Müzik indir

28 Eylül 2020 Pazartesi

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Yüksel Kutlu Doğum anında ki en riskli olay beynin oksijensiz kalması

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü’nde Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Uygulayıcı Eğitimi gerçekleştirildi. Eğitime kamu ve özel sağlık tesislerinde çalışan 25 sağlık personeli katıldı.

08 Şubat 2020 Cumartesi 13:12
 Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Yüksel Kutlu  Doğum anında ki en riskli olay beynin oksijensiz kalması
 


Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü’nde Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Uygulayıcı Eğitimi gerçekleştirildi. Eğitime kamu ve özel sağlık tesislerinde çalışan 25 sağlık personeli katıldı.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Yüksel Kutlu’nun kapanış töreninde yaptığı konuşmada “İlimizde bu eğitimlerin geleneksel hale gelmesi ve bu eğitimler kapsamında doğum sürecinin daha uygun şekilde yönetilerek bebeklerin sağlıklı bir şekilde hayata bağlanmasını amaçlamaktayız. Doğum anında ki en riskli olay ise beynin oksijensiz kalması; doğru yaklaşım sergilendiği zaman bebeklerde olası olan bu durumun önüne geçmiş olacağız. Yenidoğan Canlandırma Programın temel mantığı da buraya oturuyor. Burada alacağımız eğitimler hayatınızın her anında önünüze çıkabilir. Çocuk doğduğu anda nefes almamış ve doğru müdahale de yapmamış isek o zaman istemediğimiz sonuçlar yaşanabilir. Onun için bu eğitimler çok önemli. Mesleki hayatlarınıza katkısı olacak bu program, ülkemiz genelindeki bebek ölümlerinin azalmasına vesile olacaktır" dedi.
Üç gün süren eğitime; kurs sorumlusu olarak Sivas Şehit Ömer Güney ASM görevli Dr. Hakan Uludağ, Ankara Dr. Sami Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Uzm. Dr. Neşe Onat, Niğde Devlet Hastanesinde görevli Ebe Ayşegül Şengül ve Hacer Karakuş, Niğde İl Sağlık Müdürlüğünde görevli Ebe Şerife Yavuz eğitimci olarak katıldı.

Eğitimin son gününde gerçekleşen törenle, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Yüksel Kutlu, Sağlık Hizmetleri Başkanı Uz. Dr. Özgür Yılmaz, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Atakan Özdemir, Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Erdal Dirgenci, Halk Sağlığı Laboratuvar Sorumlusu Uz. Dr. Seval Çoker ve eğitimciler tarafından katılımcılara sertifikaları verildi.

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından verilen bilgi notunda; “Ülkemizde asfiksiye bağlı ölümlerin ve sekellerin önlenmesi amacıyla 1998 yılından bu yana Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) yürütülmektedir. Program kapsamında yurt çapında doğum salonunda çalışan ve yenidoğana yönelik girişimde bulunan tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılması amacıyla Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) Uygulayıcı Eğitimleri gerçekleştirilmektedir” denildi.
(Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV