'Hedef 2 milyon gönüllü'

Türk Kızılay’ı Kastamonu Şube Başkanı Sabit Tavil, Türk Kızılay’ının kuruluşunun 153’üncü yıl dönümü dolayısıyla açıklama yaptı

'Hedef 2 milyon gönüllü'

Türk Kızılay’ı Kastamonu Şube Başkanı Sabit Tavil, Türk Kızılay’ının kuruluşunun 153’üncü yıl dönümü dolayısıyla açıklama yaptı. Kastamonu Kızılay Kadın Kolları ve Kızılay Gönüllüleri’nin de katılımıyla Kışla Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyüş yapıldı. Başkan Sabit Tavil ve beraberindekiler, 153’üncü yıl dolayısıyla gökyüzüne kırmızı ve beyaz renklerde 153 balon bıraktı.

“KIZILAY, TÜRKİYE’YE OSMANLI’DAN MİRAS”

Konuyla ilgili meydanda açıklamalarda bulunan Kastamonu Kızılay Şube Başkanı Sabit Tavil, konuşmasına 11 Haziran 1868’de bir grup idealist doktorun “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti’ni kurduğunu hatırlatarak başladı. Tavil; “Kuruluşa ‘Kızılay’ adını Büyük Önder Atatürk verdi. Kızılay, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin Osmanlı’dan miras olarak aldığı pek az kurumdan biriydi. Bölgesinin en büyük, dünyanın ise sayılı insani yardım kuruluşlarından olan Türk Kızılay, Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu’nun en aktif üyesi olmasının yanı sıra Federasyon Başkan Yardımcılığı görevini de yürütüyor. Kızılay, Osmanlı-Rus Savaşı’ndan Kıbrıs Barış Harekâtı’na kadar geçen sürede, Türkiye’nin taraf olduğu tüm savaşlarda, cephe gerisinde kurduğu hastaneler, hasta taşıma servisleri, donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ve hastalanan askerlerin yardımına koştu. I. Meşrutiyetin ilanından sonra İstanbul’da görülen büyük kolera salgınından bu yana, yurdumuzda meydana gelen doğal afetlerde ihtiyaç sahiplerinin bakımını, yerleşim ve beslenmelerini sağlayan Kızılay, koronavirüs salgınından etkilenenlere de yardımlarıyla destek oldu” diye konuştu.

“gonulluol.org’la HEDEF 2 MİLYON EĞİTİLMİŞ GÖNÜLLÜ”

Kızılay’ın, yardım elini ülke sınırlarının dışına da uzattığını kaydeden Başkan Tavil;“Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Orta Doğu’dan Afrika’ya, Güney Asya’dan Kafkaslar’a kadar dünyanın neresinde bir insan acısı varsa onu dindirmek için çaba gösteriyor. Uluslararası arenada gerçekleştirilen bu yardım çalışmaları Türkiye’nin tanıtılmasına da kuşkusuz büyük katkı sağlıyor. Bugün Filistin Kudüs/Gazze’de, Azerbaycan’da, Somali’de, Bangladeş’te, Yemen’de, Suriye’de, Irak’ta ve daha birçok ülkede başarılı insani yardım operasyonları yürüten Kızılay’ın dünya genelinde ise daimi delegasyonları bulunuyor. Kızılay, ülke sınırları içinde ise her yıl milyonlarca insana yardım eli uzatmayı sürdürüyor. İçerdiği teknolojik yenikliklerle hem dijital bir sistem hem de sosyal ağ özellikleri taşıyan Kızılay Gönüllü Yönetim Sistemi gonulluol.org üzerinden yeni gönüllülerin kayıtları devam ediyor. Kayıt olan gönüllüler, oryantasyon ve seçecekleri gönüllülük alanları için ise eğitimler alabiliyor. Kızılay, hedeflediği 2 milyon eğitimli gönüllüyü de iyilik saflarına katmak için adım adım ilerliyor. Bütün iş süreçlerini kurumsal otomasyon ile izlenebilir hale getirmek için çalışmalarını sürdüren Kızılay, Dijital Kan Bağış Otomasyonu, Afet Yönetim Sistemi Otomasyonu, Akıllı Depo Yönetim Sistemi, Doküman ve Arşiv Yönetim Sistemi Otomasyonu gibi sistemleriyle işlemlerini takip edecek. Yeni kurulacak Kızılay İletişim Merkezi de 24 saat hizmet verecek. Ülke genelindeki şubeleri, temsilcilikleri, yüz binlerce üyesi ve gönüllüsü ile Kızılay, tüm bu çalışmaları yardımsever halkımızdan teveccühü ile gerçekleştirdi ve gerçekleştirmeye devam ediyor” dedi. (Zehra Beyza Güler)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER