‘Her kurumun kendine göre bir yoğurt yiyişi olamaz’

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen İl Divan Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.

‘Her kurumun kendine göre bir yoğurt yiyişi olamaz’
banner72

Yalçın, Memur-Sen olarak 30 yılı geride bıraktıklarını söyleyerek, 4 milyon çalışanın bulunduğu ve her meslek grubunun ayrı ayrı sorununun olduğu yerde tek çıkışın güçlü örgüt olmak olduğunun altını çizerek; “Önümüzde birkaç ödevimiz var. Bu toplu sözleşme kararlarını aldığımız gibi 3600 ek gösterge ve ek göstergelerin 2022 yılı içerisinde düzenlenmesi ve hayata geçirilmesi konusunda aldığımız kararların gereği birinci toplantıyı icra ettik, ikinci toplantı çarşamba günü ayın 16’sında” dedi.

Toplantıya Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Genç Memur-Sen Genel Başkanı Mesut Emre Balcı, Memur-Sen Kastamonu İl Temsilcisi İrfan Bakır, Memur-Sen Şube Başkanları ile üyeleri katıldı.

Kastamonu Genç Memur-Sen üyelerine teşekkür edip takdir eden Memur Sen Genel Başkanı Yalçın; “İl temsilcimiz İrfan Başkanımıza da teşekkür ediyorum çünkü Genç Memur-Sen bizim bu anlamda bizim sendikacılık okulumuz olan 35 yaş altı gençlerimizi sosyal çalışmalar içerisinden faydalı hale getirmek, vatana-millete hizmet etmeye ilişkin yarına çok daha güçlü hazırlayabilmek için kurduğumuz çok önemli bir komisyon. 2 hafta önce Deprem Haftası vesilesiyle Türkiye’de 400 akredite arama-kurtarma elamanın bulunduğu bir yerde 270 kişilik bir arama- kurtarmayı 35 yaş altı genç kadrodan Genç Memur-Sen’inimizin 10 ayrı ekip halinde kurmuş olması çok kıymetli ve ülke açısından çok önemli. Bunu en iyi Kastamonulular bilir çünkü Bozkurt’taki sel felaketini ve ortaya çıkan tablo insani müdahalenin bu anlamda ne kadar kıymetli olduğunu ve yetkin ekiplerin ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha Kastamonu yakından müşahede etti. Bu açıdan bizim bir sosyal sorumluluk olan Genç Memur-Sen sahaya 270 kişilik akredite olmuş bir kadro indirme girişimimiz son derece önemli bunun altını özellikle çiziyor ve Başkanımızın şahsında tüm Genç Memur-Sen’li dinamik gençleri yürekten kutluyorum. Genç Memur-Sen’imiz Türkiye’nin her tarafında örgütlenerek çok önemli çalışmalara imza atıyor. Bugün burada 7 Güzel Adam Kütüphanesi deyip 7 bölgede başladığımız ama 30’a yakın yeri donattığımız çalışmanın bir farklı versiyonu olarak Kur’an-ı Kerim okuma sınıfını bugün burada Genç Memur-Sen’inimizin gençlerin mütevazı adımları ama ciddi gayretleriyle açmış bulunmaktayız” ifadelerini kullandı.

“AMACIMIZ BELLİ, GAYRETİMİZ BELLİ”

Memur-Sen ailesi olarak 30’uncu yılı geride bıraktıklarını ifade eden Yalçın; “Sendika hareketimiz çeyrek asırlık bir süreç olarak kalmamış yarım asra dönen bir yolculuğa dönmüştür. Bu açıdan başlangıçtan bugüne emek veren tüm herkese teşekkür ediyor şükranlarımı iletiyorum. Geldiğimiz noktadan bayrağı daha ileriye taşımak için gayret içerisinde olan tüm arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Amacımız belli, gayretimiz belli, hedefimiz belli temel duruşumuz bundan 30 yıl önce Akif İnan’ın ve onunla birlikte idealist arkadaşlarının birlikte başladığı yolculukta Türkiye’de mevcut sendikal yapıya ilişkin adeta bir reddiye olarak yola çıkarak vandalizmin, şiddettin, anarşizimin olmadığı, korsan gemilerin limanı köhne zihniyetlerin sopası haline dönüşen sendikal alana, ‘buraya bizce bir dokunuş yapmalıyız ve sendikacılığın bizim değerlerimizle yapılabileceği bir alanı Türkiye’de inşa etmeliyiz’ diyerek çıkan bu yolculuk Akif İnan gibi büyük bir entelektüel ile başladığı için son derece kıymet gördü, hürmet gördü, ilgi gördü ve ‘Akif İnan’ın sendikasıysa tamam’ diyerek bu anlamda her geçen gün adım adım halka büyüdü ve nihayetinde 1 milyonu aşan güçlü bir kapasiteye dönüştü” diye konuştu.

4 milyon çalışanın bulunduğu ve her meslek grubunun ayrı ayrı sorununun olduğu yerde tek çıkışın güçlü örgüt olmak olduğunun altını çizen Yalçın; “Önümüzde birkaç ödevimiz var. Bu toplu sözleşme kararlarını aldığımız gibi 3600 ek gösterge ve ek göstergelerin 2022 yılı içerisinde düzenlenmesi ve hayata geçirilmesi konusunda aldığımız kararların gereği birinci toplantıyı icra ettik, ikinci toplantı ayın 16’sında” dedi.

“KAMU BU KADAR ÇEŞİTLİLİĞİ KALDIRMAZ”

Altıncı toplu sözleşmede aldıkları karar hakkında bilgi veren Ali Yalçın; “Sözleşmeli istihdama ilişkin 2022 yılı içerisinde bir komisyon kurarak konunun çalışılması ve karara bağlanarak hükümete sunulmasıydı. Bu konuda da yargıda adım atacağız. Belirli aralıklarla eş değer bir biçimde çalışmayı yürütelim şeklinde uzlaşmıştık. İstiyoruz ki kamuda 39 tane mevzuatta dönen sözleşmeli sistematiği bu anlamda istihdamın tipleştiği mevzuatın tipleştiği bir sistemle bir anlamda bu işi toparlayabilmek. Çünkü imam olarak süresiz sözleşmeli var, süreli sözleşmeli var. Hemşire olarak süreli sözleşmeli var, süreli sözleşmeli var. İkisinin arasında fark var. Her birinin arasında birine göre farklar var. Kamu bu kadar çeşitliliği kaldırmaz. Her kurumun kendine göre bir yoğurt yiyişi olmaz. Kamu bir bütündür ve bir bütün içerisinde hareket etmeli. Aslolan kadrolu istihdamdır dolayısıyla kadrolu istihdamda ödün verilmemeli, taviz verilmemeli. Neden sözleşmeli istihdama geçiliyor? Şundan kaynaklanıyor, istihdamda güçlük çeken yerlere personel gönderebilmek için. Bunun yolu cebri yöntemlerle oraya personel göndermek değil, cezbi yöntemlerle oraları tercih edilir hale getirmektir” diye konuştu.

BAKIR: “BÖYLE BİR COĞRAFYADA SENDİKACILIK YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Memur-Sen Kastamonu İl Temsilcisi İrfan Bakır ise şunları kaydetti; “Yukarıdaki dizeleriyle bu ülkenin kurtuluş umudu olarak sizleri gören, günümüzün yiğitleri sizlerden destanlar bekleyen, medeniyetimizin aksiyoner dava adamı, çağın ve soylu mücadelemizin mimarı Mehmet Akif İnan Ağabey başta olmak üzere, Diyanet-sen Genel Başkanı Merhum Ahmet yıldız beye ve Hemşerimiz Diyanet-şen Genel Başkan Yardımcısı Merhum Remzi Sarıoğlu ağabeyimize, millet, medeniyet ve hakikat davası mücadelesinde vefat edenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Ayrıca 101. yıldönümünü idrak ettiğimiz İstiklal Marşımızın Şairi Merhum Mehmet Akif Ersoy’u da özlem, şükran ve rahmetle yad ediyorum. Tüm katılımcılarımız bugün teşriflerinizden ve varlığınızla oluşturduğunuz bu ihtişamlı tablodan dolayı bizi mutlu ettiniz. Gerçekleştireceğimiz il divan toplantımız; Ülkemize milletimize, teşkilatımıza hayırlara vesile olmasını dilerim. Kastamonu 19 ilçe merkez ilçeyle birlikte 20 ilçesi olan bir il. En yakın ilçesi 30 km İhsangazi, en uzak ilçesi 135 km ile Cide'dir. 5 tane ilçemiz deniz sahilidir. Zonguldak, Bartın, Karabük, Çankırı, Çorum ve Sinop sınır komşularımızdır. Böyle bir coğrafi konumda sendikacılık yapmaya çalışıyoruz.”

“SORUNLU DEĞİL, SORUMLU SENDİKACILIK YAPIYORUZ”

Sorunlu değil, sorumlu sendikacılık yapmaya devam ettiklerinin altını çizen Bakır, ''Son iki yıldır sadece ülkemizi değil bütün dünyayı her alanda derinden etkileyen Cavit salgını ve hemen yanı başımızda cereyan eden Rusya Ukrayna savaş, takdir edilmelidir çok zorlu bir dönemeçte, bütün gibi, içine girmiş olduğu ekonomik politik ve sosyal zorluklar hepimizin taşın altına elimizi koymamızı elzem kıldığı bir süreçtir. Bir taraftan içinde bulunduğumuz olağan dış zorlukları görmemiz icap ederken diğer taraftan üyelerimizin ve tüm Kamu çalışanları camiasının haklarını da gözetmek en öncelikli vazifemizdir. Malumunuzdur ki son 4 ayda yaşanan gelişmeler kamu personelini maddi ve sosyal açıdan olumsuz etkilemiştir. Memur-sen olarak bizler bir taraftan Kamu çalışanlarının haklarını korumak ve geliştirmek için gayret ederken diğer taraftan da ülkemizin gelişmesi, kalkınması, uluslararası alanda daha güçlü ve daha etkili olmasına katkı sağlamalıyız. Kazanımlar noktasında her zaman üyelerinin çıkarlarını öncelik sayan Memur-Sen bundan sonraki dönemlerde de bu karalılığından asla taviz vermeyecektir. Son toplu sözleşmede kazanılan tolu sözleşme ikramiyesi sahada bizleri memnun etmiştir. Ancak sayın bakanımızın da tabiri ile üye sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen merdiven altı sendikalarla gecesini gündüzüne katarak çeyrek asırdır mücadele eden gerçek manada sendikacılık yapan sendikaların birbirinden ayrılması gerekmektedir” dedi.

BALCI: “SORUMLULUĞUMUZ VAR”

Genç Memur-Sen Genel Başkanı Mesut Emre Balcı da İl Divan Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında; “Geçen hafta biz görevi Mustafa Başkara’dan başkanımdan devraldık. Ben bir kez de Kastamonu’dan kendisine bugüne kadarki emeklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Bu da yeni dönemdeki ilk toplantımız oldu. Bunu içinde Kastamonu Genç Memur-Sen İl Başkanımıza ve Memur-Sen İl Temsilcimize ayriyeten teşekkür ediyorum. Bugün hafız yetiştirecek bir okulda bir Kur’an okuma salonu açılışını ilk program olarak gerçekleştirmek olmak bize de ayrı bir bereket ayrı bir sevinç de katkı diyebilirim, bu konuda da hepinizden Allah razı olsun. Genç Memur-Sen olarak inşallah sendikamızın hak ve emek mücadelesini genç arkadaşlarımıza bütün Türkiye’de anlatmak gibi bir sorumluluğumuz var. Bu sorumluluğu yerine getirirken 35 yaş altındaki genç memur arkadaşlarımıza Memur-Sen’in ne demek olduğunu, Memur-Sen’in hangi zorluklarla kurulduğunu, Memur-Sen’in hangi bilinç, hangi şuur üzerine kurulduğunu anlatmaya gayret ediyoruz ve emek mücadelesinin, hak mücadelesinin en kıymetli mücadele olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Böyle bir sorumluluğumuz var. Bununla birlikte yine üniversite öğrencisi genç arkadaşlarımıza ülkemizin ne kadar kıymetli olduğunu, bu topraklarda yaşamanın ne kadar önemli olduğunu, yine emek mücadelesinin, hak mücadelesinin ne demek olduğunu anlatmak gibi bir gayretimiz ve sorumluluğumuz var. Hepinizin bildiği gibi “Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi” gibi projelerimizle lise öğrencilerimize bu toprakların şuurunu, bu toprakların milli bilincini anlatmak gibi bir gayretimiz var. Bütün bunları genel merkezimizdeki kuvvetli bir ekip ve Kastamonu’da olduğu gibi illerimizde bulunan genç arkadaşlarımızın gayretiyle ve desteğiyle gerçekleştirmeye çalışıyoruz. (Burak Yumukoğlu)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER