Hayaldi hayal kaldı

Kü kampüsündeki dev cami inşaatı, sahip çıkılmayı bekliyor

Hayaldi hayal kaldı
 

Kü kampüsündeki dev cami inşaatı, sahip çıkılmayı bekliyor

Hayaldi hayal kaldı

12 AĞUSTOS 2016'da temeli atılan ve 5 bin kişi kapasiteli Muhammed Alparslan Han Camii, Kastamonu Üniversitesi Kuzeykent Kampüsü'nde sahipsiz bir şekilde bekliyor.

10 bin metre kare alana yapılması planlanan, inşaatı bir süre devam eden ve daha sonra ilerleme kaydedilemeyen caminin akıbeti merak konusu oldu. Caminin hali hazırda gerçekleşen inşaatında da deformeler meydana geldiğinin görülmesi, inşaatın sağlıklı bir şekilde bitirilip bitirilmeyeceği konusunda muammaya neden oluyor.

‘MİLLET YAPACAK’ DENMİŞTİ AMA…

Dönemin rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, 4 yıl önceki temel atma töreninde kullandığı; “Kampüsümüzün diğer binalarını devlet yapıyor. Bunu da millet yapacak'' ifadeleriyle hayırseverlerin desteğiyle cami inşaatının tamamlanacağını söylemişti, fakat ne destek geldi ne de 'millet' camiyi yapabildi.

2012 yılında Kastamonu Üniversitesine İlahiyat Fakültesi'nin kurulmasıyla birlikte hem uygulamalı eğitim adına hem de öğrencilerin ibadetlerini gerçekleştirmeleri açısından bir cami yapılması gerekiyordu. 4 yıl boyunca düşünülen cami projesi bir muamma halini almıştı. Cami projesi ile ilgili dönemin Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, 2012 yılında yaptığı açıklamasında; “İnşallah yerleşke içerisinde cami projemiz de bulunacak. Osmanlı ve Selçuklu mimarisine uygun ve bin 500 kişinin aynı anda ibadet yapabileceği caminin yanında, kütüphane ve laboratuar da olacak” ifadelerini kullanmış ve büyük bir camiinin işaretlerini vermişti.  

12 Ağustos 2016 tarihinde temeli atılan ve hayırseverlerin desteğiyle yapılması planlanan Muhammed Alparslan Han Camii’nin inşaatı, Kastamonu Üniversitesi Kampüsü girişinde heybetiyle gelenleri selamlarken, bir yandan da çürümemek için zamana direniyor.

YAPIMI DEVAM EDEN PROJELER ARASINDA YOK

Kastamonu Üniversitesi internet sitesinde ‘yapımı devam eden projeler’ arasında da yer almaması caminin kaderi açısından endişe verici. Öte yandan inşaatın bir dernek vasıtasıyla bitirileceği öğrenildi. (Hüseyin Hüsnü Aykaç / ÖZEL HABER)

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER