''Hayvancılıkla ilgili ciddi sorunlarımız var''

KASTAMONU Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, koronavirüs (kovid-19) salgınının ve kuraklığın Kastamonu tarımına yansımaları konusunda değerlendirmelerde bulundu

''Hayvancılıkla ilgili ciddi sorunlarımız var''

 

KASTAMONU Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, koronavirüs (kovid-19) salgınının ve kuraklığın Kastamonu tarımına yansımaları konusunda değerlendirmelerde bulundu. Son dönemlerde yaşanan kuraklığın tarım sigortası kapsamına girdiğini söyleyen Butur, devletin çiftçilerin zararının yarısına kadar karşıladığını açıkladı. Hayvancılık alanında da pandeminin etkilerinin büyük olduğunu ifade eden Başkan Mehmet Butur, bakanlık bünyesinde çalışmalar yapıldığını kaydetti.

“İLERİDE ET AÇIĞI ÇIKAR GİBİ BİR ENDİŞEM DE VAR”

Pandemi sürecinin çiftçileri ve üreticileri olumsuz etkilediğini aktaran Ziraat Odası Başkanı Butur; “Birçok alanda, örneğin hayvancılıkla ilgili ciddi sorunlarımız var. Et fiyatları, girdi maliyetleri çok yükseldi. Burada sorunlarımız var. Tabi okullar kapalı, vatandaşlar pikniğe çıkamıyor. Dolayısıyla salgın sürecinde et tüketimi fazlaca düştü. Benim en çok endişem; maalesef damızlık inekler kesime gitti. Maliyetler çok yüksek olduğu için sütte çok fazla para etmedi. İleride et açığı çıkar gibi bir endişem de var. Bakanlık bununla ilgili bir tedbir aldı. Sütte kilo başına 30 kuruşluk bir destek verecek. Bunu çok olumlu karşılıyorum. Karkas fiyatlarına da bir standart getirildi. Ama bu yapılan çalışmalar sıkı takip edilmeli ileride bunların sıkıntısını da yaşarız” dedi.

“TARIM SİGORTASINI ÇOK ÖNEMSİYORUM”

Uzun zamandan beri kuraklık yaşandığına dikkat çeken Mehmet Butur, kışın ekim yapılamadığını söyledi. Kuraklığın ülke genelinde yaşanana bir sorun olduğuna değinen Butur, şunları söyledi; “Yağmur duaları yapıldı. Bu aralarda biraz yağmur yağmaya başladı. Yağmur görüyoruz gibi, yakın zamanda yeterli yağmuru alırız inşallah. Küresel ısınmanın etkisinin olduğundan bahsediyorlar. İlkbahar, yaz, sonbahar, kış mevsimlerini yaşıyorduk artık bu iki mevsime düştü, yaz ve kış yaşıyoruz. Bu sebeplerden ötürü tarımda da sıkıntı çekmeye başladık. Tarım sigortasını çok önemsiyorum, kuraklık da tarım sigortası kapsamına girdi. Bütün çiftçilerimiz tarım sigortası yaptırmalı. Bununla ilgili tedbirler alınıyor. TARSİM ile devlet, çiftçinin zararının yüzde 50’sini karşılıyor. Çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’ye olan borçları ile ilgili yeni bir paket açıklandı. Onlar kapsam dışında kalıyor. Ama ziraat odaları olarak Türkiye genelinde bir çalışmamız var. Çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’ye olan borçlarını, faizsiz 1 yıl daha ertelenmesi talebimiz var. Bunu milletvekillerimize ilettik, geri dönüş bekliyoruz.”

“GEÇEN YILA ORANLA 2 KAT DAHA FAZLA ŞEKER PANCARI GELDİ”

Kastamonulu pancar üreticisi ile alakalı İl Genel Meclisi üyeleri ile fabrikadaki yetkililerle görüştüklerini dile getiren Ziraat Odası Başkanı Butur; “Randevu sistemine geçildi, her yenilik zaman zaman sıkıntılar getirebiliyor. Onlardan birini yaşadık bu yıl, önümüzdeki yıl yetkililer biraz daha tecrübe edilmiş olur ve buna biraz daha dikkat ederler. Çarşamba, Çankırı ve Ankara’dan gelen pancarlardan dolayı bir yoğunluk yaşandı. Pancar, siloda durunca çürüdüğü için çevre illerden de yoğun bir sevkiyat gerçekleşti. O nedenle bir yoğunluk yaşandı diyebilirim. Yani geçen yıla oranla 2 kat daha fazla şeker pancarı tüketiyor fabrikamız. Mesela, 100 ton pancarı olanla, 500 ton pancarı olana aynı randevu olmaz. Tabi çok ürünü olan üreticilere teslimat noktasında biraz daha özen gösterilmeli” diye konuştu.

“BAKANLIKTAN DESTEK TALEP EDİYORUZ”

Tarım destekleri hakkında da konuşan Butur, sürekli istedikleri havza bazlı destekten ziyade bölge bazlı desteklere geçilmesinin daha avantajlı olduğunu kaydetti. Bakanlığın konuyu gündeme getirdiğini ifade eden Butur; “Ancak ilimizde uygulamaya geçilmedi. Coğrafi işaret aldık, sarımsak coğrafi işaretli ürünümüz, bunlara destek olunursa çok faydalı olur. Aynı zamanda da devlet tarafından ülkede planlama yapılmış olur. Arz-talep konusunda dengelenmeye geçilmesini sağlar. En azından coğrafi işaretli ürünlerimize destek olunması lazım. Gübre, yem ve mazot desteklemeleri aşağı yukarı yüzde 20 olarak bir artış yapıldı. Bazı illere tohum desteği verildi, Kastamonu’ya daha destekleme gelmedi. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan biran önce desteklemelerin gelmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

KESTANE ÜRETİMİ MASAYA YATIRILACAK

Sahil ilçelerinde üretilen kestane ile ilgilide konuşan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, şunları dile getirdi; “Kestanede zannediyorum; Avrupa ülkeleri içerisinde önemli bir konumdayız. Yanılmıyorsam ya birinci sıradayız ya ikinci sırada. Geçmişte Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yanlış politikaları oldu. Vatandaşı ormana çok fazla sokmadılar, kestaneyi dibinden bile toplatmayacak hale geldi. Orman Bölge Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Müdürümüz sahil ilçelerimizde yetiştirilen kestane ağaçlarının ortaya çıkarılacağını,  yollarının yapılacağını, kestane bölgelerinin ıslah edileceğini konuştuk. Tabi bununla ilgili bir çalıştay yapacaktık. Pandemi nedeniyle yakın zamanda yapamadık ama ileriki süreçte bu konuda çalıştay gerçekleştireceğiz. Ayrıca burada yetişen kestanenin kalitesi tartışılmazdır.” (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2020, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER