Hattat Emrullah Demirkaya anlatıldı

Her Cumartesi günü Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Kültür Vakfı tarafından düzenlenen İlim Hikmet Sofrası Cumartesi Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Doç. Dr. Burhan Baltacı oldu.

Hattat Emrullah Demirkaya anlatıldı
banner72

 

Her Cumartesi günü Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Kültür Vakfı tarafından düzenlenen İlim Hikmet Sofrası Cumartesi Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Doç. Dr. Burhan Baltacı oldu. Hattat Emrullah Demirkaya’yı anlatan Baltacı, 98 yaşında vefat eden Osmanlı’nın son hat sanatı temsilcisi Demirkaya’nın hayatını ve sanatını dinleyicilerle paylaştı.

İlim Hikmet Sofrası Cumartesi Sohbetleri’nin açılış konuşmasını yapan Yrd. Doç. Muharrem Avcı, Kastamonu’nun Kültür Başkenti seçilmesiyle Türk Dünyasıyla ilgili konulara da değinileceğini belirtti. Avcı, “Türk Dünyası denilince Kafkaslar, Kırım, Balkanları tanımak gerekiyor. Gönül köprüleri kurulurken Kastamonu’nun tüm değerlerini aktarmalıyız. Kültürlerin paylaşılacağı bir yerdir. Türk Dünyası Kültür Başkentliği yoksa içi boş bir kültür başkentliğinin bize faydası olmaz” dedi.

BALTACI: DEMİRKAYA MEMLEKETİMİZİN DEĞERİDİR

1894 yılında Kastamonu’da doğan ve 1985 yılında vefat eden Hattat Emrullah Demirkaya’nın hayatını anlatan Doç. Dr. Burhan Baltacı, sözlerine şöyle devam etti: “Belediye Başkanlığının girişinde Demirkaya’nın eserlerinin yer aldığı sergiyi açtık. Demirkaya memleketimizin bir değeridir. Sanata verilen değer Candaroğlu’ndan bahsediyor. Hüsn-i Hat sanatında da Anadolu’da Amasya bir numaradır. Sonrasında ise Kastamonu  gelir.”

Tuğçe Yerdelen

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2018, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER