banner38

banner39

banner46

banner47

02 Nisan 2020 Perşembe

Hizmet-İş Sendikası Kastamonu İl Başkanı Çağlı -Kendi maskemizi üretiyoruz

Hak- İşçi (Hak-İş) Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Öz, sağlık emekçilerin ücretlerinde iyileştirme yapılması için Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a elektronik imza gönderdi.

26 Mart 2020 Perşembe 11:31
 Hizmet-İş Sendikası Kastamonu İl Başkanı Çağlı  -Kendi maskemizi üretiyoruz
 

Hak- İşçi (Hak-İş) Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Öz,  sağlık emekçilerin ücretlerinde iyileştirme yapılması için Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a elektronik imza gönderdi.

Hak-İş Konfederasyonuna bağlı, Hizmet-İş Sendikası Kastamonu Mustafa Çağlı, maske ürettiklerini söyleyerek bakanlara seslendi ve işçi kardeşlerinin ücretlerinde iyileştirme talep etti.

Bakanlara elektronik imza ile gönderilen yazı da şunlar paylaşıldı: “Dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs’ün ülkemiz üzerindeki etkisinin bertaraf edilmesi amacıyla vermekte olduğunuz büyük mücadeleyi takdirle karşılıyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Zat-ı Alinizin sosyal diyaloğa önem vererek, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere devletimiz nezdinde alınan  erken tedbirler, salgınla mücadelede ülkemizi ve sağlık teşkilatımızı dünyada örnek bir noktaya taşımıştır. Salgınının yayılmasını önlemek için yoğun bir gayret ve fedakarlıkla çalışan tüm sağlık emekçilerini şahsınızda tebrik ediyor, bu ulusal mücadeleyi kısa zamanda kazanacağımıza inanıyoruz. Sağlık emekçilerinin  bu zor süreçte aldıkları büyük risk ve insanüstü gayretlerinin, sağlık personellerinin ek ödemelerinin üç aylık zaman diliminde ve tavan üzerinden yapılarak ödüllendirilmesi büyük bir sevinçle karşılanmıştır. Ancak, ödemenin sağlık teşkilatının tamamını kapsamayacak olması, sürekli işçi statüsünde ve asgari ücretle çalışan sağlık emekçilerini üzmüş ve üzmekle birlikte harekete geçirmiştir. Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde çalışan eski kadrolu işçilerin toplu iş sözleşmesi süreçleri henüz tamamlanamadığından; 31.12.2018 tarihindeki eski ücretleri üzerinden, Türkiye İş Kurumu aracılığıyla istihdam edilen kadrolu işçiler, yine toplu iş sözleşmesi sürecinin henüz tamamlanamamış olması nedeniyle, ilk işe giriş ücreti olan asgari ücret ile çalışmaya devam  etmektedirler. 696 Sayılı KHK ile Sağlık Bakanlığı’nın sürekli işçi kadrolarına geçmiş olan emekçiler, yasal düzenleme gereğince toplu iş sözleşmesi sürecine 31 Ekim 2020 tarihinden  sonra dahil olacaklardır. Bu nedenle, ücretlerini KHK hükümlerine göre asgari ücret üzerinden almaya devam etmektedirler.

“MÜCADELE GÜÇLENECEKTİR”

Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde sürekli işçi kadrolarında çalışan eski ve yeni kadrolu çalışanlar ile 696 Sayılı KHK’ya tabi kadrolu işçilerin ücretlerinde, son iki yıl içerisinde bir iyileştirme yapılamamıştır. Arz etmiş olduğumuz nedenlerle, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde temizlik, büro ve güvenlik hizmetlerinde çalışan emekçiler başta olmak üzere, işçi kadrolarında fedakarca ve sorgusuzca mesai sarf eden bütün çalışanlarımızın ücretlerinde, Coronavirüsle mücadele süreci içerisinde iyileştirme yapılmasını veya üç ay süreyle ilave bir ödeme yapılmasını talep ediyoruz. Asgari ücretle çalışmasına rağmen, aziz milletimizin bu zor günlerinde ülkemiz, devletimiz ve milletimizin sağlığı için gece-gündüz yoğun bir azim ve gayretle çalışan sağlık emekçilerinin ücretlerinde iyileştirme yapılması veya 3 ay süreyle ilave bir ödeme yapılması çalışanlarımıza destek olacak, ülkemizin Coronavirüs ile mücadelesini  güçlendirecektir.”

ÇAĞLI: KENDİ MASKEMİZİ ÜRETİYORUZ

Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Hizmet-iş Sendikası Kastamonu İl Başkanı Mustafa Çağlı, “Kendi maskemizi üretiyoruz. Ellerimizde kumaşlarımız var, üyelerimiz bizzat üretiyor. Hizmet-İş Sendikası Kadın Kolları Başkanı  Beyhan Velioğlu, makinenin başında durarak maske üretilmesini sağlıyor. 1 haftadadır yoğun şekilde maske üretilmesine devam ediyoruz. Geceli-gündüzlü çalışıyoruz. İşçi arkadaşlarımızın ödüllendirilmesini istiyoruz. Duyarlı çalışmalarından dolayı İl Sağlık Müdürlüğümüze, Başhekimimize ve tüm sağlık çalışanlarına teşekkürlerimizi iletiyoruz. Sağlıkçılarımızın yanındayız” dedi.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV