'Halk sağlığının ekonomisi olmaz'

26.Bölge Kastamonu-Çankırı-Karabük Eczacı Odası Başkanı Ecz.İ.Orkun Yılmaz, bazı ilaçların Sosyal Güvenlik Kurumu'nun geri ödeme listesinden çıkarılmasına tepki gösterdi

'Halk sağlığının ekonomisi olmaz'

26.Bölge Kastamonu-Çankırı-Karabük Eczacı Odası Başkanı Ecz.İ.Orkun Yılmaz, bazı ilaçların Sosyal Güvenlik Kurumu'nun geri ödeme listesinden çıkarılmasına tepki gösterdi.

Resmi Gazetede yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği'ne göre; analjezik, antienflamatuar jel, merhem, spreyler, çocuk diş çıkarma döneminde kullanılan ağrı kesici ilaçların da bulunduğu 52 kalem ilacın, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geri ödeme listesinden çıkarıldığını hatırlatan Oda Başkanı Yılmaz, bir çok ilacın eşdeğer ödeme bandının da yüzde 5'e çıkarıldığını söyleyerek, şu ifadelere yer verdi; ''Bazı ilaçlar için eşdeğer olmasa dahi “Terapötik referans grubu” adı altında kutu adedi kısıtlamasına gidilmiştir. Sağlıklı yaşam koşullarının pandemi ile birlikte zorlaştığı bu dönemde halk sağlığını zora sokacak bu tür kararların ekonomik koşullar öne sürülerek uygulamaya konulması kabul edilebilir bir durum değildir. Kaldı ki, geri ödemeden çıkarılan ilaçların bazıları Covid-19 tedavisinde semptomların giderilmesinde yardımcı olarak tedavi protokollerinde hekimlerimiz tarafından kullanılmaktadır. 'Sağlıkta Dönüşüm' ile birlikte yapılan reformların, hastaların sağlıklı yaşam koşulları ve ilaca erişimin önüne geçecek şekilde sekteye uğratılması, eşdeğer olmayan ilaçlar için aynı etkiye sahip denerek kutu adeti kısıtlaması yapılması, hastaların tedavilerini de olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca ilacı temin edebilmek için daha fazla ücret ödemek zorunda kalınacak olması nedeniyle, söz konusu uygulama halkımız nezdinde de kabul görmeyecek ve tepki ile karşılanacaktır'' dedi.

Tasarruf tedbiri amacıyla ödeme listesinden çıkarılan ilaçlar nedeniyle hekimlerin; kurumun ödediği daha pahalı ilaçları reçete etmek zorunda kalacağına dikkat çeken Yılmaz, ''Beklenenin aksine kamunun toplam ilaç harcamaları daha da artacaktır. Buradan sağlığın ve ilacın profesyonelleri olarak yetkililere sesleniyoruz. 08 Eylül 2021 tarihli “Sağlık Uygulama Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ve “Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararının” mutlak suretle iptal edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde gerek halk sağlığı, gerek kamu, gerekse ilaç ve sağlık alanında geri dönüşü olmayan ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınacaktır. Sağlıkta tasarruf sağlıksız bir yöntemdir'' diye konuştu.(Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER