banner38

banner39

banner46

banner47

05 Nisan 2020 Pazar

HEDEF YOLDA SIFIR CAN KAYBI

Trafik kazaları nedeniyle meydana gelen can kayıplarını önlemek amacıyla “Hedef Yolda Sıfır Can Kaybı” kampanyası, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) AhmedYesevi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantı ile başladı.

26 Şubat 2020 Çarşamba 09:56
 HEDEF YOLDA SIFIR CAN KAYBI
  

 

Trafik kazaları nedeniyle meydana gelen can kayıplarını önlemek amacıyla “Hedef Yolda Sıfır Can Kaybı” kampanyası, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) AhmedYesevi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantı ile başladı.

Gerçekleşen toplantıya Vali Yaşar Karadeniz,  Belediye Başkanı Op.Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Hamdi Topal, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mücahit Avkıran, Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ömer Sülün, Kastamonu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Suat Özdemir, Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü Kampanya Eğiticisi Polis Memuru Özkan Şengöz, kamu kurum ve kuruluş müdürleri katıldı.

ÖZDEMİR: TRAFİK BİLİNCİ OLUŞTURULACAK

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından “Hedef Yolda Sıfır Can Kaybı” kampanyası hakkında bilgi veren Kastamonu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Suat Özdemir, “Trafik Güvenliği konusu toplumun her kesimini ilgilendiren önemli bir ‘halk sağlığı’ sorunu haline gelmiştir. Trafik güvenliği konusunda karşılaşılabilecek riskleri en aza indirmek, tüm yol kullanıcılarının bu bilinçle hareket etmesini sağlamak, trafik kazaları nedeniyle meydana gelen can kayıplarını önlemek amacıyla himayelerinizde yıl boyunca devam edecek ve dörder aylık periyotlarla kontrol edilecek ‘Hedef Yolda Sıfır Can Kaybı’ kampanyasını başlatmak üzere burada toplanmış bulunmaktayız. Kampanya çerçevesinde hedef kitlemiz, okul öğrencilerinden çok biz inatçı yetişkinler olacaktır. Bu kapsamda Kastamonu Üniversitesi gönüllü öğrencileriyle sahada sayım ve anket çalışmaları yaparak, kısa spot film, skeç ve sosyal medya fenomenleri ile ortak programlar geliştirip, afiş, pankart, grafik, el broşürü vb. materyallerin tasarımlarını yaparak bunların basımı ve dağıtımı sürecini takip edeceğiz.

“KAMPANYANIN AKILDA KALICILIĞI ARTIRILACAK”

Kastamonu Belediyemiz Trafik Zabıta Müdürlüğümüzle düzenleme çalışmalarında, İtfaiye Müdürlüğümüzle kaza yeri ilk müdahale çalışmalarında, Fen İşleri Müdürlüğümüzle trafik üst yapı çalışmalarında, Kültür Müdürlüğümüzle üretilecek her türlü afiş, pankart, el broşürlerinin basımı ve billboardlarda yayımlanması, belediyemize ait basın yayım programlarında kampanya ile ilgili bilgilendirme çalışmalarının yapılması kampanyanın akılda kalıcılığını arttırmak amacıyla dağıtımı yapılacak kırmızı düdük, araç kokusu, kalem, anahtarlık vb. promosyon materyallerinin temini sağlanacaktır. İl Jandarma Komutanlığıyla kampanya boyunca şehir merkezinde yapılan çalışmalara paralel köylerde bilgilendirme çalışmalarına destek verilerek koordineli trafik uygulamaları düzenlenip ‘Algılanan Yakalanma Riski Duygusunu’ arttırarak tanıtım etkinliklerinde birlikte hareket edilmesi planlanmamaktadır. Gazeteciler Cemiyetimiz kampanya boyunca özellikle yerel gazetelerde trafik köşeleri oluşturarak her gün bilinçlendirme hareketine destek sağlayarak bilinçaltı oluşturulacak. Kazalarla ilgili yapılan haberlerde oluş sebebiyle ilgili detaylı bilgi vermeleri örneğin; emniyet kemeri kullanmadığı için yaralandığı, cep telefonu kullandığından, uykusuzluk nedeniyle, hız nedeniyle, teknik donanım yetersizliği, ışık ihlali ve trafik tabelası ihlali nedeniyle kazanın olduğu şeklinde konuları işleyerek trafik bilinci oluşturma konularında kampanyamıza destek vermesi arzulanmaktadır” dedi.

Özdemir, konuşmasını şöyle tamamladı: “Son yıllarda trafik ihlalleri ile ilgili ülke genelinde başlatılan eğitim, bilinçlendirme kampanyaları ve etkin denetimler neticesinde kaza ve can kayıplarında bir önceki yıla oranla 2019 yılında ölümlü trafik kazalarında yüzde 22.4, can kaybında yüzde 25.2 azalma olduğu, can kaybının bin 250 azaldığı tespit edilmiştir. Can ve Mal kayıplarının önlenmesi için İçişleri Bakanlığı öncülüğünde uygulanan ‘Bu Yolda Hep Birlikteyiz’, ‘Kırmızı Düdük’, ‘Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın’ projeleri olumlu sonuçlar doğurmuştur.”

Polis Memuru Özkan Şengöz’de kampanya hakkında sunum eşliğinde bilgiler verdi.

KARADENİZ: KEŞKE DEMEYELİM

Kampanyada el birliğince yapılacak destek ile başarı sağlanacağının altını çizen Vali Yaşar Karadeniz ise, basının desteğinin de olması gerektiğini hatırlattı. Vali Karadeniz, “Trafik kazaları birçok ülkede olduğu gibi bizimde canımızı acıtan en önemli sorunlarımızdan birisidir. İstatistiğe vurduğumuzda en çok insanımızı trafik kazalarında kayıp ediyoruz. Bu aynı zamanda iş gücü kaybı, annenin babanın çocuğundan, çocuğun anne ve babasından, insanları sevdiklerinden de ayrılması anlamına geliyor. Yapacağımız iş çok zor değil. Trafik kurallarına uymak, kemer takmak çok basittir. Emniyetten, jandarmandan kaza haberi geldiğinde, özellikle ölümlü bir kaza ise aklımdan şunu geçiriyorum: Bu sürücü kaza yaptı, kendi yaptığı kusurundan dolayı çocuğunu kayıp etti. O an o sürücü, ‘zamanı geri döndürebilsem de çocuğa kemeri taktırsam’ diye içinden geçiriyordur. O keşke kelimesini dememek için ise, başta bu iş yapılmalı. Trafik kazalarını  hem azaltmak, hem de can kayıplarını en aza indirmek, hedef sıfır  gibi güçlü bir hedef konulmuş. Nihai hedefte o olmalıdır. Eğitimi tüm aşamalarında düşünmemiz lazım. Eğitim evde başlıyor, sonra okul hayatı başlıyor. Okul hayatı boyunca eğitimi vermemiz gerekiyor. Daha sonra ki süreçte, sürücü eğitimleri başlıyor. Alınan eğitim, ehliyet almak için yapılan eğitim değil, araçları güvenli kullanmak için yapılan eğitimdir. Ehliyet ise o aracı, o kişinin güvenli bir şekilde kullanabildiğinin belgesidir. Sürücü kurslarımız o eğitimi verirken bu koşulları taşıyarak o eğitimi vermemiz lazım. O eğitimi alan kişi araca biner binmez, sürücü kursunda kemerini bağlayarak arabayı yola çıkarma alışkanlığını edinemiyorsa, sonradan o alışkanlığı kazandırmak daha zor. Trafik kurallarını uygulatmak için denetimlerimiz de önemlidir. Bu denetimlerimiz düzenli ve devamlı bir şekilde yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

“PROJENİN BAŞARIYA ULAŞMASINI DİLİYORUM”

“Kazalarda, Azrail’le karşılaşacağız” diyen Vali Karadeniz, “Tedbirlerde ona göre alınmalıdır. Trafik polisi ya da trafik jandarmasına yönelik eğitim tam sonuca ulaşmıyor. Biz emniyet kemeri takmamak için, emniyet kemerine taktığımız toka ile kendimizi kandırıyoruz, trafik polisini değil. Mutlaka ve mutlaka kurallara uymalıyız. Kurallara uyulmasının sağlanması için denetimler sürekli bir şekilde yapılmalıdır. Bu denetimler sadece insanımızın hayatını korumak, can kaybını ve yaralanmaları önlemek, ülkemizin iş gücü kaybını önlemek maksadını taşır. Bu denetimler başka bir anlam taşımıyor. Bu amaç doğrultusunda da bu denetimler yapılmalıdır. Kurallara uymanın yanında, araçlarımızın teknik donanımları da önemlidir. Özellikle eski araçlarda çok sık karşılaşılan bir durum teknik donanımdır.  Her yönden teknik donanımı düzgün olan araçlarla yol almalıyız. Son olarak da trafik alt yapısı önemli. Görev ise Karayolları ve İl Özel İdaremize düşüyor.  Yol güvenliğinde trafik kazalarının azaltılmasında önemli bir faktördür. Tüm bu faktörleri yan yana getirdiğimizde ve düzgün, düzenli bir şekilde uyguladığımızda kazalar diğer ülkelerin altına düşecektir. Bu projenin başarıya ulaşmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Tuğçe Yerdelen

Anahtar Kelimeler: HEDEF YOLDA SIFIR CAN KAYBI

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV