banner38

banner46

banner47

29 Mayıs 2020 Cuma

Herkese benzeme Kastamonu

Yemek kültürünün başkentliğine Hatay, Gaziantep ve Adana’dan sonra Kayseri ile birlikte Kastamonu da talip oldu dersek hiç şaşırmayın... Anadolu’da Amasya ile birlikte görülecek en dikkat çekici şehirlerden biri olduğunu da söylemek gerekiyor.

03 Ekim 2019 Perşembe 10:21
 Herkese benzeme Kastamonu
 

Yemek kültürünün başkentliğine Hatay, Gaziantep ve Adana’dan sonra Kayseri ile birlikte Kastamonu da talip oldu dersek hiç şaşırmayın... Anadolu’da Amasya ile birlikte görülecek en dikkat çekici şehirlerden biri olduğunu da söylemek gerekiyor.

‘Kastamonu Gastronomi Festivali Kastrofest’ hafta sonu renkli görüntülerle lezzet rüzgârı estirdi. Ünlü mimar Vedat Tek’in (1973-1942) adının verildiği kültür ve sanat merkezinin bahçesinde ilk kez yapılan festivale büyük katılım oldu. Merkez bünyesinde özgün şapka ve dantel müzeleri de bulunuyor.

Kastamonu mutfağını en doğru mesajlarla yerelden evrensele tanıtacak festivali, konuk ülke İtalya’dan gelen Danilo Zanna, MicheleEsposito ile Türkiye’den Sahrap Soysal, HazerAmani, Nedim Atilla, Aylin Öney Tan, Elif Korkmazel ve Ali Çakır temsil etti. Ünlü gurme ve şefler Kastamonu’yu çok sevdiler; kentin kendine has bir kimliğinin olduğunu, tarihi yapısıyla yerel dokunun hemen hissedildiğini söylediler. Kastamonu, Türki cumhuriyetlerden gelen öğrenciler nedeniyle ‘Türk Dünyası Kültür Başkenti’ olarak anılıyor. Turizmine ve değerlerine her zaman sahip çıkan Gülsen Kırbaş’la tanıştık. O olmadan bu festival yapılamazdı, bir de Reis Gıda’nın sahibi Mehmet Reis... 800’den fazla yemek çeşidi olan Kastamonu’nun ‘yükselen turizm destinasyonu’ olarak markalaşmasını sağlamak istediklerini söyledi Reis... HazerAmani, Kastamonu pastırması için “Daha iyisini daha önce yememiştim” dedi. Eski Kastamonu Valisi Enis Yeter, Kastamonu’nun kendine özgü yemeklerinin artık UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne kayıt olma zamanı geldiğini söyledi. Beslenme uzmanı Dilara Koçak‘geleneksel tatlar, sağlıklı sofralar’ adlı; Sahrap Soysal ile İtalyan Michele Esposito ise ‘Kastamonu mutfağına evrensel bakış’ konulu gastroshow’lar gerçekleştirdiler.

KIRBAŞ AİLESİ

Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’nun tarihine, turizmine ve değerlerine her zaman sahip çıkan, son yıllarda Kastamonu’nun ulusal çapta bir buluşma noktası haine gelmiş olan Uğurlu Konukları’nın sahibi olan Gülsen Kırbaş Kastamonu’nun her şeyinde, turizminde, otelcilikte, velhasıl her şeyde var. Onsuz bir şey olmuyor. Gülsen Kırbaş Tekirdağ Saraylı, Boğaziçi mezunu, ‘konaklar’ üzerinde tezleri var. Eşi Prof. Dr. Dursun Kırbaş da Bafralı, Gaziosmanpaşa Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı... Kırbaş’ların başarılarını yazacağız.

ÖZAL’IN ATATÜRKÇÜ TORUNU

Kastamonu Gazetesi Yazarı Turgut Yılmaz’ın ‘Sohbet Tadında Kastamonu’ kitabından çok şey öğrendik. Şimdiye kadar 1.000 röportaj yapmış, bunları bir kitapta toplamış. Efe Özal’ın oğlu Kaan Turgut’un (24) ilginç sözleri var. Turgut Özal’ın ölümünden yaklaşık bir ay sonra doğan dedesinin çok sevdiği Kastamonu’ya aile dostları Zafer Küçükşabanoğlu’nun daveti üzerine gitmiş, Ilgaz dağlarını görünce “Uludağ’ın popülaritesi bitti diyebilirim” demiş... İstanbul’dan Kastamonu’ya uçak 45 dakika, pistler ise çok yakın... Amerika’da okuduğunu ve beş dil bildiğini söyleyen Kaan Turgut, “Atatürk’ün bir sözü vardır: Gençlerimizi yurtdışına bir kıvılcım olarak gönderelim, alev olarak geri dönsünler” demesi alkış alıyor.

Geçen yıl Ekim’in 10’unda valiliğin düzenlediği, İnebolu doğumlu yazar Oğuz Atay adına yapılan ‘Öykü Ödülü’nü almak için ilk kez Kastamonuya gelen Şule Gürbüz’ün şu sözleri uyarı niteliğinde: “Herkese benzeme Kastamonu...”

TOSYA’DAN İZMİR’E PİRİNÇ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer ile Kırklareli’ndeki bağ bozumundan sonra Kastamonuda da karşılaştık. Kastamonu-Tosya Köy-Koop Başkanı Erol Akar tarafından karşılanan Soyer, kooperatifçiliğe çok önem veriyor. Kendisini pirinç üretimiyle uğraşan kalabalık bir üretici grubu karşıladı. “Yöresel ürünleri çok beğendiğini” söyledi. Kooperatif İzmire pirinç satmak istiyor.

HAK-İŞ (HİZMET-İŞ) GİTTİ TÜRK-İŞ (BELEDİYE-İŞ) GELDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş sendikası örgütlüydü. Dünden itibaren Türk-İşe bağlı Belediye-İş ile anlaşıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi emekçileri ezici çoğunlukla Belediye-İş’i tercih etti, sendika yetki başvurusu için yeterli çoğunluk rekor farkla kazanıldı. Sendika başkanı Nihat Yurdakul, “Birlik olmadan dirlik olmaz diyerek çıktığımız bu yolda, bizlere güvenerek el veren, destek olan İBB emekçilerine, gece-gündüz demeden canla başla çalışan Belediye-İş gönüllülerine candan teşekkürler. Bu süreçte çeşitli nedenlerle üye olmayan arkadaşlarımızı ileride mağdur olmamaları için en kısa sürede baba ocaklarına, yuvalarına, sendikamıza üye olmaya davet ediyoruz” diyor.

Anahtar Kelimeler: Herkese Benzeme Kastamonu

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV