Halkın 'dönüşüm' önerileri

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu'nun Sinan Bey Parkı’ndan başlayıp eski belediye binasını da içine alan 80 dönümlük yerin kentsel dönüşüm yapılacağını ve projenin onaylandığını söylemesinin ardından; bölgede yaşayan vatandaş ve esnaflara dönüşümü nasıl bulduklarını sorduk

Halkın 'dönüşüm' önerileri

 


         80 DÖNÜMLÜK DEV DÖNÜŞÜM PROJESİNİ BÖLGE SAKİNLERİNE SORDUK:

Halkın 'dönüşüm' önerileri

Kastamonu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu'nun Sinan Bey Parkı’ndan başlayıp eski belediye binasını da içine alan 80 dönümlük yerin kentsel dönüşüm yapılacağını ve projenin onaylandığını söylemesinin ardından; bölgede yaşayan vatandaş ve esnaflara dönüşümü nasıl bulduklarını sorduk.  Vatandaşların büyük bir kısmı dönüşümün bölgeye yararlı olacağını savunurken; bölgede bulunan tarihi binaların, betonarme binaların arasında kaldığını da söyledi. Bölgenin bu dönüşümle birlikte seviye atlayacağını düşünen vatandaşların çoğunlukta yer alırken;  bölge sakinleri, yapılacak dönüşümde tarihi dokunun korunması ve onarılan konakların amaçlarına uygun kullanılması gerektiği ifade etti. 

 

KUZUCU: “BETORNARMELER GÖZ ARDI EDİLMEMELİ”

Yapılacak kentsel dönüşüm çalışması kapsamında sadece konakların değil, aynı sokakta bulunan betonarme binaların da göz ardı edilmeden uygun bir şekilde çalışmalara dâhil edilmesi gerektiğini söyleyen Akmescit Mahallesi sakini Hüseyin Kuzucu, şöyle konuştu: “Restorasyon yapılıp eski konakların hayata döndürülmesi daha güzel. Hem Kastamonu’muzu dışarıdan gelenlere daha güzel gösterir, hem de yöreselleşmiş tarihimizi canlandırmış oluruz. Bunun yanı sıra benim evim gibi bakıma ihtiyacı olan evleri de göz ardı etmemek lazım. ‘Bu ev tarihi değil, betonarme’ diyip onları da boş bırakmamak lazım, gözetlemek lazım.”

KÖSTENOĞLU: “KONAKLAR AMAÇ DIŞI KULLANILIYOR”

            Eski belediye binasının boşalmasının esnafları olumsuz etkilediğini ve bunun üzerine pandeminin de tuzu biberi olduğunu söyleyen bölge esnaflarından taksici Fuat Köstenoğlu, restore edilen iş yerlerinin iş bilen insanlar tarafından yönetilmesinin sokağı hareketlendireceğini ve herkese olumlu sonuçlar verebileceğini söyledi. Bunun yanı sıra, Köstenoğlu; “Kentsel dönüşümün sağlıklı olacağına inanıyorum. Tarihi konakların turizme kazandırılması yönünden avantajları var ama daha önceden yapılan konaklarımızın çoğu boş, faaliyette değil. Bazıları dernek adı altında iş yeri olarak kiralanıyor ama hep amaç dışı. Tarihi önem verilecek, gerçekten çalışma yapılacak, daha kapsamlı, gerçekten faaliyet gösterilecek işlerde kullanılması gerekli ama bakıyoruz o dernek, bu dernek hep amaç dışı. Yani şu ana kadar hiç sağlıklı kullanılan konak olmadı, faaliyet gösteren bir yer olmadı. En azından otel amaçlı, aktif olarak kullanılan bir iş yeri amaçlı değerlendirilebilirdi” dedi.

            “KONAKLAR, DERNEKLERE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ”

Eskiden restore edilmiş konakların dernek adı altında kullanıldığını, ancak herhangi bir faaliyet yapılmadığını söyleyen Köstenoğlu; “Harcanan paralara çok yazık, gerçekten boşa gitti. Yetkililer de amaç dışı kullanım olduğunu biliyor ama hiç ilgilenen yok. Belediyemize ne gibi bir katkısı var? Gerçekten gelir sağlıyor mu? Yok. Şu anda burada 3-5 tane dernek var, belediyeye geliri ne? Ne verebiliyorlar? Önceki dönemlerde verilen, peşkeş çekilen yerler bence. Konaklar deseniz kişilere torpille sunulmuş particilik adı altında. İş yapabilecek kişilere verilen bir konum değil'' ifadelerine yer verdi.

            ÇARDAR: “BETONARMELERDEN KONAKLAR GÖRÜNMÜYOR”

Restorasyon projesinin Kastamonu turizmine ve bölge esnafına çok katkısı olacağını düşünenlerden  Bakkal Ali Çardar ise ; “Devlet hastanesi yeni binaya taşındıktan sonra buradaki tüm esnaf mahvoldu. Devlet hastanesine ziyarete gelenler dolaşıp bir şeyler alıyordu, tüm yatırım aşağı tarafa verildiği zaman burası bitti. Buranın bir tek ayakta durma sebebi turistlerdi, pandemi nedeniyle onlar da gelemiyor. Burayı biz satın alalı 2 sene oldu, burası 152 yıllık bina. Şu anki çarpık kentleşme nedeniyle tarihi binalar, yüksek betonarme binalardan yanına gidene kadar görünmüyor. Tarihi binaların arasına yapılan, onları kapatan ve ucube gibi duran betonarme binaların kaldırılması ve sokağa hiç araba sokulmaması gerek benim şahsi fikrime göre. Kaleye çıkılırken bir sürü güzel alan var ama oturacak tek bir yer yok. Burayı insanlar ailecek gezecek. Yeşil alanlar, oturma alanları, yıkılan binaların yerine yeni çalışmalar yapılması gerek bence. Bu şekilde kentsel dönüşüm yapılırsa buralar hiçbir zaman boş kalmaz. Butik Otel yapılması da güzel olur, otopark yapılması da. Esnaflar olarak bizim açımızdan da bu çalışmalar güzel olur. Devletin bize hibe destek vermesine de gerek yok. Bize yardımcı olunduktan sonra restorasyon dahil her şeye razıyız” diye konuştu.

KIRIŞOĞLU: “MÜTEAHHİTLER, YEŞİL ALANLARI TAHRİP EDİYOR”

Yurtdışı gözlemleriyle ülkedeki çalışmaları kıyaslayan vatandaş İhsan Kırışoğlu ise şunları söyledi: “Tarihi bir kentsel dönüşüm daha iyi olur, Kastamonu daha da güzelleşir. Tarih korunacaksa, binalar tarihi bir şekilde yapılsın. Emekli olmadan önce 2012’de iş yerimle beraber Avusturya’ya gittik. Oralarda tarihi doku binalarını yıkıp betonarme bina yapıldığını ve görünüş olarak da tarihi bina özelliğini verdiklerini gördük. Kaç katlıysa o kadar yükseklikte bırakılmış, nasıl görünüyorsa aynı tarihi görüntü sağlanmış, etrafında ağaç gibi yeşillikler varsa tahrip edilmemiş. Burada ise müteahhit sorumluluğu aldıktan sonra yalan yanlış iş yapıyor, yeşillik alanları da tahrip edip gidiyor.”

SANDIKÇI: “konaklarımız boş kalacaksa bir anlam ifade etmez”

Kentsel dönüşümün Kastamonu tarihi için güzel bir proje olacağını söyleyen Zafer Sercan Sandıkçı; “Kastamonu, tarihi olan bir yer ve tarihi konaklarımızın turist çekecek kadar da ihtişamlı görüntüleri var. Kastamonu’ya gelen turistler açısından, kentsel dönüşümle birlikte restore edilen konakların çok güzel görüntü sağlayacağını düşünüyorum. Çevre illere, ilçelere gittiğimizde tarihi konakları görüyoruz ve çok hoşumuza gidiyor. ‘Kastamonu’da neden yok?’ diye üzülüyorduk, proje sayesinde o da olacaktır. Tarihi yerler, proje sayesinde göz önüne çıkacaktır. Biraz otopark sorunumuz var. Otopark sorunumuz çözülürse eğer, daha iyi olacak. İnsanlar konakların önüne çok bilinçsiz araba çekiyorlar. İl dışından misafirlerimiz geliyor, hatıra olarak fotoğraf çekiliyor fakat bilinçsiz şekilde çekilen araçlar yüzünden insanlar anı olarak saklayacak fotoğraf kareleri yakalayamadan elleri boş şekilde geri dönüyor. Otopark sorunu da çözülürse restore edilen konaklarımız hem göze hitap edecek, hem de gelen misafirlerimiz tarihi yerlerimizi daha rahat gezebilecekler. Binalarımızın restore edilecek olması gerçekten önemli ama daha önceden yapılan konaklarımız gibi boş kalacaksa bir anlam ifade etmez. Devletimizin parasına da, yapılan emeklere de, Kastamonu’ya da yazık” ifadelerini kullandı. (Zehra Beyza Güler/Alperen Erkuş)

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2021, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER