HACI ADAYLARINA HAK DEVRİ İMKANI

Türkiyeden hacca gitmeye hak kazananlar, yatırdıkları tutarı geri almazlarsa bu haklarını bir sonraki yıla devredebilecek

HACI ADAYLARINA HAK DEVRİ İMKANI

Türkiyeden hacca gitmeye hak kazananlar, yatırdıkları tutarı geri almazlarsa bu haklarını bir sonraki yıla devredebilecek. Hacca gitmekten vazgeçen adayların ücretleri ise iade edilecek.

Suudi Arabistan hükümetinin, Kovid-19 salgını nedeniyle 2021 yılında hac ibadetinin sadece ülke içinde yaşayan ve değişik milletlerden oluşan sınırlı sayıda Müslümanla ifa edileceği ve yurt dışından hacı adayı kabul edilmeyeceği şeklindeki kararı üzerine Türkiye’den hac ibadetini yapmak için kayıtlarını yaptıran hacı adaylarıyla ilgili Hac ve Umre Kurulu toplandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın başkanlığında toplanan Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulunda 2020 yılında kesin kayıt hakkı elde edip hac yapılamadığı için gerekli şartları yerine getirerek hakları 2021 yılına devredilen hacı adaylarının, hac ücretlerinden mahsup edilmek üzere daha önce hesaplarında bırakılan 1000’er riyalin 2022 yılı haccından mahsup edilmek üzere blokesinin devamı şartıyla kayıt haklarının 2022 yılına devredilmesine karar verildi.

Öte yandan 2022 yılına kesin kayıt hakkı devredilen hacı adaylarından hacca gitmekten vazgeçenler olması durumunda, ödemiş oldukları ücretlerin tamamının iade edilmesine ve bu kişilerin kazanılmış kura kat sayıları ile gelecek yıllarda kuraya dahil edilmesi kararlaştırıldı. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER