' Halkımız kandırılmaya devam ediyor'

26’NCI Bölge Kastamonu Eczacı Odası’nın, 2021 yılı Seçimli Olağan Genel Kurulu, oda binası toplantı salonunda hafta sonu gerçekleştirildi

26’NCI Bölge Kastamonu Eczacı Odası’nın, 2021 yılı Seçimli Olağan Genel Kurulu, oda binası toplantı salonunda hafta sonu gerçekleştirildi. Cumartesi ve Pazar günü yapılan seçimlere tek liste giren mevcut Oda Başkanı İhsan Orkun Yılmaz, tekrar seçilerek güven tazeledi.

YILMAZ: “PANDEMİ SÜRECİNİN BAŞINDA SORUNLAR YAŞADIK”

Genel Kurulda açılış konuşmasını yapan Kastamonu Eczacı Odası Başkanı Ecz. İ. Orkun Yılmaz, pandemi sürecine değinerek; “Pandemi sürecinde maske ve dezenfektan sorunu yaşadık. Kendimizi, çalışanlarımızı nasıl koruyacağımızın endişesini yaşadık. Hastalarımıza nasıl hizmet vereceğiz, eczalarımızı nasıl dizayn edeceğimiz konusunda pandemi başında sorunlar yaşadık. Maske, dezenfektan fiyatları birden arttı, bunun sorumlusu biz eczacılar oldu. Fakat kimse üreticilere ‘fiyatlar neden bu kadar yükseldi’ diye sormadı. Bununla ilgili Rekabet Kurulu’ndan ceza yiyen eczacılarımız oldu. Devletin bir maske dağıtım süreci oldu. Hepimiz o dönem çok büyük sıkıntılar yaşadık. Fakat üstesinden başarılı bir şekilde geldik. Arkasından grip aşısı sorunu yaşadık. Bunları da başarılı bir şekilde halkımıza ulaştırdık. O dönemin başından beri eczacılar hastalara kesintisiz ilaçlarını sundular ve sunmaya da devam ediyorlar. Bu süreçte mesai saatleriyle oynamadık. Elimizden gelen hizmeti sunduk. Bölgemizde kovid-19’a yakalanan eczacılarımız ve çalışanlarımız oldu. Çok şükür can kaybımız olmadı. Biz de oda olarak, gereken pankartları ve broşürlerimizi eczalarımıza dağıttık” ifadelerini kullandı.

“SONBAHARDAN MART AYINA KADAR YİNE İLAÇ SIKINTISI YAŞAYACAĞIZ”

İlaç fiyatlarına da değinen Yılmaz; “Her yıl ilaca gelen zamlar yüzünden, karlılık oranında da bir değişim olmadığı için ilaçların çoğu 4’üncü, 5’inci kademe olarak sınıflandırılan karlılık oranı düşük kademelere geçmeye başladılar. Dolayısıyla eczacılarımızın karları düştü ama masrafları artmaya devam ediyor. Eczalarımızın ekonomik durumları şu an çok iyi değil, ilaç dışı ürünlerin ecza dışında satılması başımızı ağrıtan konulardan bir tanesi. Maalesef halkımız kandırılmaya devam ediyor. ‘İlaç değildir’ adı altında çıkarılan ürünler, ecza dışında her yer satılmaya başlandı. İyilik veren her ürün ilaçtır. İster gıda takviyesi olarak adlandırın, ister ilaç dışı ürün olarak adlandırılan ürünlerin hepsi insan psikolojisine etki yapan ve iyilik veren ürünlerdir. Bunun da acil olarak yönetmelik değişikliği ile Sağlık Bakanlığı’na geçmesi ve eczanelerden kontrollü bir şekilde tüketiminin sağlanması gerekiyor. Yakın zamanda ilaç zammı talepleri başlayacak. Her sene yaşadığımız gibi sonbahardan Mart ayına kadar ilaç sıkıntısı yaşayacağız. Onun için önerimiz ilaçlara zam yılda bir kez değil, aylara bölünsün ve firmalara piyasadaki ilaçlarını azaltmadan dağıtımına devam etsin” şeklinde konuştu.

ECZACI ODASI YÖNETİMİ…

Genel kurula 26’ncı Bölge Kastamonu Eczacı yönetimi, eczacılar, MÜDAD yöneticileri ve ilaç mümessilleri ile diğer davetliler katıldı.

Seçimlerin ardından 26’ncı Bölge Kastamonu Eczacı Odası Başkanlığı’na İhsan Orkun Yılmaz tekrar seçilirken, Yönetim Kurulu Asil Üyeliklerine; Emin Hakan Yılmaz, Şule Tüfekci, Aytaç Korhan Özcan, Mehmet Uğur Alp, Uygar Şimşek ve Serhat Gökçe. Denetleme Kurulu Asil Üyeliklerine; Erhan Yaylıcı, Cihangir Çelikoğlu ve Hüseyin Demir, Onur Divanı Asil Üyeliklerine; Sadık Köse, Zuhal Sakin, Fatih Cüneyd Güzey, Erhan Kahraman ve Sebahat Yaman, Büyük Kongre Delegeliği Asil Üyeliklerine ise;  Ümran Pelenkoğlu, İhsan Orkun Yılmaz, Uygar Şimşek, Özlem Önel ve Şükran Özkan seçildi. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2021, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER