Hamsi bolluğu yüz güldürüyor

Karadeniz'de balık bolluğunun yaşandığı bugünlerde hamsi, çinekop, mezgit, çipura, istavrit gibi balıklar tezgahları süslüyor.

Hamsi bolluğu yüz güldürüyor
banner72

Kastamonu'da ise vatandaşlar fiyatların düşmesiyle birlikte balığa yoğun ilgi gösteriyor. Balık denildiğinde ilk akla gelen hamside ise ciddi bir yoğunluk yaşanıyor. Sezon açıldığında fiyatı 40 lira civarında olan hamside yaşanan bolluk nedeniyle fiyatlardaki düşüş ise devam ediyor. Şuanda kilosu 20 TL olan hamsi bol olduğunda palamutun, palamutun bol olduğunda ise hamsinin az olduğunu ifade eden balıkçılar, bu sene itibariyle palamuttan umutlarını kestiklerini ifade ediyor. Bol bol hamsi yenmesi gerektiğini de ifade eden Vefaoğulları Balıkçılık çalışanı Ersin Kabadaş; "Vatandaş bu sene küçük balık yiyecek, yapacak bir şey yok. Hamsiyi bol bol yemelerini tavsiye ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kabadaş; "Balıklarımız günlük geliyor. Karadeniz tarafında şuanda hamsimiz bol. Sinop, Çatalzeytin, Samsun-Yakakent taraflarında tutuluyor balıklarımız. Taze taze geliyor. İnsanlarımız da balığa olan ilgisi yoğun, Kastamonu balığı seviyor" dedi.

“HAMSİ FİYATLARININ DAHA DA DÜŞECEĞİNİ ÜMİT EDİYORUZ”

Hamsi fiyatının daha da düşeceğini umut ettiklerini ifade eden Ersin Kabadaş; “Hamsi fiyatları, sezon başladığında pahalıydı. Bunun sebebi de balıklarımızın ilk başlarda az olmasından kaynaklandı. Sezon başında 40 lirayı gördü. Ancak zamanla bollaştı, deniz bereketlendi. Fiyatlarımızda da düşüş yaşandı. Şuanda hamsinin kilosunu 20 TL'den satışa sunuyoruz. Ne kadar bol çıkarsa o kadar fazla satıyoruz. Ucuz satmaktan daha çok memnun oluyoruz. Hamsi fiyatlarının daha da düşeceğini ümit ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

BOL BOL HAMSİ YİYİN

Bu sene denizde palamut olmadığını bu sebeple de büyük balık yemek isteyen vatandaşların çinekopa yöneldiğini ifade eden Kabadaş; “Büyük balık yemek isteyen vatandaşların genellikle çinekopa talepleri fazla. Levrek ve çipuranın alıcısı da çok. Büyük balık isteyenler bunlara yöneliyorlar. Fiyatlarımız da şöyle; istavrit 15 TL, çinekop 40-35 lira arasında, levreklerimiz 15-20 TL arasında değişiyor gramajlarına göre, çipura ise 15-20 lira arasında satılıyor. Bu sene uskumruyu görürüz ama palamuttan umudumuzu kestik. Palamutun mevsimi Eylül-Ekim ayı olduğu için bu sene çıkmadı. Vatandaş bu sene küçük balık yiyecek, yapacak bir şey yok. Hamsiyi bol bol yemelerini tavsiye ediyoruz. Omega3, B12, B6 açısından güçlü vitamin almak için balık tüketmeliyiz. Tüm balık sevenleri Vefaoğulları Balıkçılık’a bekliyoruz. Balık alana sağlık bedava diyoruz” dedi.

Uskumru sevenleri memnun edecek ifadelerde de bulunan Ersin Kabadaş; “Uskumru, Ege tarafında bulunan bir balık türü olduğu için İzmir'den, Çanakkale'den geliyor. Uskumru var ama 2 gündür sert bir hava hakim olduğu için şu aralarda yok. Ancak bu hafta içerisinde muhakkak gelir tezgahlara. Kilosu da 25-30 lira arasında değişiyor. Tane olarak Norveç dondurulmuş uskumruları satıyoruz. Onların da tanesi 15 liradan satışa sunuluyor” diye konuştu. (CNGHaber.COM)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER