banner38

banner39

banner46

banner47

22 Kasım 2019 Cuma

Harp Müzesi’ne ilgi büyük

Araç ilçemizdeki Harp Müzesi ziyaretçilerden ilgi görüyor. Savaşlarda kullanılan silahların yanı sıra askerlerin kişisel eşyalarının da yer aldığı müzede en çok ilgiyi gazilerin protez bacakları görüyor.

11 Temmuz 2019 Perşembe 10:25
Harp Müzesi’ne ilgi büyük
 

Araç ilçemizdeki Harp Müzesi ziyaretçilerden ilgi görüyor. Savaşlarda kullanılan silahların yanı sıra askerlerin kişisel eşyalarının da yer aldığı müzede en çok ilgiyi gazilerin protez bacakları görüyor.

Gazi Abdullah Savaş, yaptığı açıklamada Araçlı bir general tarafından 2012 yılında ilçedeki şehit ve gazilerin künyelerinin çıkarıldığını belirtti.

Gazilerden kalan eşyaları 2013 yılında temin etmeye çalıştığını anlatan Savaş, "Müzede üçü ahşap, biri demir bacak protezi, bir de ayak protezinin sergilendiğini protezler Balkan Savaşı gazisi Cafer Uyanık, Çanakkale Savaşı gazisi Mehmet Fikri Sayın ve Dumlupınar Başkomutanlık Meydan Muharebesi gazisi Hamdi Seki'ye aittir" dedi.

Müzede, ilçedeki bütün şehit ve gazilerin isimlerinin kayıtlı olduğunu kaydeden Savaş, kendisinin de Kıbrıs gazisi olduğunu söyledi.

Vural Akkirpi(aa)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV