Hizmet-İş Sendikası Kastamonu İl Başkanı Sendikası İl Başkanı Mustafa Çağlı CHP ve HDP’li belediyeler işçi kıyımına başladı

Hak-İş Hizmet-İş Tüm Belediye ve Genel Hizmet İşçileri Sendikası Kastamonu İl Başkanı Mustafa Çağlı, geçtiğimiz gün Doğa Kültür Köyü Öğretmenevi’nde yaptığı basın toplantısı ile Hizmet-İş Sendikası’nın çalışmalarından söz etti.

 Hizmet-İş Sendikası Kastamonu İl Başkanı Sendikası İl Başkanı Mustafa Çağlı  CHP ve HDP’li belediyeler  işçi kıyımına başladı
banner72

 

Hak-İş Hizmet-İş Tüm Belediye ve Genel Hizmet İşçileri Sendikası Kastamonu İl Başkanı Mustafa Çağlı, geçtiğimiz gün Doğa Kültür Köyü Öğretmenevi’nde yaptığı basın toplantısı ile Hizmet-İş Sendikası’nın çalışmalarından söz etti.

Hak-İş Hizmet-İş Sendikası Kastamonu İl Başkanı Mustafa Çağlı, yaptığı açıklamada: “Bizim sistemimize 1930 yıllarında giren 1980 yıllarında yoğunlaşan taşeron meselesinin çözümü noktasında Hak- İş olarak 10 yıl önce çalışma başlattık. İlk çalışmamız sendikal haklarının olmaması engelini aşmış olmamızdır. 2014 yılında biz Hak- İş olarak Ankara'da taşeron işçilerimizle bir toplantı yaparak biz burada sendikalaşmak ve dernekçiliğin ötesine gitmek olduğunu anlattık. Haklarımızı sendikal mücadeleyle almak kadro alana kadar bu mücadeleyi sürdürme kararı aldık. 2014’ un temmuz ayında ilk defa AK Parti hükümetinin tarihi bir adım olarak 6552 sayılı yasayla tartıştığımız kadro meselesinin temelini oluşturmuştuk. İlk defa devlet taşeron şirketlerde çalışan işçilerimizin kıdem tazminatlarını ve bütün haklarını güvence altına alarak toplu iş sözleşmelerinin yapılabilmesini sağlayarak toplu sözleşmelerden doğan fiyat farkını devlet tarafından ödenmesi sağlandı. Aslında 2014 yılında çıkan yasadan 2019 yılında asıl işte çalışanlara kadro verilecekti fakat 2015 yılında yeni bir hükümet değişikliğine gidilmesiyle kadro verme statüsü başka bir formüle değişti özel sözleşmeli personel statüsü ola cağı çalışması hakkında bir çalışma başlatıldı.

“TALEPLERİMİZ DEVAM ETMEKTEDİR”

Hak-İş olarak biz buna karşı çıktık sayın Genel Başkanımız Mahmut Arslan konuyu başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızla görüşerek yasal hale gelmesi için gece gündüz mücadele ederek mecliste yasallaşmasını engelledi. İşçilerimizin ne istediğini yaptığımız kamu oyu yoklamalarını Sayın Cumhurbaşkanımıza, genel başkanımız paylaştığında Cumhurbaşkanımız ÖPS’nin üzerinde durmadığını asıl işi yapanların tamamının kadroya geçirilmesi olduğunu talimatlarını bu yönde olduğunu söyleyerek kadro konusuna son noktayı 4 Aralık 2017 çalışma bakanımız Jülide Sarıeroğlu’nun açıklamasıyla son buldu. 2 Nisan’da geçişler tamamlandı 1 milyona yakın emekçi  taşeron kadro ile tanıştı. Bundan dolayı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyoruz. Kadroya geçemeyen yemekhanelerde çalışan mal alımından şoför olarak çalışan ve KİT’lerde çalışanlar kamuda çalışan mevsimliklerle ilgili çalışmalarımız netice alana kadar devam edecektir. Yine MEB gibi 10 ay veya onun altında kadro alanlarla ilgili çalışmalarımız taleplerimiz devam etmektedir. Yine bugünlerde gündemimizde olan joker elemanları da 4 Aralık’ta çalışmadıkları için kadro alamamış bakanlığın genelge yayınlanmasına rağmen bazı idarelerce başlatılmamışlardır. Bu üyelerimizle ilgili mücadeleyi de bırakmadık,  davalar açarak 22 arkadaşımızı iş başı yaptırdık çok yakında 6 arkadaşımızla ilgilide kararlar çıktı yakında iş başı yapacaklar yıl sonuna kadar 40 emekçi Joker arkadaşımızın da iş başı yapmalarını sağlayacağız İnşallah.  Joker elemanlarımızı kurum idarecilerimizden çok destek alıyoruz çünkü biz sendika olarak onların eleman eksiğini de bu vesile ile karşılamış oluyoruz. Desteklerinden dolayı İl Sağlık Müdürümüze,  Müdür Yardımcılarımıza ve hastane başhekimimize, müdürlerimize,  Gençlik Spor İl Müdürümüze ve Şube müdürlerine desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“CHP VE HDP’Lİ BELEDİYELERDE İŞÇİ KIYIMLARI BAŞLAMIŞTIR”

Hak-İş Hizmet-İş Sendikası Kastamonu İl Başkanı Mustafa Çağlı, açıklamasını şöyle tamamladı: “Kastamonu’da bir kurum müdürümüz yasal haklarını kullanarak dava açılmasına ve hakkını aramasına tahammül edememiştir buradan çalışan emekçiler adına kendisini kınıyorum. Hakkını arayana neden dava açıyorsun deme hakkına sahip olmadığını ve haddine de olmadığını hatırlatmak istiyorum. Yine çalışmalarımız arasında kanun hükmünde kararname ile zorunlu emekli edilenler hakkında çalışmalarımız bulunmaktadır. Ne yazık ki biz bir taraftan çalışanlar adına haklarının alınma mücadelesi verirken 31 Mart yerel seçimlerinden sonra CHP ve HDP’li belediyelerde işçi kıyımları başlamıştır. Halktan aldıkları yetkiyi çalışanların elinden ekmeğini almalarını nefret ve şiddetle kınıyoruz.”

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2019, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER