'Hedef sarı'

19 Mayıs etkinliklerine katılan Vali Avni Çakır, düzenlenen program sonrasında koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulundu

'Hedef sarı'

AZALMAYLA YETİNMİYORUZ:

'Hedef sarı'

19 Mayıs etkinliklerine katılan Vali Avni Çakır, düzenlenen program sonrasında koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulundu. Kastamonu’nun vaka sayısı düşen iller listesinde birinci sırada olması nedeniyle hastanede kapalı olan bölümlerin de yeniden açılmaya başladığını belirten Vali Çakır, hedefin haritada sarı kategoriye girmek olduğunu söyledi.

ÇAKIR: “TAM KAPANMANIN ETKİSİNİ GEÇEN HAFTA DAHA GÜÇLÜ HİSSETTİK”

Kastamonu’nun geçtiğimiz hafta vaka sayıları düşen iller listesinde ikinci sıradayken bu hafta birinci sırada yer almasını vurgulayan Vali Avni Çakır; “Dün Sağlık Bakanımızın açıklamış olduğu vaka sayılarını gösteren tabloda ilimiz Türkiye’de en yüksek oranda vaka düşüşünün yaşandığı il oldu. Bir önceki hafta da en yüksek illerden ikincisiydik. Bu tablo her hafta değişebiliyor. Aslında Türkiye ortalamasında bir azalış yaşanıyor ama Kastamonu olarak bizim bu konuda önceki haftalarda biraz daha geç bu düşüşü yaşamamızdaki sebeplerden bir tanesi coğrafyamızdaki çok dağınık yerleşim. Dolayısıyla bu anlamda nispeten çok daha geniş bir alanda biz kontrol mücadelesi yürütüyoruz. Bu süreçte biraz da ilimize ister istemez dışarıdan, özellikle İstanbul merkezli gelişler de olmuştu. Aslında geçen hafta da bir iniş yaşamıştık ama bu tam kapanma sürecinin etkisini biz geçen hafta daha güçlü bir şekilde hissettik. Bu anlamda başta sağlık, kolluk, belediye personeli arkadaşlarımız, diğer kamu kurum ve kuruluşlarından sahada binden fazla personelimiz görev yapıyor. Muhtarlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, din görevlilerimizin, milli eğitim personelimizin bunların aktif desteği var. Sonuç olarak halkımız da bu süreçte desteğini verdi, böyle bir sayı yakaladık. Ama bu sayı, kesinlikle bizi gevşetecek bir sayı olmamalı. Çünkü bu sayıya göre şu an hâlâ kırmızı kategoride yer alıyoruz. Sayılarımız şu an fena gelmiyor, önümüzdeki hafta hızlı bir şekilde biz 1 Haziran sonrasında en kötü ihtimalle sarı kategoriye girmeyi hedefliyoruz. İnşallah halkımızın desteğiyle de vaka sayılarımızdaki azalış aynen devam edecek diye umuyoruz” dedi.

“AŞILAMADA TÜRKİYE’DE 8. SIRADAYIZ”

                Vaka sayısının arttığı dönemde dahi Kastamonu’da kriz raddesine gelinmediğini belirten Vali Avni Çakır, şunları söyledi: “Bu düşüş, hastanedeki yatış oranlarına da yansıdı. Zaten biliyorsunuz Kastamonu, aşılama konusunda Türkiye’de 8. sırada, bölgede de en iyi illerden bir tanesiyiz. Bu aşılamanın sonucunun pik döneminde de faydasını gördük. Sayılarımız yükseldi ama kesinlikle bir kriz hâline gelmedik bir önceki pik durumumuza göre. Hızlı bir şekilde bu vaka azalış hızıyla beraber ve aşılamanın da artışıyla beraber hastanedeki yoğunluk oranımız hızla düştü. Kapattığımız servisleri şu an tekrar açmaya başladık. Önümüzdeki süreçte de zaten tamamen normale döneceğiz. Şu an sayılarımız oldukça iyi seviyede. Vaka azalışıyla beraber inşallah 1 Haziran’dan itibaren normal bir faaliyet dönemine geçeceğimizi düşünüyoruz.” (Zehra Beyza Güler)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER