banner29
26 Mart 2019 Salı

Havalimanı'nın açılışının 5. yılı kutlandı HAYALDİ GERÇEK OLDU

Yapıldıktan sonra 54 yıl atıl kalmasının ardından 2013 yılında faal hale getirilen Kastamonu Havalimanı'nda ilk tarifeli uçuşların başlamasının 5. yıl dönümü kutlandı.

06 Temmuz 2018 Cuma 10:22
Havalimanı'nın açılışının 5. yılı kutlandı HAYALDİ GERÇEK OLDU
 

Yapıldıktan sonra 54 yıl atıl kalmasının ardından 2013 yılında faal hale getirilen Kastamonu Havalimanı'nda ilk tarifeli uçuşların başlamasının 5. yıl dönümü kutlandı.

Kastamonu İl Özel İdaresi ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) öncülüğünde hazırlanan proje kapsamında 100 milyon liralık yatırımla 5 Temmuz 2013'te ilk tarifeli uçuşun yapıldığı Kastamonu Havalimanı'nın resmi açılışı, 19 Temmuz 2013'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilmişti.

Kastamonu Havalimanı'nda ilk tarifeli uçuşun başlamasının 5. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen programda Vali Yaşar Karadeniz, DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, 5. yıl pastasını kesti. 

Karadeniz, havalimanının Kastamonu'yu dünyaya bağlayan önemli bir tesis olduğunu vurgulayarak “Yolcu sayısı her geçen yıl artıyor. Eminim ki bundan sonra da bu sayı artacak. Yıllık 100 bin de devrilecek ve ondan sonra 200 bin hedef çıtamızı koymuş olacağız" dedi.

DHMİ Genel Müdürü Ocak ise Kastamonu Havalimanı'nın 5. yılını kutlamaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, "Bir hayaldi, gerçek oldu. Bugün 100 bin yolcuyu devirme hedefiyle inşallah ileriye yönelik canlı, güzel ülkemize iyi hizmetler veren bir havalimanı olacaktır" diye konuştu.

“HAVALİMANI, KENTİ BİRİNCİ SINIF İL KATEGORİSİNE TAŞIMIŞTIR”

Karahasan da havalimanının yapımının İl Özel İdaresinin Kastamonu'daki en büyük projesi olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi: “Aynı zamanda Türkiye'de havalimanı yapan tek özel idare de bizim kurumumuzdur. Bununla gurur duyuyoruz. Bir ilin havalimanının olması demek, o ilin bütün potansiyelinin dünyayla buluşturulması demektir. Bu havalimanı sayesinde gizli kalmış, kendini tanıtamamış, perde arkasında kalmış Kastamonu'yu perdenin önüne çekmiş olduğumuza inanıyorum.”

Kastamonu'nun 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğunu hatırlatan Karahasan, “Bundaki en önemli kriterlerden biri kentte havalimanı olmasıdır. Kastamonu Havalimanı, kenti ikinci, üçüncü sınıf il kategorisinden birinci sınıf il kategorisine taşımıştır" değerlendirmesini yaptı.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, “Kastamonu Hava Limanımızın açılışının beşinci yılını DHMİ Genel Müdürümüz Sayın Funda Ocak'ın katılımıyla kutladık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Kastamonu Hava Limanımız bugün ülkemizin en güzel hava limanlarından biri olma özelliğini taşıyor. Bu güzel günde bizleri yalnız bırakmayan ve ilimize gösterdiği ilgiden ötürü Sayın Genel Müdürümüz Funda Ocak'a teşekkür ediyorum. Kastamonu Hava Limanımızın şehrimize kazandırılmasını sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bakanlarımıza, milletvekillerimize ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Karadeniz ve Karahasan ile Ulaştırma Memur-Sen Kastamonu İl Temsilcisi Metin Tiraki tarafından Ocak'a hediye sunuldu.

Bilal Kahyaoğlu(aa)


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV