hizmet İş Kadın Komiteleri olarak bu mücadelenin sürmesi için Türkiye'nin tüm kesimlerinden gayret ve destek beklemekteyiz. Türkiye'de 2019'un son 11 ayında 352 kadın maruz kaldığı şiddet sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Bu tablo gelişen ve büyüyen Türkiye'ye yakışmamaktadır. Kadın toplumun duruşudur, özetidir. Sessiz çığlıklarımızı, tek ses olarak dünyanın her yerinde kadın şiddetine 'dur' diye haykıran güçlü bir sese dönüştürelim. 'Kadın toplumun yarısıdır' hareketiyle birlikte karanlık yapıların ve düşüncelerin yıkılacağına gönülden inanıyoruz. Bizler Hak İş Konfederasyonuna bağlı Hizmet İş Sendikası olarak kadınlara yapılan her türlü şiddeti kınıyor, kadın toplumdur, kadın ailedir, kadın tamamlayandır. Ailemizin baş tacı kadınlarımız için 'şiddete hayır."

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV