Hasanlı Barajı sayesinde Taşköprü sarımsağının üretimi artacak

Kastamonu'nun sarımsağı ile ünlü Taşköprü ilçemizde, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Hasanlı Barajı sayesinde 10 bin 630 dekar tarım arazisi sulanacak, sarımsak ekim alanı genişleyecek. Baraj sayesinde sarımsak üretimi yapılan alan 25 bin dekardan 30 bin dekara çıkacak.

 Hasanlı Barajı sayesinde Taşköprü  sarımsağının üretimi artacak

 

Kastamonu'nun sarımsağı ile ünlü Taşköprü ilçemizde, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Hasanlı Barajı sayesinde 10 bin 630 dekar tarım arazisi sulanacak, sarımsak ekim alanı genişleyecek. Baraj sayesinde sarımsak üretimi yapılan alan 25 bin dekardan 30 bin dekara çıkacak.

DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde de kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme, kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen "GÖLSU" Projesi'nden Kastamonu da faydalanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Taşköprü ilçesindeki Hasanlı Barajı'nda çalışmaların devam ettiğini belirterek barajın tamamlanması ile 10 bin 630 dekar tarım arazisinin sulanacağını bildirdi.

Hasanlı Barajı'nın temelden 42,50 metre yüksekliği ile 987,62 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olduğunun altını çizen Aydın şunları kaydetti: "Hasanlı Barajı'nın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 17 milyon 656 bin 430 lira gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir."

BAŞKAN ÇATAL BİLGİ ALDI

Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal da Hasanlı Barajı'nda sevkiyatın yapıldığı yerde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Taşköprü ilçemizin doğal kaynaklı olarak içme suyu ihtiyacının yanı sıra 12 köyün sulama ihtiyacını da karşılayacak olan Hasanlı Göleti Sulama ve İçme Suyu Projesi’nde çalışmalar aralıksız devam ediyor. 
Proje kapsamında boru hattı ishale sevkiyatına başlanıldı. Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, Hasanlı Göleti’nde sevkiyatın yapıldığı yerde incelemede bulunarak yetkililerden bilgi aldı. 
Belediye Başkanı Çatal, çalışmaların aralıksız devam ettiği ve ilçenin en büyük eksiklerinden biri olan içme suyuna kısa sürede kavuşacağını dile getirdi.  
Çatal, bu hafta sevkiyatın biteceğini dile getirerek, ishale borularının yapılmasına ise 2020 Şubat ayında başlanılacağını belirtti.
BÖLGE İNSANINA EK GELİR SAĞLANACAK
Çalışmaların devam ettiği Taşköprü Hasanlı Barajının tamamlanması ile 10 bin 630 dekar tarım arazisinin sulanması ve Taşköprü İlçesine yıllık 1,58 milyon metreküp içme suyu sağlanacak.
Temelden 42,50 metre yüksekliği ile Hasanlı Barajı 987,62 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip. Hasanlı Barajı’nın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artarak, hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacak. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 17.656.430 TL bin TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.
Mehmet Tuğcu – H. Sefa Yılmaz/Taşköprü

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER