Hamsi yasağı ertelendi

KASTAMONU Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, 8 Ocak’ta başlayan hamsi avı yasağı, 28 Ocak 2021 tarihine kadar uzatıldı

Hamsi yasağı ertelendi

 

Hamsi yasağı ertelendi

KASTAMONU Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, 8 Ocak’ta başlayan hamsi avı yasağı, 28 Ocak 2021 tarihine kadar uzatıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nce ticari amaçlı hamsi avcılığı, 8 Ocak 2021 tarihinden, 18 Ocak 2021 tarihine kadar 10 gün süreyle İstanbul Boğazı'nda ve Karadeniz'in büyük bir bölümünde durdurulmuştu. Son alınan kararla birlikte avlanma yasağı, ülkemizin Karadeniz kıyılarının tamamında 28 Ocak’a kadar uzatıldı.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan incelemeler ile başta bilim insanları olmak üzere, birçok balıkçı, balıkçılık örgütleri ve sektörün diğer paydaşları ile yapılan istişareler sonucunda yeniden bir değerlendirme yapıldığı aktarıldı. Yapılan değerlendirmeye göre; Karadeniz'in ülkemiz karasularında bulunan hamsilerin halen büyük bir bölümünün avlanabilir asgari boy uzunluğunun altında olduğu ve et veriminde bir artış olmadığı tespit edildi. Ayrıca, mevcut hamsi sürüleri haricinde asgari avlanabilir boy uzunluğu ve et verimi kriterlerine uygun başka sürü girişi de olmadığının görüldüğü belirtildi. Bu nedenle; İstanbul Boğazı'nın tamamı ile Karadeniz'de İstanbul İli Sarıyer İlçesi Kumköy Aslan Burnu'ndan Gürcistan sınırına kadar olan karasularında her türlü av aracı ile ticari amaçlı hamsi avcılığının durdurulma süresi 28 Ocak 2021 tarihi 00.00 saatine kadar uzatıldığı bildirildi. Bu süre içerisinde belirtilen alanların dışındaki bölgelerde asgari avlanabilir boy uzunluğuna sahip hamsi sürüleri avlanabilir açıklaması yapıldı.

Vatandaşlara uyarıda bulunan yetkililer; “Kurallara göre avlanılmış hamsileri veya daha önceden yakalanarak, soğuk hava depolarında muhafaza edilen hamsileri gönül rahatlığıyla alabilir ve tüketebilir. Hamsi başta olmak üzere denizlerde, karaya çıkış noktalarında, toptan ve perakende satış yerlerinde, gerekli kontroller yapılarak, yasal boy limitinin altında balık satışı yapanlara müsaade edilmeyecektir. Mevcut durum takip edilecek olup, herhangi bir düzelme olmadığı takdirde kısıtlamaya 10 gün daha devam edilecektir” ifadelerini kullandı. (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2021, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER