banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
23 Mayıs 2019 Perşembe

HASAR GÜN GEÇTİKÇE BÜYÜYOR!

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, geçtiğimiz hafta kentte meydana gelen dolu ve sağanak nedeni ile 3 bin 109 evde hasar tespit edildiğini, 9 bin 703 araç için ise hasar tespit başvurusunda bulunulduğunu açıkladı.

19 Eylül 2018 Çarşamba 10:50
HASAR GÜN GEÇTİKÇE BÜYÜYOR!
 

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, geçtiğimiz hafta kentte meydana gelen dolu ve sağanak nedeni ile 3 bin 109 evde hasar tespit edildiğini, 9 bin 703 araç için ise hasar tespit başvurusunda bulunulduğunu açıkladı.

Evler için tespit çalışmalarının bugün itibari ile tamamlanacağını ifade eden Vali Karadeniz, “Arabası zarar gören vatandaşımız esnafın yanına gidiyor. Esnafımız ahilik bilinci içerisinde bunu bir fırsat günü olarak değil, dayanışma günü olduğunun bilincinde hareket etmeli. Kendilerine gelen müşterilerine başta fiyat olmak üzere yaptıkları işin kalitesiyle hizmet vereceklerine inanıyorum” dedi.

Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, Ahilik Haftası dolayısıyla Ticaret İl Müdür Vekili Sefa Özata, Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (KESOB)  Başkan Vekili Ali Ufuk Dravor  ile KESOB Yönetim Kurulu Üyeleri’ni makamında kabul etti. Ziyarette konuşan Vali Karadeniz,  yaşanan dolu ve sel felaketinin herkesi derinden üzdüğünü söyledi.

Sel ve dolunun oluşturduğu yaraları sarmaya çalıştıklarını ifade eden Vali Karadeniz şunları söyledi; “180’den fazla köyümüzün elektriği kesikti. Dün sabah itibariyle elektriksiz köyümüz kalmadı. Yaptığımız hasar tespiti bize gelen başvuru sayısından daha fazla. Mesela bir köyden 3 kişi başvuruda bulunmuş ama köyde yapılan incelemede daha fazla evde hasar olduğu tespit edilmiş. Şuana kadar 2 bin 750 bina müracaatı var ama bizim yaptığımız incelemede 3 bin 109 evde hasar tespiti yapıldı. Araç sayısına baktığımızda ise 9 bin 783 araç hasar tespiti için bize başvuruda bulundu. Diğer tespit çalışmaları da devam ediyor. Çarşamba günü itibariyle tespit çalışmaları binalar açısından tamamlanacağını düşünüyorum.

“ESNAFIMIZA ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR”

Esnafımıza önemli görevler düşüyor. Özellikle camları kırılan, kaportası ezilen vatandaşlarımızın başvurduğu yerler bu işleri yapan esnaflarımız. Bu esnafımızın da ahilik kültürünün birer temsilcisi olduklarını hissettirir derecesine bunun bir fırsat günü değil bir dayanışma günü olduğunun bilincini yaşayarak kendilerine gelen müşterilerine başta fiyat olmak üzere, daha sonrada yaptığı işin kalitesi itibariyle bunun önemini benimseyeceklerdir. Verdiği fiyatları da yaptıkları işin kalitesini de buna göre yapacaklardır. Şuanda tek sıkıntımız Kasko’su olmayan araçlarda. Kasko’su olmayan araçlarımızla ilgili talebimiz bulunuyor. Bu talebe sıcak bakılıyor ama henüz netlik kazanmış bir şey yok. Bize yapılan bu başvurular 8 bin aracın hepside kaskosuzsa, bu kadar aracın trafikte kaskosuz gezdiğinin bir göstergesidir.”

DRAVOR: ESKİ GÜNLERİMİZE ŞUANDA DÖNMÜŞ BULUNUYORUZ

Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanvekili Ufuk Dravor ise şunları söyledi; “Ahilik kültürünü bütün esnaflarımızın devam ettirip ettirmeyeceğine yönelik daha önceki dönemlerde ülkemiz üzerinde döviz üzerinden yapılan manipülasyonda ellerinde veya stoklarında ürettikleri malların girdilerinde bir değişiklik olmasa dahi fiyat farklılıkları oluşturanlar devletimizin ve bizlerin almış olduğu tedbirlerle geri adım attılar. Eski günlerimize şuanda dönmüş bulunuyoruz. Aynı şekilde dolu yağışı sonrası sanayi esnaflarımızda bizim burada da münferit olarak cam takanlarda olsun sayısı çok az olduğundan, çatı ustalarımız olsun, elle sayılır kadar güneş enerjisi takanlar, biranda çok hızlı bir yığılma olduğundan arkadaşlarımız buna cevap veremedikleri için kimine fiyat fazla geldi, kimine de fiyatları kafadan verdiler. Bundan birkaç gün içerisinde geri dönüş sağlandı. Hem devletimizin almış olduğu tedbirler, hem de yapılan denetimler sonucunda fiyatlar makul seviyeye kadar geriledi. 8 bin aracın kırılan cam oranının yüksek olmasından dolayı dışarıdan gelen arkadaşlarımızdan destek istemesiyle veya dışarıdan gelen esnaf arkadaşlarımızla piyasa normal hale geldi. Fırsat kovalayanlar, ahilik kültüründen ders almamış insanlar zaman zaman ortaya çıkıyor. Ama biz, bunlara hem devletimizin yapmış olduğu tedbirlerle, hem de Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin tepkisi, halkımızın ve tüketicilerimizin tepkileriyle bundan geri adım atmak zorunda kalıyorlar. Bundan da memnuniyet duyuyoruz.”

ÖZATA: İMKANLAR DOĞRULTUSUNDA DENETİMLERE ÇIKIYORUZ

Kastamonu Ticaret İl Müdür Sefa Özata ise şu ifadeleri kullandı; “Elimizden geldiği kadar imkanlar doğrultusunda denetimlere çıkıyoruz. Gezmiş olduğumuz işyerlerinde şuana kadar gıda maddeleri ürünlerinden su, un ve salçada yüzde 100’e yakın bir artış olduğu görüldü. Bunlarla ilgili yapılan çalışmaları her gün rapor edip bakanlığımıza gönderiyoruz. Bakanlığımızda bu tip firmalara cezai işlem uyguluyor. Sanayi esnafımızı gezdik,  parçacıları gezdik, şuanda zaten olağanüstü bir durum yok. Başkanımızın dediği gibi şuanda dışarıdan takviye olarak oto camcısı veya göçük düzeltmek için buraya dışarıdan esnaflar gelip burada yüksek fiyat çekenleri bir nevi aşağıya çekmiş oldu.”

Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkan Vekili Ali Ufuk Dravor, kendilerine verdiği desteklerinden dolayı, Vali Karadeniz’e plaket verdi.

Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV