'Hababam Vokal Grubu' davalık oldu

RIFAT ILGAZ’IN AİLESİ, ESKİ OYUNCULARA TAZMİNAT DAVASI AÇTI

'Hababam Vokal Grubu' davalık oldu
banner72

Türk sinemasının en sevilen film serisi olan ‘Hababam Sınıfı'nın oyuncuları Ahmet Arıman, Teoman Ayık ve Tuncay Akça'ya, Rıfat Ilgaz'ın Ailesi 3 bin liralık tazminat davası açtı. Gerekçe ise oyuncuların ‘Hababam Sınıfı Vokal Grubu' olarak faaliyet göstermesi oldu.
Türk edebiyatının en önemli kalemlerinden, Kastamonulu efsane yazar Rıfat Ilgaz'ın ailesi, şaire ait 'Hababam Sınıfı' markasını, 'Hababam Sınıfı Vokal Grubu' adı altında kullanarak marka hakkına tecavüz ettikleri iddiasıyla 'Hababam Sınıfı' filmi oyuncuları Ahmet Arıman, Teoman Ayık ve Tuncay Akça'ya dava açtı. İddiaya göre oyuncular, Rıfat Ilgaz'ın ailesine ait 'Hababam Sınıfı' markasını iltibas (Birbirine çok benzeyen iki şeyin karışması) oluşturacak şekilde eserin mirasına saygısız davranarak 'Hababam Vokal Grubu' olarak faaliyet gösterdi.
Teoman Ayık, 'Hababam Vokal Grubu' markasını tescil ettirmek için Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvurdu, ancak başvurusu 'Hababam Sınıfı' markasıyla benzerlik taşıdığı için reddedildi. Ilgaz'ın ailesi, şimdilik 3 bin lira maddi tazminat ile 'Hababam Vokal Grubu' adlı sitelere erişimin engellenmesini talep etti. (Haber Merkezi)

foto:ntv

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER